Jak zdiagnozować toksoplazmozę u ciężarnej?

W Polsce aborcja jest zakazana poza 3 wyjątkami
Dotychczasowa wiedza o tej groźnej chorobie pasożytniczej umożliwiła wprowadzenie badań pozwalających zdiagnozować ją u kobiet w ciąży. Czy można uchronić się przed przykrymi konsekwencjami toksoplazmozy?
W Polsce aborcja jest zakazana poza 3 wyjątkami

Jak dowiedzieć się o zakażeniu?

W czasie trwania ciąży, ginekolog zleca wykonanie badania na obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie we krwi, co z kolei – w razie potrzeby – pozwoli wdrożyć działania terapeutyczne. W Polsce badania w kierunku toksoplazmozy wykonuje większość dużych laboratoriów. Najczęściej stosowaną metodą jest badanie krwi w kierunku obecności przeciwciał, głównie klasy IgM i IgG.

O czym świadczy obecność przeciwciał?

Przeciwciała klasy IgM wykrywa się u osób ze świeżo nabytym zarażeniem. Mogą się utrzymywać do roku od zakażenia, a nierzadko i dłużej. Przeciwciała IgG produkowane są przez całe życie w następstwie inwazji pierwotnej. Wykrycie ich w pojedynczej próbce świadczy jedynie o tym, że do zarażenia doszło w niedalekiej lub odległej przeszłości.

Na czym polega test na toksoplazmozę?

Rozwiązaniem trudności interpretacyjnych wyżej wymienionych parametrów stał się pomiar siły wiązania przeciwciał IgG z antygenami pasożyta, czyli awidność przeciwciał klasy IgG. Długotrwałe zarażenie prowadzi do powstania przeciwciał IgG ściśle „dopasowujących się” do antygenu, czyli przeciwciał o wysokim powinowactwie, które skutecznie eliminują pasożyta z krwiobiegu. Oznaczenie awidności jest więc zalecanym testem dla kobiet w ciąży, pozwalającym różnicować świeżą infekcję od „odległego” zakażenia, a co za tym idzie, określić ryzyko wystąpienia toksoplazmozy wrodzonej.

W przypadku konieczności wykonania badań w materiale innym niż krew (np. płyn mózgowo-rdzeniowy, punktat z węzłów chłonnych itp.) do oznaczeń stosuje się techniki molekularne PCR.

Jak zapobiegać zakażeniu?

Optymistycznie nastraja fakt, że toksoplazmoza u ludzi jest chorobą wykrywalną i możliwą do uniknięcia.

Zapobieganie sprowadza się do wykonywania badań przesiewowych u kobiet planujących potomstwo oraz w I, II i III trymestrze ciąży. Niezbędne jest też zachowanie zasad higieny przy przygotowywaniu posiłków, pracach w ogrodzie, zabawie w piaskownicach, dbałość o czystość kuwet kotów domowych i rodzaj ich pożywienia.


Anna Nowicka
Biochemik, diagnosta laboratoryjny
Diagnostyka Sp. z o.o.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA