Ból ucha

Ból ucha, wydzielina ropna z ucha, zapalenie ucha - to tylko niektóre z dolegliwości, jakie mogą dotyczyć narządu słuchu. W przypadku wystąpienia tych dolegliwości najlepiej jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Ignorowanie tych objawów może prowadzić do poważnych konsekwencji, na przykład do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
/ 17.03.2011 13:27
OBJAWY   DIAGNOZA CO ROBIĆ?
1. Czy masz gorączkę? Przejdź do pytania nr 5  
2.  Czy odczuwasz silny ból w głębi ucha? Czy z ucha wycieka  wydzielina? Możesz mieć zapalenie ucha środkowego. Skontaktuj się ze swoim lekarzem. Wiele infekcji ucha leczy się samoczynnie, ale część z nich wymaga zastosowania antybiotyków.

3. Czy ucho i skóra na zewnątrz są zaczerwienione i spuchnięte? Zaczerwienienie i opuchlizna mogą świadczyć o poważnej infekcji ucha zewnętrznego. Pilnie skontaktuj się z lekarzem.

4. Czy odczuwasz ból (podobny do bólu głowy)? Czy zauważyłeś zaczerwienienie za uchem lub odczuwasz  drażliwość, kiedy dotykasz kości za uchem? Ból może być związany z zapaleniem wyrostka sutkowatego (infekcję kości znajdującej się za uchem) lub z powiększonym, zmienionym zapalnie węzłem chłonnym. Pilnie skontaktuj się z lekarzem.

5. Czy wyczuwasz zgrubienie wypełnione płynną treścią, z którego sączy się ropa lub krew? Możesz mieć pękniętą błonę bębenkową. Skontaktuj się z lekarzem. Zadbaj o to, żeby podczas leczenia ucho było suche! Unikaj zanurzania głowy w wodzie, np. podczas kąpieli  lub na basenie. Ciepły, lecz suchy, opatrunek na ucho, pomoże złagodzić ból.

6. Czy masz spuchnięte ucho i czy swędzi Cię ono albo boli przy pociąganiu za małżowinę uszną? Przyczyną bólu może być zapalenia ucha zewnętrznego lub infekcja przewodu słuchowego o typie „ucha pływaka” (częsta u osób uprawiających sporty wodne). Skontaktuj się z lekarzem. Dbaj, by ucho było suche! Podczas kąpieli, unikaj zanurzania głowy w wodzie. Ciepły, lecz suchy, opatrunek na ucho, pomoże złagodzić ból.

7. Czy podczas żucia lub otwierania ust czujesz trzask lub chrupnięcie w stawie żuchwowym?  Czy czujesz wrażliwość w szczęce? Przyczyną Twojego bólu może być zespół stawu skroniowo-żuchwowego, schorzenie dotykające stawu szczękowego.

Spróbuj zastosować leki przeciwzapalne. Pomasuj bolące mięśnie wokół szczęki. Wilgotne, gorące albo zimne okłady również mogą złagodzić ból.

Jeżeli po tygodniu lub dwóch nie nastąpi poprawa, skontaktuj się ze swoim dentystą albo lekarzem. Jeżeli ból jest na tyle silny, że nie możesz otworzyć ust, udaj się niezwłocznie do lekarza.

8. Czy słyszysz chlupotanie w uchu i czujesz dyskomfort (uciskanie, parcie), który nie ustaje po kasłaniu, ziewaniu ani połykaniu? Czy towarzyszą temu objawy przeziębienia lub grypy? Dyskomfort może być spowodowany zamknięciem trąbki słuchowej Eustachiusza.

Zastosuj przez kilka dni leczenie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, korzystając z leków dostępnych bez recepty. Wilgotne, gorące albo zimne okłady pomogą złagodzić ból.

Jeśli ból nie minie po 1-2 dniach, udaj się do lekarza.

9. Czy podczas gryzienia bolą Cię zęby po tej samej stronie co ucho?

Problemy z zębami mogą generować ból ucha po tej samej stronie. Nie zawsze świadczy to o stanie zapalnym w obrębie ucha lub jamy ustnej. Możesz przyjąć łagodny lek przeciwbólowy bez recepty. Zapisz się też do dentysty, aby wykluczyć stan zapalny zębów lub jamy ustnej.

10. Czy Twój ból ucha zaczął się podczas podróży samolotem albo tuż po niej Przyczyną dolegliwości może być tzw. barotrauma, czyli uraz ciśnieniowy ucha środkowego lub wewnętrznego. Jeżeli objawy nie ustaną w ciągu kilku godzin lub gdy ból jest silny, skontaktuj się z lekarzem.

11. Czy wyczuwasz krostę albo zgrubienie w przewodzie słuchowym zewnętrznym ucha? Przyczyną może być mała infekcja w przewodzie słuchowym lub chrzęstniak (niewielka narośl wywodząca się z tkanki chrzęstnej, budującej przewód słuchowy wewnętrzny ucha).

Infekcja najprawdopodobniej przejdzie samoistnie po 2-5 dniach. Zastosuj łagodne środki przeciwbólowe. Ciepłe kompresy pomogą uśmierzyć ból.

W przypadku nasilenia się bólu lub zaczerwienienia bolącego miejsca i uczucia ciepła rozlewającego się w uchu, skontaktuj się z lekarzem

12. Czy objawy dotyczą dziecka, które nie ma zaczerwienionego lub bolącego ucha, ale ma problemy ze słuchem? Może to być spowodowane nawarstwianiem wydzieliny lub woskowiny w kanale ucha. Porozmawiaj z lekarzem – poinstruuje Cię jak usunąć wosk albo wydzielinę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA