MCH w krwi – co oznacza wynik podwyższony lub obniżony?

MCH oblicza się, dzieląc masę hemoglobiny w danej objętości krwi przez liczbę krwinek. Wskaźnik ten może wskazywać na różne zaburzenia w organizmie. Jakie?
Marta Słupska / 13.12.2018 09:10

MCH określa się w morfologii krwi. Jest to wskaźnik średniej masy hemoglobiny w krwince (erytrocycie). Jego norma powinna wynosić od 27 do 34 pg, przy czym jest różna dla kobiet i mężczyzn (u kobiet wynosi 27-31 pg, a u mężczyzn – 27-34 pg).

Poziom MCH sprawdza się m.in. w diagnostyce anemii czy zaburzeń wodno-elektrolitowych. O czym świadczy podwyższony lub obniżony wynik tego parametru? Zobacz na filmie.

Pamiętajmy, że każde odchylenie wyniku od normy należy skonsultować z lekarzem, który – w razie potrzeby – zleci dalsze badania i ewentualnie dobierze odpowiednie leczenie. Warto też wiedzieć, że normy w różnych laboratoriach mogą się od siebie nieznacznie różnić.

Zobacz też:
Dowiedz się więcej o MCH
9 czynników, które mogą zafałszować wynik badania krwi

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA