Izolowanie komórek macierzystych/ fot. Fotolia

Badania moczu i kału – vademecum

W jakim celu wykonuje się badania moczu i kału? Jak pobiera się materiał do badania? Które parametry mają największe znaczenie diagnostyczne? Jak interpretować wyniki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.
/ 02.10.2011 17:30
Izolowanie komórek macierzystych/ fot. Fotolia

Dlaczego bada się kał?

Analiza kału wykorzystywana jest w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego. Główne wskazania do przeprowadzenia badania to zakaźne choroby jelit, zaburzenia wchłaniania pokarmu, choroby pasożytnicze, wrzody żołądka i nowotwory. Dlatego też próbka kału pobranego od pacjenta poddana jest badaniom na obecność pasożytów, drobnoustrojów chorobotwórczych, krwi utajonej oraz nie strawionych resztek pokarmowych.

Polecamy: Krew w kale - alarmujący objaw

Badanie parazytologiczne

Najczęściej jednak badanie kału wykonuje się w celu wykrycia pasożytów lub ich jaj. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie pierwotniaków (wiciowce, ameby), robaków płaskich (tasiemiec) i robaków obłych (glista, owsiki).

Przeczytaj: O czym świadczy obecność jaj pasożytów w kale?

Badanie sanepidowskie

W wielu zawodach wymaga się od pracowników wykonania badań kału na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella. Szczególnie istotne znaczenie ma to w przypadku osób pracujących w branży gastronomicznej oraz mających bezpośredni kontakt z innymi osobami. Więcej informacji na temat tych badań jest dostępnych w artykule:

Badanie sanepidowskie kału na nosicielstwo

Czemu służy badanie moczu?

Badanie moczu to prosta metoda diagnostyczna, przede wszystkim umożliwiająca ocenę funkcji układu moczowego. Analiza moczu obejmuje  badania fizyczne (wygląd, barwa, odczyn, przejrzystość) oraz badania chemiczne (np. zawartość cukru, białka, amoniaku, czy mocznika).

Polecamy: Jak odczytać wynik badania moczu?

Jak pobrać próbkę moczu do badania?

W celu uzyskania wiarygodnych wyników badań moczu, należy odpowiednio pobrać materiał. Ważne jest, aby mocz przeznaczony do analizy był oddany rano, na czczo do specjalnego pojemnika i dostarczony do laboratorium w ciągu dwóch godzin od pobrania. Szczegółowy opis właściwego przygotowania materiału do badania moczu znajdziesz w artykule:

Jak przygotować się do badania moczu i jak go samodzielnie pobrać?

O czym świadczy krew w moczu?

Niepokojącym objawem jest obecność krwi w moczu. Przyczyną takiego stanu zazwyczaj są nieprawidłowości w układzie moczowym. Często krwiomocz pojawia się w wyniku stanu zapalnego nerek lub kamicy w układzie moczowym. 

Zobacz: Co oznacza obecność krwi w moczu?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/20.03.2014 15:28
ZESTAW DO POBIERANIA PRÓBEK KAŁU - i PODKŁADKA TPOALETOWA NA KAŁ JEDNORAZOWEGO UŻYTKU - wyrób medyczny www.animed.org.pl szczegóły nowego na rynku rozwiązania
/20.03.2014 15:26
PODKŁADKA TOALETOWA NA KAŁ JEDNORAZOWEGO UŻYTKU” TOTALNA NOWOŚĆ NA RYNKU !!!! Produkt opracowany, przetestowany ,oraz stworzony dla setek tysięcy ludzi mających zrobić badanie kału do celów profilaktycznych lub z powodu dolegliwości zdrowotnych. Produkt zmienia archaiczne metody pobierania kału pierwotnego w czynność fizjologiczną dnia codziennego, bez stresu i głowienia się jak oddać a później pobrać kał do badań. Jest to produkt opatentowany zgłoszony w Urzędzie Rejestracji Leków i Wyrobów Medycznych jako wyrób medyczny. Podkładka jest przeznaczona do montażu na muszli sedesowej, jednocześnie zabezpiecza wszystkie czynniki które są niezbędne do późniejszej właściwej analizy próbek. Wyrób jest bardzo prosty w obsłudze, ma dołączoną czytelną i obszerną instrukcje używania, której stosowanie gwarantuje: bezpieczne, komfortowe, higieniczne, powtarzalne, pobranie i dalsze badania kału. Produkt pakowany jest w torebki foliowe, z izolacją termiczną dostępu powietrza. Każda podkładka jest pierwotnie pakowana w torebki zanim trafi do torebki zewnętrznej w której umieszczana jest instrukcja użytkowania i etykieta z kodującym znakiem kreskowym. Dzięki podwójnemu opakowaniu dodatkowo zabezpieczona jest przed przeniknięciem obcych drobnoustrojów, substancji, itp. 5 powodów dla stosowania wyrobu : zamiana archaicznych metod poboru kału na jedną komfortową „PODKŁADKA TOALETOWA mobilność (każda toaleta) NA KAŁ” - -ZALETY: prostota (łatwy montaż na muszli sedesowej) higiena (brak kontaktu z zarazkami) biodegradowalność (spłukujemy w toalecie) „PODKŁADKA TOALETOWA NA KAŁ JEDNORAZOWEGO UŻYTKU” dostępna jest również w zestawach z pojemnikiem na kał i sterylnym pojemnikiem na kał jako : „ZESTAW DO POBIERANIA PRÓBEK KAŁU DO BADAŃ” Produkty zestawu są odizolowane od siebie termicznie, pakowane w przezroczyste torebki foliowe PP-BG 25. Są wyrobami medycznymi zarejestrowanymi w URPL. Produkty przeznaczony do użytku domowego i szpitalno – opiekuńczego, dla wszystkich grup wiekowych. Dostępny wyłącznie w opakowaniach po 10 sztuk. „Podkładki toaletowe na kał jednorazowego użytku” są pakowane w dowolnych ilościach opakowań.
/19.04.2013 13:08
Do aptek już za chwilę trafi tzw. „koszyczek” – zestaw do pobierania próbek kału do badań. To jest znaczne ułatwienie pobierania próbek kału, które muszą być nie tylko w bezpieczny i higieniczny sposób pobrane, lecz również dostarczone do laboratorium. Użycie „koszyczka” gwarantuje wykonanie badania bez kontaktu z wodą lub zanieczyszczeniami. bene.com.pl/pl/nowosci/