Jak prawidłowo mierzyć temperaturę - 4 najpopularniejsze miejsca

Podpowiadamy, jak prawidłowo mierzyć temperaturę w dole pachowym, ustach, uchu i odbycie
/ 21.09.2018 05:16

Temperaturę ciała najlepiej mierzyć pod pachą, w ustach, uchu lub odbycie. Jak to robić? Ile wynosi czas pomiary? Jak zmierzyć temperaturę u niemowlaka?

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

  • W dole pachowym – termometr należy trzymać pod pachą i przez czas pomiaru przyciskać go ramieniem. Prawidłowa temperatura w dole pachowym wynosi około 36,6°C. Temperatura powyżej 37,5°C oznacza gorączkę.
  • W ustach – przed pomiarem należy zdezynfekować termometr spirytusem salicylowym lub alkoholem spożywczym, następnie opłukać wodą. Końcówkę włóż pod język i mierz temperaturę przy zamkniętych ustach. Normalna temperatura w ustach wynosi około 36,8°C. Gdy wynosi powyżej 37,5°C, można mówić o gorączce.
  • W odbyciepomiar jest tu najdokładniejszy i zaleca się go u małych dzieci, które nie są w stanie utrzymać termometru w ustach. Prawidłowa temperatura wynosi 37,1°C, natomiast powyżej 38°C to już gorączka.
  • W uchu – termometry uszne mierzą temperaturę błony bębenkowej w ciągu kilku sekund. Zakresy temperatur są podobne jak w odbycie.

Więcej na temat temperatury:
Najbardziej niezawodny sposób na gorączkę? Sprawdź!
3 skuteczne sposoby na gorączkę u dziecka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!