Obrzęk twarzy

Zauważyłeś, że spuchła Ci twarz? Masz obrzęknięty jeden policzek? Boli cię szczęka albo żuchwa? Masz gorączkę i nie wiesz co Ci dolega? Zapoznaj się z najczęstszymi przyczynami obrzęku twarzy i innych podobnych zmian tej okolicy.
/ 01.07.2019 14:31
OBJAWY   DIAGNOZA CO ROBIĆ?
1. Czy odczuwasz ból twarzy w miejscu obrzęku przy dotykaniu lub podczas jedzenia i żucia?

Przejdź do pytania numer 11.

2.  Czy bolesny obrzęk zlokalizowany jest tylko po jednej stronie twarzy?

Przejdź do pytania numer 6.

3. Czy bolesna opuchlizna znajduje się w okolicy uszu, pod żuchwą i w okolicy kąta żuchwy? Czy opuchlizna deformuje twarz, sprawia ból przy przełykaniu? Możesz chorować na świnkę – zapalenie ślinianek przyusznych wywołane bardzo zakaźnym wirusem lub możesz mieć kamień w śliniance przyusznej. Świnka jest dość częstą chorobą zakaźną, szczególnie w wieku dziecięcym i młodocianym. Choroby można rozróżnić na podstawie gorączki, która nie towarzyszy kamieniom i niezapalnym chorobom ślinianki. Jest to rzadka sytuacja, w której kamień zamyka przewód wyprowadzający ślinę do jamy ustnej. Ślina jest ciągle produkowana i gromadzi się w śliniance, przez co prowadzi do bolesnego powiększenia gruczołu.

Jeżeli podejrzewasz u siebie lub swojego dziecka świnkę, szybko udaj się do lekarza. Im późniejszy wiek zachorowania, tym choroba przebiega ciężej. Szczególnie boimy się powikłań świnki u chłopców, w postaci zapalenia jąder i niepłodności. Świnkę trzeba przechorować. Antybiotyki są nieskuteczne, ponieważ chorobę wywołują wirusy. W oczekiwaniu na wizytę i lekarza pij dużo płynów i odpoczywaj. Możesz zastosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne bez recepty. Zimne kompresy na obrzęknięte miejsce również mogą pomóc.

Przed zachorowaniem na świnkę chroni szczepionka MMR (odra, świnka, różyczka). W Polsce szczepienie przeciwko śwince jest obowiązkowe, a cykl szczepień kończy się między 12 a 14 rokiem życia. W wieku dorosłym konieczne mogą być jednak dawki przypominające.

4. Czy obrzęk zlokalizowany jest w okolicy kąta żuchwy, a miejsce to jest znacznie ucieplone? Czy ból uniemożliwia żucie i otwieranie ust? Możesz cierpieć na zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego. Udaj się szybko do lekarza, ponieważ zaniedbane zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego może trwale uszkodzić staw. W oczekiwaniu na wizytę możesz zastosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne bez recepty. Zimne kompresy na obrzęknięte miejsce również mogą pomóc.

5. Czy w obrębie obrzęku wyczuwasz nieznacznie bolesny, miękki guzek?

Możesz mieć torbiel łojową skóry. Jest to przestrzeń w skórze, w której zbiera się ropa, niczym w zbiorniku. Czasem można wyczuć przesuwające się pod palcami masy ropy lub łoju. Charakterystyczną cechą torbieli łojowych jest ich powolny, choć systematyczny wzrost, przez co rzadko osiągają duże rozmiary. Zawsze, gdy zauważymy na twarzy obrzęk lub guzek, które rosną lub powiększają się należy udać się do lekarza. Sytuacją alarmową wymagającą bezwzględnej konsultacji jest zmiana charakteru zmiany – zaczerwienienie skóry, czy tkliwość dotykowa. Może to świadczyć o stanie zapalnym. Torbiel łojową skóry można usunąć chirurgicznie. Jest to bezpieczny, bezbolesny i szybki zabieg, który nie pozostawia szpecących zmian.

