Odpowiednie nawodnienie to klucz do pięknego wyglądu i lepszego samopoczucia

kobieta pijąca wodę fot. Adobe Stock
Dlaczego warto pamiętać o wodzie alkalicznej?
kobieta pijąca wodę fot. Adobe Stock

 

Abyśmy mogli jak najlepiej funkcjonować, nasze ciało musi być utrzymywane w stanie równowagi zarówno kwasowo-zasadowej, jak i wodno-elektrolitowej. Taki idealny stan nazywamy homeostazą. To wtedy wszystkie funkcje w naszym organizmie regulują się same. Odpowiednia woda może pomóc w osiągnięciu stanu dobrego samopoczucia, a także wpływa na nawodnienie organizmu. Świadomość w kwestii odpowiedniego nawodnienia wzrasta wśród Polaków. Świadczą o tym badania SW Research, przeprowadzone na zlecenie marki Alcalia. Wynika z nich, że respondenci najczęściej wskazują, że regularne nawadnianie organizmu jest dla nich ważne (83%). Dla trzech czwartych respondentów picie wody pomaga im w dbaniu o wygląd ich cery (77%). Według nich woda powinna mieć dodatkowe właściwości (74%) wpływające na ich samopoczucie. To dlatego kupując wodę powinniśmy zwracać uwagę na jej skład.
 
Doskonale znamy różnice pomiędzy wodą źródlaną, a mineralną. A czy słyszałaś kiedyś o wodzie alkalicznej? Czym się wyróżnia? Dlaczego tak wielu specjalistów ją poleca i jak wpływa na nasz organizm? 
 

Alkaliczna czyli...

To woda, która wyróżnia się wysokim pH, które wynosi powyżej 7. Woda alkaliczna kojarzy się konsumentom z dobrym samopoczuciem, nawodnieniem organizmu, czy poprawą metabolizmu. I jest to prawidłowe skojarzenie, bo korzyści płynące z jej spożycia są imponujące. Oto najważniejsze z nich:.
  • Najczęstsze skojarzenia z wodą alkaliczną to pozytywny wpływ tej wody na dobre samopoczucie (22%).
  • Badani najczęściej zgadzają się z tym, że woda alkaliczna skutecznie nawadnia organizm (75%), wspomaga trawienie i metabolizm (69%) i pomaga w utrzymaniu lub przywróceniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu (68%). 
  • Ponad połowa badanych potwierdza, że woda alkaliczna pomaga na zakwasy. Jest to szczególnie istotne z perspektywy osób uprawiających sport. 
  • Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu poprawia nawilżenie i wygląd skóry (wg 66% osób). 

Od zeszłego roku świadomość wód alkalicznych wzrosła o 16%. Alcalia jest wodą alkaliczną najczęściej wybieraną przez konsumentów (19%). 

* Na podstawie badania: BADANIE POZIOMU WIEDZY POLAKÓW NA TEMAT WODY ALKALICZNEJ. Alcalia, SW Research, Kwiecień 2022. 
 

Fakt, że Polacy - jak wskazuje badanie przeprowadzone niedawno przez SW Research - coraz wyraźniej doceniają, jak ważne jest regularne nawadnianie organizmu jest bardzo budujący. Oznacza to, że coraz lepiej rozumiemy, jak istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest dbanie o jego podstawowe potrzeby. Warto pamiętać, że regularne picie wody wspiera dbanie nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także psychiczne - pomaga w dbaniu o nastrój oraz wspiera optymalne funkcjonowanie na poziomie koncentracji czy zarządzania stresem.
Warto, abyśmy coraz lepiej rozumieli także to, jakie korzyści niesie za sobą picie wody alkalicznej, a więc tak zwanej SUPER WODY. To właśnie woda alkaliczna nie tylko skutecznie nawadnia organizm (na co dzień, ale także między innymi podczas podejmowania aktywności fizycznej), ale także, jak wskazują dane, wspiera dbanie o cerę, równowagę i metabolizm organizmu, a dzięki temu, po prostu pomaga zadbać o dobre samopoczucie. To szczególnie ważne w kontekście tego, jak wymagający jest nasz współczesny, codzienny świat, w którym często pędzimy. Dzięki rutynom dbania o podstawowe potrzeby, w tym picia wody, łatwiej nam utrzymać balans - Daria Abramowicz, psycholog sportowa. 

 
 

Badania na temat wody alkalicznej – te wyniki zaskakują!

 

Dr Jakub Chycki przeprowadził badanie „Wpływ wody alkalicznej na metabolizm tłuszczy podczas długotrwałego wysiłku fizycznego o niskiej intensywności”.

W badaniu brały udział trzy grupy. Pierwsza grupa, przed i w trakcie wysiłku, piła wodę placebo, druga grupa piła wodę alkaliczną Alcalia, a trzecia grupa nie piła wody w ogóle. Każda z tych grup została poddana wysiłkowi fizycznemu – 2h jazdy na rowerze stacjonarnym.   
Wyniki?
  • Osoby, które były w grupie pijącej wodę Alcalia odczuwały mniejsze zmęczenie, ponieważ łagodziła ona ich stres wysiłkowy – ograniczała stres metaboliczny. 
  • Woda Alcalia skutecznie nawadnia podczas wysiłku długotrwałego o niskiej intensywności.
  • Spożywany płyn ogranicza stres metaboliczny czyli wzrost stężenia kortyzolu i noradrenaliny podczas wysiłków długotrwałych o niskiej intensywności.
  • Alcalia optymalizuje warunki dla wykorzystania tłuszczy w wysiłkach długotrwałych o niskiej intensywności. Wpływa na istotny statystycznie wzrost uwalniania wolnych kwasów tłuszczowych (FFA).
  • Woda Alcalia przyspiesza, intensyfikuje i przedłuża metabolizm tłuszczy po długotrwałym wysiłku fizycznym o niskiej intensywności.

Nawodnienie ma znaczenie. Woda niegazowana jest najczęściej wybieranym płynem nawadniającym, a świadomość osób na temat roli i znaczenia jej składu – mineralizacji, pH, systematycznie wzrasta. Pomimo wiedzy o konieczności dbania o stan nawodnienia i regularne picie wody, jej wybór nie zawsze jest racjonalny. Woda alkaliczna o pH >9,0, wykazuje szczególne właściwości nawadniające w porównaniu z wodą stołową i ta wiedza upowszechnia się. Woda alkaliczna nawadnia szybciej, intensyfikuje metabolizm tłuszczów i skutecznie chroni przed odwodnieniem podczas aktywności fizycznej - dr Jakub Chycki. 

Woda Alcalia

To SUPERWATER. Zawiera wysokie pH 9,36 i jest unikalna na rynku. Jej regularne spożywanie przyczynia się do poprawy równowagi kwasowo-zasadowej. Alcalia wydobywana jest ze źródła, ukrytego 1200 m pod powierzchnią ziemi w krystalicznie czystych górach. 
Naturalna woda alkaliczna ALCALIA dostępna jest w trzech pojemnościach: poręcznej 0,5 l, pojemnej 1,5 l i zestawie sześciu butelek 1,5 l. 
 
 
Materiał powstał z udziałem marki Alcalia. 
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: woda