Kiedy przeprowadza się amniopunkcję i na czym dokładnie polega to badanie? Z tego artykułu dowiesz się ile kosztuje to badanie i czy niesie za sobą ryzyko.
Spis treści:
- Na czym polega amniopunkcja, co wykrywa
- Kiedy przeprowadza się amniopunkcję
- Amniopuncja - wskazania
- Amniopunkcja - powikłania, ryzyko poronienia
- Amniopunkcja - cena
Na czym polega amniopunkcja i co wykrywa
Amniopunkcja jest jednym z najczęściej wykonywanych badań prenatalnych o charakterze inwazyjnym. Ta metoda diagnostyczna pozwala wykluczyć lub potwierdzić występowanie wad genetycznych płodu.
Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym – w większości przypadków kobiety nie odczuwają żadnego bólu. Zdarza się, że w związku z przekłuwaniem powłok brzusznych przyszłe mamy odczuwają lekki dyskomfort lub delikatne ukłucie (podobne jak każde inne ukłucie igłą).
Pobrane komórki hodowane są w warunkach laboratoryjnych, a następnie służą do badań kariotypu pod kątem zespołu Downa i innych zaburzeń chromosomalnych, a także licznych defektów poszczególnych genów. Badanie pomaga również w identyfikacji rozszczepu kręgosłupa i wad cewy nerwowej.
Amniopunkcja daje jednoznaczną informację o materiale genetycznym dziecka. Procedura polega na nakłuciu powłok brzusznych i pęcherza płodowego, a następnie pobraniu próbki płynu owodniowego, pod stałą kontrolą USG, tak, by uniknąć uszkodzenia płodu.
Kiedy przeprowadza się amniopunkcję
Wyróżnia się 2 rodzaje amniopunkcji: późną (między 15. a 20. tygodniem) i amniopunkcję wczesną (po zakończonym 13. tygodniu).
Optymalnie badanie powinno być przeprowadzone pomiędzy 13. a 15. tygodniem ciąży. Takie ramy czasowe umożliwiają z jednej strony wczesne, a z drugiej – bezpieczne wykonanie diagnostyki (ryzyko powikłań po wykonaniu zabiegu jest najwyższe w pierwszych tygodniach ciąży).
Aminopunkcja - wskazania
Badanie przede wszystkim powinny rozważyć pacjentki, u których nieinwazyjne badania prenatalne (USG pierwszego trymestru) wykazały nieprawidłowości. Wykonywane jest ono, by zweryfikować jednoznacznie wynik.
Ryzyko wad płodu jest podwyższone:
- u kobiet powyżej 35. roku życia,
- par, w których rodzinach wystąpiły przypadki chorób genetycznych,
- jeśli występowały poronienia nawracające
- jeśli wcześniej u potomstwa stwierdzono wady genetyczne.
Amniopunkcja - powikłania, ryzyko poronienia
Czy amniopunkcja jest bezpieczna dla płodu? Amniopunkcja jest badaniem całkowicie bezpiecznym dla płodu pod warunkiem, że wykonywana jest przez doświadczonego specjalistę.
W niektórych przypadkach (ok. 1-2%) jej wykonanie może wiązać się z powikłaniami, takimi jak:
- uszkodzenie łożyska,
- uszkodzenie pępowiny,
- krwawienie z dróg rodnych,
- infekcje wewnątrzmaciczne,
- przedwczesne odejście wód płodowych.
Amniopunkcja - cena badania
Jeśli posiadasz skierowanie od lekarza ze wskazaniami do zrobienia tego badania, będzie ono nieodpłatne. Prywatnie możesz je wykonać, ale również należy posiadać skierowanie. Cena waha się od 1300 do 2000 zł.
Więcej o badaniach prenatalnych: Na czym polega kordocenteza i biopsja trofoblastu
Test PAPP-a - co wykrywa i czy jest wart swojej ceny?Przezierność karkowa (NT) - co oznacza, kiedy jest podwyższona + tabela
Tekst powstał we współpracy z dr Joanną Krzemieniewską, ginekologiem-położnikiem z Kliniki INVICTA we Wrocławiu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!