Jak dbać o higienę intymną?

kobieta na toalecie, problemy intymne fot. Adobe Stock
Odpowiadamy na pytania, które zadają sobie kobiety w każdym wieku - jak często, w jaki sposób i czym myć okolice intymne, aby nie nabawić się przykrych dolegliwości.
kobieta na toalecie, problemy intymne fot. Adobe Stock

Przestrzeganie zasad higieny intymnej znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się szczególnie nieprzyjemnych dla kobiet kłopotów - podrażnień i infekcji. Niestety, wiele z nas tak naprawdę wciąż nie wie, jakie to zasady lub traktuje higienę intymną „po macoszemu”. Dlatego, w trosce o wasze zdrowie, przedstawiamy schemat prawidłowego mycia i pielęgnacji krocza oraz warg sromowych, który powinna znać i stosować każda kobieta.
 

Jak myć okolice intymne?

Po pierwsze: częstotliwość. Okolice pośladków, krocza i warg sromowych powinny być myte (ale nie szorowana, aby nie dopuścić do mikrourazów) codziennie. 
Po drugie: pozycja. Okolicę intymną powinno się myć w wygodnej pozycji, która nie powoduje dyskomfortu – silne rozchylanie nóg absolutnie w niczym nie pomaga. 
Po trzecie: kierunek. Zawsze od góry do dołu (inaczej: od przodu do tyłu) lub od wzgórka łonowego w kierunku odbytu. Niezależnie od wieku oraz tego, czy się myjemy, czy podcieramy. W ten sposób nie doprowadzimy do przeniesienia drobnoustrojów z odbytu do pochwy i cewki moczowej. Końcowy odcinek przewodu pokarmowego jest skolonizowany przez bakterie, które w układzie moczowym czy drogach rodnych mogą doprowadzić do zakażenia.
I po czwarte: rozchylanie warg sromowych - czy jest konieczne? Tak, ale rozchylamy tylko wargi sromowe większe i delikatnie oczyszczamy, nie wprowadzając palców czy myjki do środka. Myjemy przecież okolice intymne, a nie pochwę, bo ta naturalnie oczyszcza się sama.
 
 

Czym myć okolice intymne?

Najlepiej wodą i delikatnym środkiem myjącym. Zrezygnuj z kosmetyków o intensywnym zapachu. Lepiej będzie, jeśli zastąpisz je płynem do higieny intymnej o odpowiednim pH, czyli 5,5. 
infografika
 

Spanie w bieliźnie i noszenie wkładek poza miesiączką - tak czy nie?

Prawidłowa wydzielina z pochwy jest niemalże bezwonna, bezbarwna i na tyle skąpa, że nie ma konieczności noszenia wkładek higienicznych, jeśli nie mamy miesiączki. Noszone o kilka godzin za długo wkładki zamieniają się w siedlisko bakterii i mogą przyczyniać się do rozwoju naprawdę groźnych infekcji intymnych.
 
Podobnie jest ze spaniem w bieliźnie. Jeśli nie mamy akurat miesiączki, nie musimy zakładać majtek pod piżamę lub koszulę. Nocne "wietrzenie" zmniejsza populację bakterii i grzybów w okolicach intymnych, co więcej te „niedobre” bakterie, które dostają się z odbytu do okolic pochwy mają dużo trudniejszą drogę – jeżeli nie macie na sobie wkładki lub majtek.
 
 

Co robić w przypadku infekcji intymnej? 

Niestety, nawet mimo skrupulatnego przestrzegania zasad higieny, nie zawsze udaje nam się uniknąć infekcji. Dlatego, kiedy pojawia się świąd, pieczenie, czy upławy rozwiązaniem jest zastosowanie leku dopochwowego Gynoxin® OPTIMA, który leczy infekcję intymną w 3 dni, likwidując jednocześnie nieprzyjemne objawy.
 
infografika
 
UWAGA! W przypadku, gdy infekcja nie ustępuje lub objawy nasilają się – konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa, który indywidualnie dobierze sposób leczenia.
 

Materiał powstał we współpracy z właścicielem marki Gynoxin OPTIMA

 
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!