O czym świadczy obrzęk twarzy - 6 najczęstszych przyczyn

Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny obrzęku twarzy.
/ 04.01.2019 15:48

Masz spuchniętą twarz, boli cię szczęka lub żuchwa? Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny obrzęku twarzy.

1. Świnka

Gdy opuchlizna znajduje się w okolicy uszu, żuchwy, okolicy kąta żuchwy i czujesz ból przy przełykaniu, to możesz chorować na świnkę – zapalenie ślinianek przyusznych wywołane bardzo zakaźnym wirusem. Świnka jest dość częstą chorobą zakaźną, szczególnie w wieku dziecięcym i młodocianym.

2. Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego

Obrzęk znajduje się w okolicy kąta żuchwy, ból uniemożliwia żucie i otwieranie ust? Możesz cierpieć na zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego.

Udaj się szybko do lekarza, ponieważ zaniedbane zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego może trwale uszkodzić staw. W oczekiwaniu na wizytę możesz zastosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne bez recepty.

3. Torbiel łojowy skóry

Czy w obrębie obrzęku wyczuwasz nieznacznie bolesny i miękki guzek? Możesz mieć torbiel łojowy skóry!

Jest to przestrzeń w skórze, w której zbiera się ropa, niczym w zbiorniku. Czasem można wyczuć przesuwające się pod palcami masy ropy lub łoju. Charakterystyczną cechą torbieli łojowych jest ich powolny, choć systematyczny wzrost, przez co rzadko osiągają duże rozmiary.

4. Zapalenie

Czy twarz w miejscu obrzęku jest zaczerwieniona? Czy w miejscu obrzęku jest zmiana przypominająca guzek lub grupę guzków?

Bolesny i czerwony obrzęk w obrębie twarzy świadczy o zapaleniu. Do infekcji skórnych atakujących twarz i prowadzących do powstania guzków zaliczamy czyraka, czyraczność (wiele zmian czyrakowych) oraz trądzik.

5. Zapalenie zatok obocznych nosa

Czy obrzęk zlokalizowany jest wokół nosa, pod oczami i nad górną wargą? Czy obrzękowi towarzyszy uczucie rozpierania? Możesz cierpieć na zapalenie zatok obocznych nosa, które jest najczęściej wywołane przez bakterie i ulega samoistnemu wyleczeniu.

6. Bakteryjne choroby oczu

Czy obrzęk dotyczy jednej lub obu powiek? Czy towarzyszy mu przekrwienie i zaczerwienienie gałek ocznych? Możesz cierpieć na bakteryjne choroby oczu takie jak zapalenie spojówek. Choroby te rzadko są jednostronne.

Polecamy również:
Przyczyny powiększenia ślinianek (nie mylić z węzłami chłonnymi)
Odczuwasz ból w klatce piersiowej? Sprawdź, co może być jego przyczyną

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!