szpital fot. Adobe Stock

Kobieta zacięła się przy depilacji nóg – rana doprowadziła do amputacji

Ranka nie chciała się goić i robiła się coraz większa. Nie pomagało żadne leczenie. Z czasem okazało się, co jest tego powodem…
Marta Słupska / 27.07.2018 09:39
szpital fot. Adobe Stock

Ta historia brzmi jak horror, ale wydarzyła się naprawdę. Maleńka ranka na nodze przeistoczyła się w dziurę w goleni, co sprawiło, że konieczna była amputacja. Jak do tego doszło?

Od maleńkiej ranki do amputacji

Pewnego dnia 43-letnia Tanya Czernozukow z Breaston w Anglii zacięła się podczas depilowania nóg za pomocą jednorazowej maszynki. Na jej prawym goleniu pojawiła się ranka, która zamieniła się w strup. Tanya zatrzymała krwawienie chusteczką i myślała, że zranienie szybko się zagoi. Niestety, z czasem było coraz gorzej.

Robiłam to tysiące razy, więc po prostu przyłożyłam do ranki kawałek chusteczki, żeby zatrzymać krwawienie. Parę tygodni później [moja noga] stała się zielono-czarna od kostki do kolana. Ból był nie do zniesienia
– powiedziała Czernozukow w rozmowie z Daily Mail.

Rana robiła się coraz większa i większa, aż stała się po prostu dziurą w nodze. Walka o zdrowie Tanyi trwała 18 miesięcy, podczas których lekarze przepisywali jej rozmaite leki, maści i antybiotyki. Kobieta korzystała nawet z larwoterapii.

Musiałam brać coraz więcej i więcej tabletek przeciwbólowych. Czułam, jakby w moją nogę nieustannie wbijały się tysiące igieł. Owijałam nogę plastikową torebką – sączyło się z niej mnóstwo cieczy, to było jak w jakimś horrorze
– relacjonowała kobieta.

Niezdiagnozowana cukrzyca

Dopiero z czasem okazało się, co jest przyczyną problemów Tanyi. Powodem tego, że noga się nie goiła, okazała się niezdiagnozowana cukrzyca. Z czasem rana uległa zakażeniu i wdała się w nią gangrena. Wyjście z tej sytuacji było tylko jedno: amputacja nogi.

Operacja przebiegła pomyślnie i uwolniła Tanyę od bólu i cierpienia. Kobieta wspomina, że nie żałuje tej decyzji.

Już nie golę mojej drugiej nogi. To mnie przeraża. Może to zabrzmi dziwnie, ale ani trochę nie żałuję operacji
– mówi Tanya.

Polecamy:
Cukrzyca ciężarnych - co grozi przyszłej mamie i jej dziecku?
Kolejna dieta i znowu nic nie chudniesz? Przyczyną może być... insulinooporność!
Najlepsza dieta dla diabetyka - jadłospis na 7 dni

Źródło: cosmopolitan.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!