Hematokryt (HCT) - normy, co oznacza niski i wysoki hematokryt

hematokryt we krwi fot. Adobe Stock
Hematokryt to parametr określający ilość erytrocytów we krwi. Normy HCT dla kobiet to 37-47%, dla mężczyzn - 42-52%. Niski hematokryt może świadczyć o anemii, wysoki o odwodnieniu.
Marta Wilczkowska / 12.12.2019 11:39
hematokryt we krwi fot. Adobe Stock

Spis treści:

Co to jest hematokryt?

Hematokryt (wskaźnik hematokrytowy, liczba hematokrytowa) to parametr określający stosunek ilości erytrocytów do całej objętości krwi. W wynikach morfologii krwi oznacza się go skrótem HC lub HCT.

Obniżony hematokryt może być wynikiem anemii lub konsekwencją intensywnych krwawień. Podwyższona wartość hematokrytu towarzyszy nadkrwistości, odwodnieniu organizmu i nadmiernej produkcji czerwonych krwinek. Zwykle podawany jest w procentach (właśnie w takiej postaci są przedstawione niżej normy). Na wartość hematokrytu wpływa wiele zmiennych:

  • liczba i objętość erytrocytów,
  • objętość krążącej krwi,
  • wiek i płeć osoby badanej.

Hematokryt - normy

Normy HCT są różne dla różnych grup z uwzględnieniem płci i wieku:

  • kobiety - 37-47%
  • mężczyźni - 42-52%
  • niemowlęta i dzieci - 30-40%
  • noworodki - 44-62%

Hematokryt poniżej i powyżej normy

Niski hematokryt (poniżej normy) oznacza, że ilość erotrocytów w stosunku do objętości osocza jest zbyt mała. Taki stan może być sygnałem o rozwoju anemii, przewodnienia organizmu lub wynikiem intensywnych krwawień.

Z kolei zbyt wysoki hematokryt (powyżej normy) analogicznie oznacza, że objętość erytrocytów w stosunku do objętości całej krwi jest zbyt duża. Taka sytuacja może wystąpić w przypadku nadkrwistości, czyli zbyt dużej ilości czerwonych krwinek (taki objaw towarzyszy np. czerwienicy prawdziwej). Inną przyczyną podwyższenia hematokrytu jest izotoczniczne odwodnienie organizmu lub nadprodukcja erytrocytów (normy dla erytrocytów we krwi).

Hematokryt w ciąży

W ciąży hematokryt może obniżyć się o kilka procent. Niekoniecznie musi to być powód do niepokoju, jednak każde odstępstwo od normy należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Warto pamiętać, że wartość hematokrytu należy interpretować w oparciu o wartości innych parametrów morfologii krwi.

Więcej o ważnych parametrach krwi:Limfocyty: jaką pełnią funkcję + normy w badaniu krwiBadanie OB - co wykrywa i jakie są prawidłowe parametry OB w morfologii? Po co robi się badanie CRP?Co wpływa na wyniki badań krwi - 9 czynników fałszujących wynikiJakie są normy i czego dotyczy MCV?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA