Gorączka

Sprawdziłeś temperaturę i okazuje się, że masz gorączkę? Czujesz się bardzo osłabiony? Boli cię głowa? A może to tylko zwykłe przeziębienie? Podążaj za pytaniami, żeby dowiedzieć się, jakie są możliwe przyczyny gorączki.
/ 17.05.2011 11:21
OBJAWY   DIAGNOZA CO ROBIĆ?
1. Czy problem dotyczy dziecka lub niemowlęcia? Zobacz „Gorączka u dzieci i niemowląt”.

2.  Czy temperatura wynosi mniej niż 38 stopni  Celsjusza i trwa krócej niż 1 tydzień? Idź do pytania numer 4.

3. Czy gorączce towarzyszy uczucie ogólnego rozbicia, ból głowy, osłabienie lub ból gardła? Możesz cierpieć na niegroźne zakażenie górnych dróg oddechowych lub przeziębienie. Zazwyczaj organizm bez problemów sam zwalcza chorobę do 7 dni.

Ponieważ najczęstszą przyczyną tych chorób jest zakażenie wirusowe, nie istnieje leczenie przyczynowe. Możesz przyjąć lek przeciwzapalny i przeciwgorączkowy dostępny bez recepty (ibuprofen, paracetamol, naproksen, kwas acetylosalicylowy). Pij dużo płynów (minimum 2 litry na dobę).

Nie przyjmuj antybiotyków – nie zadziałają na wirusy, a każdy antybiotyk ma działanie uboczne. Przyjmowanie antybiotyków na banalne infekcje wirusowe sprawia jedynie, że są one mniej skuteczne podczas zakażeń bakteryjnych.

4. Czy temperatura ciała przekracza 38 stopni i trwa krócej niż 1 tydzień? Idź do pytania numer 15.

5. Czy cierpisz na silne bóle kości, mięśni i stawów? Czy objawy szybko narastają i pojawiły się nagle? Czy masz dreszcze? To może być grypa. Charakteryzuje się szybkim początkiem i bardzo nasilonymi objawami. Jeżeli czujesz się rozbity, nie masz siły nic robić, a leżąc pod kołdrą i kocem ciągle jest ci zimno – najpewniej złapałeś grypę.

Grypa jest poważną chorobą wirusową. Możesz przyjąć lek przeciwzapalny i przeciwgorączkowy dostępny bez recepty (ibuprofen, paracetamol, naproksen, kwas acetylosalicylowy). Pij dużo płynów (minimum 2 litry na dobę). Bardzo ważne jest, abyś „przechorował” grypę. Nie idź do pracy, leż w łóżku i odpoczywaj. W przeciwnym wypadku narażony jesteś na powikłania grypy (wczesne – zapalenie płuc, późne - zapalenie mięśnia sercowego).

Pamiętaj o sezonowych szczepieniach na grypę, które nie tylko zmniejszają częstość zachorowań, ale także łagodzą objawy ewentualnej choroby. Chroń swoich domowników.

6. Czy kilka tygodni przed pojawieniem się gorączki cierpiałeś na ból gardła i ogólne osłabienie? Czy od momentu pojawienia się gorączki twój stan znacznie się pogorszył, a gardło jest czerwone i obrzęknięte? Możesz mieć mononukleozę. Jest to choroba wywołana zakażeniem wirusem Ebstein-Barr (EBV). Nazywana jest inaczej chorobą pocałunków, ponieważ zarazić się nią możemy podczas bliskich kontaktów z florą bakteryjną jamy ustnej chorych osób. Skontaktuj się z lekarzem. Nie przyjmuj żadnych leków poza dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi (ibuprofen, paracetamol, kwas acetylosalicylowy). W mononukleozie nie wolno brać penicyliny, ani jej pochodnych! Wywołują wysypkę i groźny dla życia skok temperatury ciała.

7. Czy gorączce towarzyszy uczucie rozpierania w obrębie policzków (szczęki) lub czoła? Czy towarzyszy temu tkliwość i ból podczas dotykania tych okolic? Czy bolą cię górne zęby? Możesz cierpieć na ostre zapalenie zatok. W chorobie tej gorączka jest dość wysoka i pojawia się szybko. Zajęcie zatok przynosowych (najczęściej szczękowych i czołowych) daje charakterystyczne miejscowe dolegliwości, które nasilają się rano (po nocy) i podczas schylania się. Skontaktuj się z lekarzem. Ostre zapalenie zatok z wyraźnymi dolegliwościami miejscowymi lub katarem koloru żółto-zielonego powinno leczyć się antybiotykami. Prawidłowe leczenie zapobiega przejściu ostrego zapalenia w przewlekłe.

Możesz poza tym przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (ibuprofen, paracetamol, kwas acetylosalicylowy) oraz stosować inhalacje i płukanie nosa. Dbaj o czystość i drożność nosa.

8. Czy odczuwasz ból ucha, ból płatka ucha przy pociąganiu lub dyskomfort w trakcie żucia i połykania? Możesz cierpieć na ostre zapalenie ucha środkowego lub zapalenie ucha zewnętrznego (tzw. ucho pływaka). Skontaktuj się z lekarzem.

