Jak odczytać wynik koagulogramu?

Co pomaga nam ocenić badanie poziomu hemoglobiny glikowanej?/fot. Fotolia
Badanie zwane koagulogramem polega na oznaczeniu liczby płytek, które odpowiadają za krzepnięcie krwi. Może być więc ono wykonywane, gdy pacjent zauważy, że jego rany wolno się goją, a od niedużego nawet uderzenia na jego skórze powstają siniaki. Co zatem oznacza zbyt niski lub wysoki poziom  INR, fibrynogenu lub czasu reptylazowego (RT)?
Marta Słupska / 13.06.2011 14:52
Co pomaga nam ocenić badanie poziomu hemoglobiny glikowanej?/fot. Fotolia

Jeśli Twoje rany dłużej się goją lub nawet od niewielkiego uderzenia robią Ci się siniaki, prawdopodobnie masz problem z krzepliwością krwi.

Aby zdiagnozować to zaburzenie, lekarz zleci Ci wykonanie koagulogramu.

Badanie to polega na oznaczeniu liczby płytek, które odpowiadają za krzepnięcie krwi.

Co oznacza zbyt niski lub zbyt wysoki poziom fibrynogenu, INR, czasu trombinowego lub rekalcynacji osocza (CK)?

Po kliknięciu na wybrany rodzaj badania możesz sprawdzić jakie parametry oznaczają normę, a kiedy stężenie jest zbyt wysokie lub zbyt niskie i jakie schorzenie lub chorobę może oznaczać.

* Czas rekalcynacji osocza (CK)
* Czas koalionowo-kefalinowy (aPTT)
* Czas protrombinowy (PT)
* Czas trombinowy (TT)
* INR
* Czas reptylazowy (RT)
* Fibrynogen
* Antytrombina III (AT III)

Zachęcamy do przejrzenia zakładki Wyniki badań - zdrowotnego niezbędnika, który przeprowadzi Cię przez interpretację wyników badań krwi, moczu, lipidogramu, biochemii, elektrolitów, gazometrii, immunologii, hormonów, markerów nowotworowych, badania płynu mózgowo-rdzeniowego i ciśnienia tętniczego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA