Badanie morfologiczne pozwala wykryć zapalenia, zatrucia i wiele innych procesów chorobowych, nawet tych niedających wstępnie żadnych objawów. Rutynowo wykonywana jest morfologia oraz pełna analiza biochemiczna krwi.
Skład krwi
W składzie krwi możemy wyróżnić krwinki czerwone, białe i elementy osocza. Poniżej znajdują się najczęściej używane skróty, jakie możemy znaleźć na wyniku morfologii
- RBC = Red blood cells. Oznacza ilość czerwonych krwinek. Ich norma wynosi 3,4 do 5,0 T/l dla kobiet i 4,2-5,4 T/l dla mężczyzn.
- HGB = hemoglobina. Jest to barwnik krwi odpowiedzialny za przenoszenie cząsteczek tlenu pomiędzy tkankami. Norma dla kobiet waha się min 11,5-15,5 g/dl a dla mężczyzn 12,5-18,0g/dl.
- HCT = hematokryt. Jest to ilość czerwonych, białych krwinek i płytek krwi w stosunku do osocza. Duże wartości mogą sygnalizować odwodnienie, małe mogą być przyczyną anemii lub przewodnienia. Norma dla kobiet wynosi 37-47%, dla mężczyzn 42-52%.
- MCV = Mean Corpuscular Volume. Jest to średnia objętość krwinki czerwonej. Wskaźnik ten dostarcza nam informacji o zawartości minimum kwasu foliowego czy witaminy B12. Jego podwyższenia można się spodziewać w anemii, czyli przy niedoborze jednego z wymienionych wyżej składników. Zmniejszenie z kolei to najczęściej skutek niedoboru żelaza. Norma wynosi 90-97 fl.
- MCH = Mean Corpuscular Hemoglobin. Jest to średnia zawartość hemoglobiny w krwince czerwonej. Zmniejszenie tej wartości towarzyszy anemii z niedoboru żelaza. Norma waha się między 26-32 pg.
- WBC = White blood cells. Zawartość białych krwinek (leukocytów) daje nam informacje o toczących się stanach zapalnych, o przebytym wysiłku fizycznym czy o podejrzeniu białaczki (przy podwyższonym ich poziomie). Zmniejszenie liczby leukocytów może być skutkiem ubocznym leczenia. Normy wynoszą 4,1-10,9 K/mikrolitr
- OB = Odczyn Biernackiego. Jest miarą szybkości opadania krwinek czerwonych w osoczu. Służy do obserwacji przebiegu choroby. Coraz częściej wypierany jest przez wskaźnik CRP (C reactive protein), czyli białko C reaktywne, którego oscylacje wskazują na postępy leczenia lub rozwój choroby.
Polecamy: Operacje intymne
Biochemia
Badania biochemiczne krwi dostarczają nam pakietu informacji praktycznie o funkcjonowaniu każdego narządu.
Do najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych badań biochemicznych należą:
- ASPAT/ALAT= są to enzymy wątrobowe. Aktywność ASPAT wzrasta przy obumieraniu komórek, ich uszkodzeniu, niedotlenieniu czy zatruciu toksynami. Drugi z enzymów wewnątrzwątrobowych (ALAT) także wzrasta w przypadku uszkodzenia komórek.
- Białko całkowite - stężenie białka wzrasta w przypadku jego nadmiernej produkcji (szpiczak mnogi) lub zbyt dużego dostarczania z pożywieniem. Wartości obniżone również mogą wiązać się z nieodpowiednią dietą, zaburzonym wchłanianiem, czy nadmierna jego utratą.
Polecamy: Jak na co dzień dbać o paznokcie?
Informacje te stanowią tylko wartość informacyjną i nie mogą zastąpić profesjonalnej wizyty i diagnozy lekarskiej.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!