9. Czy odczuwasz ostry, piekący ból gardła, a przełykanie pokarmu i picie sprawia ci ogromną trudność?

Możesz mieć paciorkowcowe zapalenie gardła lub migdałków (anginę).

Odpoczywaj, pij dużo płynów i lecz się lekami na przeziębienie i obniżającymi gorączkę. Jeśli nie poczujesz się lepiej w ciągu 48 godzin, skontaktuj się z lekarzem. Szybki test może ustalić, czy to angina. Antybiotyki są skuteczne w leczeniu bakterii, która powoduje to zakażenie.

10. Czy masz ból brzucha, nudności lub wymioty? Przejdź do pytania numer 14.

11. Czy w kale pojawiła się krew, a stolce mają bardzo nieprzyjemny i inny niż dotychczas zapach? Mogłeś zachorować na salmonellę, dury rzekome, lub inne groźne zakaźne choroby jelitowe. Natychmiast udaj się do lekarza. Zakażenia te nie tylko zagrażają życiu, wymagają hospitalizacji i intensywnego leczenia, ale także konieczne jest potwierdzenie zakażenia przez sanepid. Zapadalność na te choroby jest bowiem pod stałym nadzorem sanitarnym.

12. Czy doskwiera ci silny ból brzucha? Czy od momentu pojawienia się bólu wystąpiły luźne stolce w zwiększonej ilości? To mogą być objawy tzw. ostrego brzucha. Objawy takie może wywołać: zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie uchyłków, perforacja przewodu pokarmowego, zapalenie otrzewnej i wiele innych. Natychmiast udaj się do szpitala.

13. Czy masz intensywną i bardzo wodnistą biegunkę, której towarzyszą nudności lub wymioty? Czy odczuwasz silne skurczowe bóle brzucha?

To może być grypa żołądkowa, czyli wirusowe zapalenie żołądka i jelit. Najczęstszą przyczyną tych dolegliwości jest zakażenie Rotawirusem, występujące u pracowników przedszkoli, żłobków, służby zdrowia i rodziców małych dzieci. Zakażenie Rotawirusem ustępuje samo po 3-6 dniach. NIE BIERZ LEKÓW ZAPIERAJĄCYCH! Leki te zatrzymują kał w jelitach i niwelują biegunkę, ale zatrzymują bakterie i toksyny w przewodzie pokarmowym i narażają śluzówkę jelit na większe uszkodzenia.

Możesz osłabić biegunkę wstrzymując się od jedzenia. Nie rezygnuj natomiast z picia, ponieważ spowodujesz odwodnienie organizmu.

14. Czy odczuwasz bardzo silny ból brzucha zlokalizowany w okolicy pępka i wyżej, promieniujący do pleców? Możesz mieć ostre zapalenie trzustki. Natychmiast udaj się do szpitala

15. Czy przebywałeś ostatnio na słońcu i narażony byłeś na bardzo wysokie temperatury? Czy czujesz mdłości lub omdlenia? Możesz cierpieć na udar cieplny. Zostań w domu, połóż się w chłodnym miejscu i odpocznij. Pij dużo płynów. Raz na godzinę mierz temperaturę ciała. Jeżeli temperatura nie powróci do normy w ciągu doby, udaj się następnego dnia do lekarza. Jeżeli zauważysz nagły wzrost temperatury (szczególnie powyżej 39-40 stopni) – wezwij karetkę pogotowia.

16. Czy temperatura jest wyższa niż 38 stopni i trwa dłużej niż 1 tydzień? Przejdź do pytania numer 20.

17. Czy doskwiera ci uciążliwy kaszel z odkrztuszaniem żółtej lub zielonej wydzieliny? Czu czujesz się bardzo osłabiony? Możesz mieć zapalenie oskrzeli lub poważniejszą infekcję, taką jak zapalenie płuc.

18. Czy masz dreszcze i bóle stawów oraz mięśni, jesteś osłabiony? Czy w ostatnim czasie chorowałeś na grypę lub przeziębienie? To może być infekcyjne zapalenie wsierdzia. Natychmiast udaj się do lekarza.

19. Czy temperatura nie przekracza 38 stopni, ale trwa dłużej niż 1 tydzień? Przejdź do podsumowania.

20. Czy odczuwasz ucisk lub uczucie rozpierania w obrębie policzków (szczęki) lub czoła? Czy towarzyszy temu tkliwość i ból podczas dotykania tych okolic?

To może być przewlekłe zapalenie zatok przynosowych. Objawy są mniej nasilone, a gorączka niższa niż w ostrym zapaleniu zatok. Charakterystyczne jest nawracanie dolegliwości po „przewianiu” i przy osłabieniu. Musisz udać się do lekarza. Powodem przewlekłego lub nawracającego zapalenia zatok mogą być polipy nosa. Konieczna jest diagnostyka w postaci tomografii komputerowej zatok obocznych nosa. Po rozpoznaniu choroby stosuje się antybiotyki.

21. Czy odczuwasz ból ucha? Czy odczuwasz dyskomfort podczas żucia i ruszania żuchwa? Możesz mieć przewlekłe zapalenia ucha środkowego. Idź do lekarza. Nieleczone przewlekłe zapalenie ucha może prowadzić do powikłań, w tym do pogorszenia słuchu. Nie zaniedbaj choroby, odwiedź otolaryngologa.

22. Czy poza gorączką zauważyłeś inne objawy, takie jak: pogorszenie wzroku, zaburzenie w oddawaniu moczu, kołatanie serca? Mogłeś „złapać” groźną infekcję, która atakuje wiele organów. Wtedy poza gorączką pojawiają się objawy uszkodzenia tych narządów. Najczęściej dochodzi do zakażenia wirusem CMV i pasożytem Toksoplazma gonidii (toksoplazmoza). Natychmiast udaj się do lekarza.

23. Czy stany podgorączkowe pojawiają się i  ustępują w ciągu kilku dni lub zdarzają Ci się jednodniowe gorączki? Czy tracisz na wadze? Czy masz nocne poty lub obrzęk węzłów chłonnych? Możesz mieć poważne zakażenie, takie jak gruźlica. Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Wciąż odnotowuje się nowe zachorowania na gruźlicę, dlatego jeżeli od tygodni cierpisz na objawy podobne do przeziębienia, znaczne osłabienie i zmniejszenie tolerancji wysiłku – udaj się do lekarza.

24. Czy masz nocne poty, schudłeś w ciągu ostatnich miesięcy, często łapiesz przeziębienia lub zapalenia płuc? Możesz być zakażony HIV, a objawy obniżonej odporności mogą świadczyć o rozwoju choroby AIDS. Podobne dolegliwości mogą występować również przy nowotworach krwi i innych chorobach hematologicznych oraz w chorobach autoimmunologicznych. Natychmiast udaj się do lekarza.

25. Czy w ostatnim czasie znacznie powiększył ci się brzuch, co nie było związane z ogólnym przybraniem na wadze? Czy zauważyłeś, że twoja skóra jest bardziej żółta? Możesz cierpieć na marskość, poalkoholowe uszkodzenie wątroby lub inną chorobę tego narządu.

Jeżeli zauważysz u siebie żółtaczkę lub wyraźny rysunek naczyń na skórze brzucha, natychmiast udaj się do szpitala.

26. Czy odczuwasz okresowy ból w nadbrzuszu, który promieniuje do pleców? Możesz mieć przewlekłe zapalenie trzustki. Choroba częściej występuje u osób z kamicą pęcherzyka żółciowego i nadużywających alkoholu. Jeżeli ból wystąpił po spożyciu dużej ilości alkoholu lub masz kamicę pęcherzyka żółciowego – udaj się do szpitala. W innych wypadkach, jak najszybciej umów się na wizytę do lekarza.

27. Czy przyjmujesz na stałe jakiś lek? Czy ostatnio zacząłeś brać nowy lek? Gorączka może być jednym z efektów ubocznych wielu leków. Gorączkę najczęściej wywołują: penicylina, sulfonamidy, salicylany, wankomycyna, amfoterycyna, lit, metylodopa, haloperodol, leki neuroleptyczne i przeciwdepresyjne (szczególnie trójpierścieniowe). Nie odstawiaj leku ze względu na gorączkę! Udaj się do lekarza, żeby potwierdzić przyczynę gorączki. On dalej podejmie decyzję. Możesz się wstrzymać od przyjmowania leku, jeżeli oprócz gorączki pojawi się duszność, omdlenie lub utrata przytomności.

28. Czy masz wysypkę lub jakiś obszar twojego ciała jest zaczerwieniony, ciepły i obrzęknięty? Możesz mieć zakażenie skóry, zapalenie tkanki łącznej (cellulitis) lub zapalenie naczyń chłonnych znajdujących się pod skórą. Udaj się do lekarza, który przepisze odpowiednie antybiotyki.

29. Czy w ostatnim czasie przebyłeś zakażenie pęcherza moczowego objawiające się pieczeniem lub bólem przy oddawaniu moczu? Czy bolą Cię plecy na wysokości lędźwiowej? Możesz mieć odmiedniczkowe zapalenie nerek. Sygnałem alarmowym jest szczególnie pojawienie się krwi w moczu bez objawów zapalenia pęcherza. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

30. Czy poza gorączką odczuwasz duszność, cierpisz na kaszel lub ból w klatce piersiowej? Czy na podudziach pojawiły się bolesne czerwone guzki? To może być sarkoidoza – choroba o nieznanej przyczynie, w które dochodzi do tworzenia się guzków (ziarniniaków) w wielu narządach, w tym w węzłach chłonnych (klatki piersiowej), oczach i organach jamy brzusznej. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

31. Czy cierpisz na zaburzenia wypróżniania objawiające się naprzemiennymi okresami biegunek i zaparć. Możesz chorować na nieswoiste zapalenia jelit. Do tej grupy chorób należą: choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa). Natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że jest to poważny problem, nie czekaj, ale udaj się do szpitala na pilną konsultację.

 Polecamy: Co jeść w czasie gorączki?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA