Ból pleców w okolicy krzyżowej

Ból pleców jest problemem powszechnym. Najczęściej dotyka odcinek lędźwiowy i szyjny kręgosłupa. Ból zlokalizowany w okolicy krzyżowej jest zazwyczaj spowodowany przeciążeniem mięśni pleców, czyli ma podłoże mechaniczne. Poznaj inne możliwe przyczyny bólu pleców w okolicy krzyżowej.
/ 04.07.2019 16:46
OBJAWY   DIAGNOZA CO ROBIĆ?
1. Czy problem dotyczy dziecka? Bóle pleców w tym wieku mogą być spowodowane wadami wrodzonymi kręgosłupa. Skontaktuj się z pediatrą.

2.  Czy bólowi pleców i krzyża towarzyszy gorączka?

To może być infekcja kości, taka jak zapalenie szpiku, czy ropień. Jest najczęściej powikłaniem ciężkich ogólnoustrojowych zakażeń lub infekcji typowo atakujących kości, tj. gruźlica. Koniecznie skontaktuj się szybko z lekarzem. Zapalenie szpiku może uszkodzić jego komórki, a co się  z tym wiąże, może doprowadzić do ciężkich zaburzeń odporności, niedokrwistości i zaburzeń krzepnięcia krwi.

3.  Czy przed wystąpieniem bólu doszło do jakiegoś urazu lub upadku (niekoniecznie związanego z kręgosłupem)? Czy dźwigałeś ostatnio ciężkie przedmioty?

Idź do pytania numer 9.

4. Czy masz ponad 50. lat (kobiety) lub ponad 60. lat (mężczyźni) i odczuwasz silny ból kręgosłupa przy każdym ruchu?

Możesz mieć kompresyjne złamanie kręgosłupa. Dochodzi do niego najczęściej u osób starszych, u których zaczyna rozwijać się osteoporoza. Do złamań kręgów, szczególnie w okolicy lędźwiowej, może dochodzić przy zwykłej codziennej oaktywności, która do tej pory nie sprawiała żadnych dolegliwości. Noszenie siatek z zakupami, podniesienie pudła lub innego przedmiotu z ziemi mogą spowodować złamanie.

Jeżeli od jakiegoś czasu boli cię kręgosłup, wykonywanie codziennych czynności, zmiana pozycji lub dźwiganie nawet niewielkich ciężarów sprawiają ci ból – nie zwlekaj, udaj się do lekarza!

Możesz zastosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty w tabletkach (paracetamol, ibuprofen, naproksen) lub miejscowo w maści (ketoprofen). Nie powinny one jednak zastąpić wizyty u lekarza. Złamanie trzeba leczyć i należy podjąć leczenie, które zapobiegnie dalszym złamaniom w przyszłości.

5. Czy odczuwasz nieprzyjemne drętwienie krzyża, pośladka i tylnej części uda? Czy towarzyszy mu czasem ból promieniujący do nogi? To może być przepuklina krążka międzykręgowego, znana popularnie pod nazwą: wypadnięcie dysku. Polega na uszkodzeniu dysku, którego część centralna (jądro) ulega przemieszczeniu i wystaje poza krążek międzykręgowy. Może wtedy uciskać okoliczne struktury: nerwy, naczynia i mięśnie.

Koniecznie udaj się do lekarza. Przed wizytą musisz dużo odpoczywać, jeżeli pracujesz fizycznie – koniecznie weź urlop. Nie przeciążaj kręgosłupa, ponieważ możesz jedynie poszerzyć obszar uszkodzenia. Przepuklina może uciskać nerwy wychodzące z rdzenia – stąd twoje dolegliwości bólowe. Jeżeli jednak bardziej uszkodzisz nerw, poza bólem może pojawić się także zaburzenia czucia i poruszania kończyną.

Jeżeli dojdzie do pogorszenia Twoich objawów, pojawią się wspomniane zaburzenia czucia, niemożność poruszania jedną lub kilkoma kończynami, utrata kontroli nad pęcherzem moczowym lub jelitami (samoistnie sikanie, oddawanie stolca bez możliwości zatrzymania go) – wezwij karetkę lub przy pomocy innej osoby udaj się na pogotowie.

6. Czy odczuwasz ostry ból, który  pojawia się w dolnym odcinku kręgosłupa, biegnie po pośladku i promieniuje w dół nogi?

Możesz mieć rwę kulszową, która najczęściej wywołana jest przepukliną krążka międzykręgowego. Rwa kulszowa należy do tzw. zespołów korzeniowych, w których zmniejszenie objętości kanału kręgowego powoduje ucisk na nerwy i ból.

Możesz przyjąć leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (paracetamol, ibuprofen, naproksen). U niektórych pacjentów z bólami korzeniowymi taka doraźna pomoc wystarcza.

Jeżeli jednak ból jest bardzo silny, nie ustępuję i uniemożliwia normalne funkcjonowanie możesz udać się do szpitala po pomoc i silniejszy lek przeciwbólowy. Jeżeli zauważysz u siebie niedowład kończyny, zaburzenia czucia lub bezwiedne oddanie stolca lub moczu – natychmiast udaj się do szpitala lub wezwij karetkę pogotowia.

7. Czy ból kręgosłupa podczas zginania się, podnoszenia przedmiotów, a nawet pojawiający się podczas siedzenia?

Ból związany z tymi czynnościami najczęściej ma podłoże mięśniowo-szkieletowe. Wynika z nadmiernego napięcia lub naciągnięcia i przewlekłego skurczu mięśni. Potocznie stan taki nazywamy nadwyrężeniem kręgosłupa.

Na początek weź lek przeciwbólowy dostępny bez recepty (paracetamol, ibuprofen, naproksen). Możesz też przyłożyć ciepły okład (z czystej wody, albo soli fizjologicznej – maści raczej nie pomogą w tej dolegliwości). Jeżeli dolegliwości nie ustąpią – udaj się do lekarza.

W przyszłości pomyśl o ćwiczeniach wzmacniających mięśnie grzbietu i kręgosłupa. Najlepszy do tego celu jest basen, który nie obciąża stawów.

8. Czy pierwsze bole kręgosłupa pojawiły się w wieku nastoletnim? Czy ból pojawia się okresowo i przechodzi  na jakiś czas? To może być kręgozmyk (przesunięcie się jednego kręgu względem drugiego z uciskiem na krążek międzykręgowy) lub spondyloza (zapalenia stawów kręgosłupa). Pilnie udaj się do ortopedy. Nieleczone choroby stawów kręgosłupa mogą prowadzić do nieodwracalnych procesów zwyrodnieniowych kręgosłupa.

9.  Czy ból pojawia się po dłuższym okresie spoczynku lub po nocy i poprawa podczas ruchu? Czy rozpoczęcie ruchu stanowi problem? Czy odczuwasz sztywność i ból stawów?

Możesz cierpieć na ZZSK (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) lub inny stan zapalny stawów kręgosłupa. W chorobach tych dochodzi do postępującego ograniczenia ruchów w stawie, nasilających się po okresach bezruchu (np. po nocy). Pacjentci często zgłaszają charakterystyczny objaw „zastania” się stawów. W celu zmniejszenia dolegliwości możesz przyjąć lek przeciwbólowy dostępny bez recepty (paracetamol, ibuprofen, naproksen) lub zastosować ciepły okład z soli fizjologicznej na bolące miejsce. Nie powinno to jednak zastąpić wizyty u lekarza, ponieważ choroba cały czas będzie postępować, a Twoje dolegliwości będą się nasilać.

10. Czy jesteś w ciąży? Twoje objawy mogą świadczyć o postępujących zmianach w układzie kostnym, które są całkowicie fizjologiczne w stanie błogosławionym. Ból wynika z rozluźniania i rozciągania więzadeł w obrębie wszystkich stawów miednicy, a szczególnie stawów krzyżowo-biodrowych. Bardzo boli również rozchodzenie się kości łonowych. Jeżeli poza bólem nie ma żadnych innych objawów, możesz skonsultować się z lekarzem co do leków przeciwbólowych, jakie możesz przyjmować w ciąży. Jeżeli natomiast ból się zaostrzy, pojawi się gorączka lub krwawienie z dróg rodnych – pilnie skontaktuj się z lekarzem!

11. Czy ból trwa od dłuższego czasu (np. od kilku lat), cały czas stopniowo narasta i towarzyszy mu spadek masy ciała?

Możesz cierpieć na chorobę rozrostową. Najbardziej boimy się nowotworów. Kręgosłup rzadko jest siedzibą nowotworów pierwotnych kości, natomiast jest najczęstszym miejscem przerzutów nowotworowych do kości.

Natychmiast skontaktuj się z lekarzem! Jeżeli lekarz również będzie podejrzewał nowotworowe podłoże Twoich dolegliwości, konieczna jest dokładna diagnostyka i znalezienie ogniska pierwotnego nowotworu.

12. Czy ból pleców dotyczy tylko jednej strony? Czy w ostatnim czasie (w ciągu ostatnich 2 miesięcy) podczas oddawania moczu zauważyłaś krew lub różowe zabarwienie moczu? Czy odczuwałaś pieczenie podczas sikania? Objawy te mogą świadczyć o chorobie nerek. Krew w moczu i wcześniejsze objawy dyzuryczne (ból, pieczenie, świąd przy oddawaniu moczu) nasuwają podejrzenie infekcji nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek). Sam ból okolicy lędźwiowej i krzyżowej może sugerować kamicę nerek lub dróg moczowych. Możesz przyjąć lek rozkurczowy i/lub przeciwbólowy dostępny bez recepty (paracetamol, ibuprofen, naproksen). Mimo wszystko musisz jednak udać się pilnie do lekarza. Nie odkładaj wizyty, ponieważ  nieleczone zapalenie nerek może doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia, a nawet ostrej niewydolności nerek.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że jest to poważny problem, nie czekaj - udaj się do szpitala na pilną konsultację.   Bóle pleców nierzadko są efektem tzw. przeniesionych bólów trzewnych. Wiele chorób zupełnie nie związanych z kręgosłupem może dawać dolegliwości w jego obrębie. Należą do nich choroby nerek (kamica, ostre zapalenie nerek, ropień), tętniak aorty, choroby przewodu pokarmowego i choroby miednicy mniejszej (endometrioza u kobiet lub zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn).

Nowy laptop, telewizor, smartfon czy nowy sprzęt AGD? Kup taniej niż inni, korzystając z oferty na stronie RTVEUROAGD kody rabatowe

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA