Badanie krwi u dzieci

Badanie krwi, czyli morfologia, pomaga we wczesnym wykrywaniu chorób. Normy badania krwi u dzieci różnią się od norm dla dorosłych. Jak je odczytywać? Co oznacza obniżony lub podwyższony poziom czerwonych krwinek, płytek krwi lub cholesterolu?

Dlaczego warto wykonać badanie krwi u dziecka?

Jeśli dziecko często choruje, ma gorączkę, jest blade i nie ma apetytu, a lekarz ma trudności z określeniem przyczyny jego złego stanu zdrowia, pomocne mogą się okazać wyniki badania krwi. Na ich podstawie specjalista oceni, czy powodem choroby malucha jest infekcja wirusowa, bakteryjna, stan zapalny, niedokrwistość, niedobory pierwiastków, a może poważniejsza choroba.

Jak odczytać wynik badania krwi u dziecka?

Normy morfologii są inne u dorosłych i dzieci. Niestety, na wynikach badań drukowane są zazwyczaj wyłącznie normy dla dorosłych, które można porównać z wykonanym badaniem. Dlatego każdy wynik powinien być skonsultowany z lekarzem.

Badanie krwi powinno być wykonane na czczo lub (w przypadku niemowlęcia) między posiłkami, po dłuższej przerwie w jedzeniu. Wykonanie morfologii po jedzeniu może spowodować, że wynik będzie zaburzony.

Sprawdź jak odczytać wyniki morfologii u dziecka: Badania krwi u dziecka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA