Nie lekceważ takiego znaku na twarzy. To może być rumień cukrzycowy – wczesny objaw cukrzycy

rumień cukrzycowy fot. Adobe Stock, goodluz
Rumień cukrzycowy (łac. rubeosis faciei) to charakterystyczne zaczerwienienie twarzy przy cukrzycy. Jest mylony z innymi chorobami dermatologicznymi i często bagatelizowany. To błąd, ponieważ łagodny, chociaż uporczywy rumień może być pierwszym objawem cukrzycy. U niektórych diabetyków pojawia się wiele lat przed diagnozą. Na ogół jednak zostaje zauważony, gdy choroba zdążyła już spowodować szkody w organizmie.
/ 17.08.2024 05:15
rumień cukrzycowy fot. Adobe Stock, goodluz

Sposoby na rumień cukrzycowy na twarzy to przede wszystkim obniżenie poziomu glukozy we krwi i leczenie cukrzycy. Aby zmniejszyć zaczerwienienie na skórze przy cukrzycy, unikać należy rzeczy, które nasilają ten objaw. Sprawdź, jak dokładnie wygląda rumień cukrzycowy i co zrobić, gdy się pojawił.

Spis treści:

  1. Co to jest rumień cukrzycowy?
  2. Jak wygląda rumień cukrzycowy?
  3. Kiedy pojawia się rumień cukrzycowy?
  4. Jak powstaje rumień cukrzycowy?
  5. Sposoby na rumień cukrzycowy. Jak zlikwidować zaczerwienienie na twarzy przy cukrzycy?

Co to jest rumień cukrzycowy?

Rumień cukrzycowy (łac. rubeosis faciei) jest to manifestacja skórna cukrzycy na twarzy, która objawia się łagodnym, przewlekłym zaczerwienieniem na policzkach, czole i brodzie. Oprócz tego na skórze da się zauważyć teleangiektazje, czyli poszerzone naczynka krwionośne.

Po raz pierwszy ten objaw został opisany w literaturze medycznej na początku XIX wieku. Szacuje się, że rumień cukrzycowy występuje u około 7% osób chorych na cukrzycę i aż u 50% osób hospitalizowanych z tego powodu. Częściej zaczerwienienie pojawia się u osób o jaśniejszej karnacji.

Rumień cukrzycowy może się nasilać pod wpływem:

  • kofeiny,
  • alkoholu,
  • stresu,
  • wysiłku,
  • zjedzenia ostrej potrawy,
  • gorącej kąpieli.

Sprzyja mu też dodatkowo występujące u diabetyków nadciśnienie. 

Jak wygląda rumień cukrzycowy?

Rumień cukrzycowy to łagodne różowo-czerwone uporczywe przebarwienie na twarzy obejmujące policzki, czoło oraz brodę. Widoczne mogą być poszerzone naczynka. Czasami rumień przy cukrzycy pojawia się też na dłoniach i stopach.

rumień cukrzycowy zdjęcia

fot. Rumień cukrzycowy to łagodne przewlekłe zaczerwienienie na czole, brodzie i policzkach /Adobe Stock, julia_diak

Rumieniowi mogą towarzyszyć inne zmiany. Warto podkreślić, że różne objawy skórne przy cukrzycy są częstym problemem – występują u co najmniej 30% diabetyków. Skóra jest zazwyczaj sucha, mogą pojawiać się przebarwienia, trądzik, infekcje skórne (bakteryjne i grzybicze). U niektórych chorych skóra ma lekko żółty odcień.

Kiedy pojawia się rumień cukrzycowy?

Rumień cukrzycowy może pojawiać się wiele lat przed diagnozą cukrzycy. Na początku występuje większe zaczerwienienie twarzy, a z czasem pojawia się utrzymujące się łagodne zaczerwienienie.

Jak powstaje rumień cukrzycowy?

Główną przyczyną rumienia cukrzycowego jest hiperglikemia, czyli podwyższony poziom glukozy we krwi. U diabetyków nadmiar cukru w organizmie może prowadzić do spowolnienia mikrokrążenia, co powoduje widoczne poszerzenia naczynek na twarzy. Dokładny mechanizm powstawania rumienia cukrzycowego nie jest jednak dobrze poznany.

Niektórzy naukowcy wskazują na szkodliwe kumulowanie się w skórze końcowych produktów glikacji białek (AGE od ang. Advanced Glycation End Products), co ma związek z nieprawidłowymi procesami metabolicznymi w cukrzycy. A także na wpływ stresu oksydacyjnego. Te i inne złożone mechanizmy powodują zmiany mikroangiopatyczne (uszkodzenia małych naczyń krwionośnych) oraz poszerzenia małych naczyń, a w konsekwencji zaczerwienienie skóry.

Z rumieniem cukrzycowym związane są też powikłania choroby, takie jak retinopatia (uszkodzenie siatkówki), nefropatia (pogorszenie pracy nerek) oraz neuropatia (uszkodzenie nerwów), które oddziałują na układ krążenia.

Sposoby na rumień cukrzycowy. Jak zlikwidować zaczerwienienie na twarzy przy cukrzycy?

Leczenie rumienia cukrzycowego polega na likwidacji jego przyczyny, czyli nieprawidłowego poziomu glukozy we krwi. Trzeba zgłosić się do diabetologa i przyjmować leki zgodnie z zaleceniami, a także stosować właściwą dietę (sprawdź: tabela produktów dla cukrzyków) oraz aktywność fizyczną. Poprawa kontroli glikemii może zmniejszyć zaczerwienienie i poprawić wygląd skóry u osoby chorej na cukrzycę.

Kolejnym elementem leczenia rumienia cukrzycowego jest unikanie czynników pogłębiających problem. Należą do nich m.in. kofeina, alkohol, pikantne potrawy, stres, gorąca kąpiel. Aby złagodzić rumień przy cukrzycy, warto też skonsultować się z dermatologiem. Zabiegi albo preparaty kosmetyczne mogą zniwelować zaczerwienienie twarzy związane z cukrzycą, przy czym trzeba pamiętać, że cukrzyca jest częstym przeciwwskazaniem dla zabiegów kosmetycznych.

Źródła:

Bustan RS, Wasim D, Yderstræde KB, Bygum A. Specific skin signs as a cutaneous marker of diabetes mellitus and the prediabetic state - a systematic review. Dan Med J. 2017 Jan;64(1):A5316. PMID: 28007053,

Zavorins A, Silova A, Voicehovska J, Kisis J. Rubeosis faciei diabeticorum is not associated with oxidative stress and skin autofluorescence. An Bras Dermatol. 2019 Sep-Oct;94(5):561-566. doi: 10.1016/j.abd.2019.09.016,

Namazi MR, Jorizzo JL, Fallahzadeh MK. Rubeosis faciei diabeticorum: a common, but often unnoticed, clinical manifestation of diabetes mellitus. ScientificWorldJournal. 2010 Jan 8;10:70-1. doi: 10.1100/tsw.2010.11,

Labib A, Rosen J, Yosipovitch G. Skin Manifestations of Diabetes Mellitus. [Updated 2022 Apr 21]. In: Feingold KR, Anawalt B, Blackman MR, et al., editors. Endotext [Internet]. South Dartmouth (MA): MDText.com, Inc.; 2000-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK481900/

Czytaj także:
Twarz cukrzycowa zdradzi, czy jesteś diabetykiem. Jakie są cechy „przesłodzonej skóry”?
Ten wstydliwy problem może być objawem cukrzycy. Mało kto łączy go z chorobą
Obalamy mity: 10 mitów o cukrzycy, które mogą zaszkodzić
Objawy cukrzycy: wczesne i nietypowe

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA