Białko CRP – norma i wskazania do zbadania

Wzrost stężenia białka CRP obserwuje się między innymi w zakażeniach bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych oraz infekcjach pasożytniczych, a nawet w przypadku nowotworów. Kiedy jego poziom jest za wysoki?
Marta Słupska / 08.02.2017 09:11

Białko C-reaktywne CRP Informuje o aktualnie się toczącym procesie zapalnym, o uszkodzeniu tkanek, zakażeniu, czy martwicy tkanek.

Zobacz inne badania na Polki.pl

Jakie są normy CRP?

Oznaczanie tego białka jest bardzo przydatne. Pozwala stwierdzić czy obecnie w organizmie toczy się jakiś proces zapalny, ponadto służy do monitorowania efektów leczenia.

Norma CRP wynosi poniżej 5 mg/l, jednak u osób palących, otyłych i pacjentów z nadciśnieniem czy cukrzycą może wynosić między 5 a 10 mg/l.

Na co może wskazywać jego podwyższony poziom i kiedy powinniśmy zbadać poziom tego białka? To na naszym filmie wyjaśnia lek. Mariola Grzesiuk-Prończuk – specjalista chorób wewnętrznych z CM Enel-Med.

Więcej o białku C-reaktywnym CRP

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!