Czym jest badanie krwi utajonej w kale?
Laboratoryjne testy na krew utajoną w kale określane skrótem FOB (ang. Fecal Occult Blood) wykrywają obecność czerwonego barwnika krwi – hemoglobiny lub enzymów, które ją przekształcają. Badanie polega na sprawdzaniu próbki stolca w celu wykrycia krwi (niewidocznej gołym okiem, stąd określenie krwi utajonej).
W przypadku dodatniego wyniku testu, należy zasięgnąć konsultacji onkologa lub gastrologa. Test FOB jest powszechną metodą skriningową (przesiewową) w diagnostyce raka jelita grubego. Powinny poddać się mu osoby powyżej 50. roku życia.
Aby badanie na obecność krwi utajonej było w pełni wiarygodne, pacjent nie może przez pewien czas spożywać preparatów żelaza, witamy C, leków rozrzedzających krew, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (jak ibuprofenu czy aspiryny), czerwonego mięsa, rzepy, chrzanu czy alkoholu.
Obecność krwi w kale jest zawsze sygnałem alarmującym. Krwawienie, którego nie widać na zewnątrz, często niesie poważne skutki zdrowotne.
O czym może świadczyć obecność krwi utajonej w kale?
Dodatni wynik badania na krew utajoną może sugerować polipy jelita, hemoroidy (żylaki odbytu), wrzody w przewodzie pokarmowym, stan zapalny jelita, a także rozwijający się guz nowotworowy w jelicie grubym lub żołądku.
Przyczyny krwawienia
Przyczyn krwawienia z przewodu pokarmowego jest wiele. Niżej podano najczęstsze z ich:
- stany zapalne błony śluzowej żołądka i dwunastnicy,
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
- żylaki przełyku,
- żylaki odbytu (hemoroidy),
- nieswoiste choroby zapalne jelit: choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- choroby zakaźne,
- polipy i uchyłki jelita grubego,
- nowotwory przewodu pokarmowego.
Smolisty stolec
Terminem tym określa się ciemne zabarwienie oddanego kału, które pochodzi ze ściętej krwi. Dokonuje tego kwas solny w żołądku, toteż smoliste stolce świadczą o krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego, głównie z żołądka. Często stanowi temu towarzyszą wymioty, przypominające fusy od kawy, które są także ściętą krwią.
Świeża krew w stolcu
Obecność świeżej i żywoczerwonej krwi w stolcu może świadczyć o masywnym krwawieniu w przewodzie pokarmowym. Najczęściej jednak pochodzi ona z uszkodzonych żylaków odbytu (hemoroidów). Każda taka sytuacja wymaga dokładniejszej diagnostyki lekarskiej.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 29.10.2010.
Więcej na podobny temat:
Jakie badania przesiewowe w raku jelita grubego?
Krew w kale? Zgłoś się do lekarza!
Śluz w kale nie zawsze jest powodem do niepokoju
Czy krwawienie z odbytu jest niebezpieczne?
ABC krwotoków
Leki przeciwkrzepliwe a ryzyko krwawienia
Po czym poznać krwotok?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!