Badania okresowe

Badania okresowe fot. Fotolia
Chcesz zacząć pracę na etacie? A może już pracujesz? Pamiętaj o obowiązkowych badaniach.
Magdalena Łuków / 01.11.2017 04:59
Badania okresowe fot. Fotolia

Badania okresowe to OBOWIĄZKOWE badania, które pokazują, czy stan naszego zdrowia umożliwia nam wykonywanie danego zawodu oraz to, czy i  jak wykonywana praca wpływa na stan naszego zdrowia.

Chcesz zacząć pracę na etacie? A może już pracujesz? Pamiętaj o obowiązkowych badaniach. Ich termin i zakres będzie wynikał z twojego stanu zdrowia oraz charakteru wykonywanej pracy.

Badania okresowe to badania obowiązkowe, co wynika z przepisów Kodeksu Pracy.

Na badania okresowe kieruje nas pracodawca, któremu za niedopełnienie tego obowiązku grożą wysokie kary. Badania okresowe wykonuje kilku lekarzy: np. okulista czy laryngolog (w zależności o charakteru pracy), a kończy i opisuje lekarz medycyny pracy.

Na badania należy zgłosić się z drukiem, który dostaniemy od pracodawcy. Trzeba dokładnie go wypełnić, w szczególności opisać  środowisko związane z zajmowanym stanowiskiem  pracy, np. czy jest to praca przy komputerze czy może w hałasie.

Koszty związane  z wykonaniem badań spoczywają  w całości na pracodawcy (także dojazd do miejsca, np. innego miasta, gdzie można takie badania wykonać).Badania wykonuje się w godzinach pracy, a pracodawca zobowiązany jest zapłacić za godziny nieobecności.

Rodzaje badań okresowych

Ze względu na okres zatrudnienia wyróżniany cztery  okresy badań:

  • badania wstępne (nie podlegają im jedynie osoby przyjmowane do pracy przez tego samego pracodawcę na o samo stanowisko i na takich samych warunkach jak poprzednio w ciągu 30 dni od rozwiązania poprzedniej umowy).
  • badania pracownicze okresowe
  • badania kontrolne (to badania które wykonuje się w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni spowodowanej chorobą)
  • końcowe (jako jedyne wykonywane są na wniosek pracownika, który może ich zażadać jeśli pracował w warunkach narażających go działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających

Częstotliwość  badań okresowych

Badania okresowe wykonuje się nie częściej niż co rok i nie rzadziej niż co pięć lat. W ich skład wchodzą badania ogólne plus badania mające związek z naszym stanowiskiem pracy.

To, jak często musimy je wykonywać, zależy od dwóch rzeczy:

  • stanu naszego zdrowia
  • rodzaju wykonywanej pracy

Co składa się na badania okresowe?

Badania okresowe to minimalny zakres badań, który może być rozszerzony przez lekarza medycyny pracy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej:

  • dla osób pracujących w hałasie zaleca się dodatkowo badania otolaryngologiczne (przez pierwsze 3 lata co rok, potem co 3 lata)
  • dla osób narażonych na promieniowanie elektromagnetyczne badanie neurologiczne i EKG (co 4 lata)
  • dla osób mających styczność z amoniakiem lub chlorem morfologie krwi i spirometrię (co 2-4 lata)
  • dla osób kontaktujących się w pracy z benzyną morfologię (co 2-4 lata)
  • dla osób zajmujących stanowiska kierownicze EKG i test na poziom cholesterolu (co 2-4 lata)
  • dla osób pracujących głosem, np.  aktorów badania foniatryczne (co 5 lat)

Chcesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnej diagnostyce?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA