Ludzie, pod względem zdrowia, dzielą się na dwa typy: takich, którzy pilnują swojego kalendarza badań i regularnie chodzą na kontrole, i takich, którzy nie zawracają sobie tym głowy i do lekarza udają się tylko wtedy, gdy podupadają na zdrowiu. My zawsze zachęcamy do regularnej diagnostyki i uważamy, że warto to robić, by jak najwcześniej wykryć i leczyć ewentualne choroby. Dlatego przygotowałyśmy dla was zestawienie badań, które najlepiej jest wykonywać rokrocznie.
Wszystko o morfologii krwi na naszym video
Te badania wykonaj raz w roku
Kiedy myślimy o badaniach, które trzeba wykonywać regularnie, prawie zawsze na pierwszy plan wysuwa się morfologia krwi. To ważna, ale nie jedyna metoda pozwalająca ocenić nasz stan zdrowia. Istnieją też inne, równie proste i szybkie, o których często zapominamy, a one mogą przecież uratować nam życie.
Nie bez powodu piszemy o nich teraz, czyli w styczniu: nowy rok to bowiem czas postanowień. O tej porze mamy więcej motywacji i jesteśmy bardziej skłonni do zmian. Często postanawiamy, że będziemy więcej ćwiczyć, mniej się stresować i bardziej o siebie dbać – to dobry czas także na to, by zadbać o zdrowie i poświęcić kilka godzin w roku na diagnostykę.
Jakim badaniom więc najlepiej się poddać, by zadbać o zdrowie kompleksowo? Zobaczycie w naszej galerii.
Jak odczytać wynik morfologii?
1. Próby wątrobowe
Chodzi o pobranie krwi i sprawdzenie poziomów enzymów ALAT i AspAT. Ich nieodpowiedni poziom może świadczyć np. o marskości wątroby, jej zapaleniu czy uszkodzeniu toksycznym.
2. USG piersi
Raz w miesiącu powinnyśmy wykonywać samobadanie piersi w domu, a kobietom po 35. roku życia zaleca się dodatkowo co roku wykonywać USG tej części ciała.
3. EKG
EKG spoczynkowe pozwoli rozpoznać nieprawidłowości w pracy serca. Badanie trwa tylko kilka minut i nie trzeba się do niego przygotowywać.
4. Tarczyca
Badanie tarczycy wbrew powszechnej opinii nie jest zalecane wyłącznie dla kobiet. Warto je wykonać, ponieważ nieprawidłowo działający ten właśnie organ wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale też samopoczucie i wygląd.
5. Profil trzustkowy
Aby zbadać, czy trzustka działa prawidłowo, wystarczy tylko oddać krew. Warto to zrobić, ponieważ organ ten decyduje o wielu ważnych funkcjach naszego organizmu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!