6. Czy twarz w miejscu obrzęku jest zaróżowiona lub zaczerwieniona? Czy w miejscu obrzęku znajduje się zmiana przypominająca guzek lub grupę guzków? Bolesny i czerwony obrzęk w obrębie twarzy świadczy o zapaleniu. Do infekcji skórnych atakujących twarz i prowadzących do powstania guzków zaliczamy czyraka, czyraczność (wiele zmian czyrakowych) oraz trądzik. Czyrak to wypełniony ropą guzek. Trądzik to rozsiane zapalenie skóry, wywołane zakażeniem bakteriami Propionibacterium acnes, połączone z powstawaniem krost i zaskórniaków. Koniecznie udaj się do lekarza. Nie stosuj domowych okładów oraz maści nieznanego pochodzenia, ponieważ mogą jeszcze bardziej nasilić stan zapalny skóry. Walka z bakteriami wymaga użycia antybiotyku, w tym przypadku najlepiej miejscowo w formie maści lub kremu. Miejsca zmienione chorobowe powinny być utrzymane w najwyższej higienie, powinniśmy myć je co najmniej dwa razy dziennie zwykłym mydłem, następnie dezynfekować i osuszać. Nie powinno się kłaść kompresów i okładów, skóra musi oddychać.

7. Czy twarz wygląda na spuchniętą i znajdują się na niej liczne, rozsiane czerwone krostki i grudki? Możesz mieć trądzik młodzieńczy. To najczęstsza postać trądziku, która może pojawić się także u osób dorosłych. Trądzik powstaje, gdy gruczoły łojowe produkują nadmiar treści łojowej (sebum) i blokują pory. Trądzik może spowodować wągry, czyli popularnie znane zaskórniki otwarte oraz pryszcze, czyli zaskórniki zamknięte. Jeżeli cierpisz na trądzik najpierw spróbuj rozpocząć leczenie od zmiany swojego stylu życia, przede wszystkim diety. Oprócz tego możesz zastosować kosmetyki dostępne w drogeriach i aptekach przeznaczone dla skóry trądzikowej. Jeżeli to nie przyniesie poprawy – udaj się do dermatologa, który ustali najlepsze dla ciebie leczenie.

8.  Czy obrzęk zlokalizowany jest wokół nosa, pod oczami i nad górną wargą? Czy obrzękowi towarzyszy uczucie rozpierania lub miejsca te są bolesne w dotyku?

Możesz cierpieć na zapalenie zatok obocznych nosa. Ostre zapalenie zatok obocznych nosa wywołane jest najczęściej przez bakterie i ulega samoistnemu wyleczeniu. Jeżeli natomiast zapalenie trwa ponad tydzień lub pojawił się zielono-żółty katar, mogło dojść do wtórnego zakażenia bakteriami, które samo nie ustąpi. W ostrej fazie choroby można złagodzić objawy stosując dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe (ibuprofen, paracetamol i inne). Jeżeli choroba się przewleka i Twój stan się pogarsza lub podejrzewasz zakażenie bakteriami – udaj się do lekarza, który przepisze odpowiednie antybiotyki.

9. Czy obrzęk dotyczy szczęki lub żuchwy, wargi górnej lub dolnej oraz dziąseł? Możesz cierpieć na zapalenie szczęki lub żuchwy. Często są to zapalenia występujące u osób źle dbających o higienę jamy ustnej, z próchnicą lub innymi chorobami dziąseł, które prowadzą do ropnego zapalenia kości. Koniecznie udaj się do lekarza. Nieleczone zapalenie kości tej okolicy może prowadzić do sepsy i bakteryjnego zapalenia wsierdzia – chorób groźnych dla życia.

10. Czy obrzęk dotyczy jednej lub obu powiek? Czy towarzyszy mu przekrwienie i zaczerwienienie gałek ocznych? Możesz cierpieć na bakteryjne choroby oczu, takie jak zapalenie spojówek. Choroby te rzadko są jednostronne. Jeżeli zauważysz żółtą wydzielinę w kąciku łzowym, udaj się do lekarza.

11. Czy niebolesny obrzęk zlokalizowany jest tylko po jednej stronie twarzy?

Przejdź do pytania numer 14.

12.  Czy obrzęk pojawił się w miejscu blizny, operacji lub innego zabiegu (np. piercingu)? Czy skóra w miejscu obrzęku jest czerwona, wypukła i wygląda inaczej? Możesz mieć keloid (bliznowiec). Jest to łagodny rozrost tkanki łącznej w obrębie blizn i innych rejonów skóry, w obrębie których toczy się proces gojenia tkanek. Bliznowiec powstaje w momencie wytwarzania blizny, kiedy powstaje zbyt dużo tkanki łącznej. Skontaktuj się z lekarzem lub dermatologiem. Keloid można wyciąć i w ten sposób pozbyć się szpecącej zmiany. Operacja jest bezbolesna i nie spotyka się przeważnie żadnych powikłań. Ponieważ keloid systematycznie rośnie, może osiągnąć bardzo duże rozmiary, dlatego warto wcześniej wyciąć zmianę zanim nie zniszczy dużego obszaru zdrowych tkanek.

13. Czy obrzęk jest rozmieszczony równomiernie na całej twarzy? Czy obrzęk po pojawieniu się nie znika i jest taki sam niezależnie od pory dnia? Możesz mieć obrzęk twarzy wywołany przez zamknięcie naczyń limfatycznych i dróg odpływu chłonki z twarzy. Do sytuacji takiej może dojść w chorobach rozrostowych, tj. nowotworach jamy ustnej, gardła, krtani lub szyi. Koniecznie udaj się do lekarza.

14. Czy obrzęk zlokalizowany jest głównie w okolicy ust i nosa? Czy towarzyszy mu wysypka lub pokrzywka? Możesz mieć alergię. Alergia może objawiać się jako wysypka krostkowa, grudkowa, rumień lub pokrzywka. Pojawia się po kontakcie z alergenami pokarmowymi, wziewnymi lub kontaktowymi. Pokrzywka zlokalizowana tylko na twarzy jest najczęściej wynikiem uczulenia na substancję, która miała kontakt tylko z tym obszarem skóry. Pokrzywka po alergenach pokarmowych pojawia się zazwyczaj również w innych miejscach ciała. Obrzęk wokół ust świadczy o bezpośrednim kontakcie z czynnikiem uczulającym. 

Jeżeli zauważysz u siebie objawy ostrego stanu alergicznego zagrażającego życiu (obrzęk naczynioruchowy Quinckergo lub wstrząs anafilaktyczny), takie jak duszność, kłopoty z oddychaniem, uczucie zaciskania gardła natychmiast idź na ostry dyżur lub wezwij karetkę.

Lekkie objawy alergii można zwalczać lekami przeciwhistaminowymi dostępnymi w aptece. Koniecznie należy także unikać jakiegokolwiek kontaktu z substancją uczulającą.

15. Czy obrzęk lokalizuje się głównie w okolicy ust, jamy ustnej, języka i gardła? Czy towarzyszą im duszność, kłopoty z oddychaniem, uczucie zaciskania gardła? Możesz mieć obrzęk naczynioruchowy Quinckego. Jest to bardzo groźna dla życia odmiana uczulenia, które obejmuje jamę ustną, gardło i krtań. Powstaje po kontakcie jamy ustnej z uczulającą substancją, najczęściej alergenem przyjętym doustnie (uczulenie na owoce morza, orzechy). Jeżeli masz problemy z oddychaniem nie zwlekaj, ale natychmiast wezwij karetkę.

16. Czy obrzęk zlokalizowany jest głównie wokół ust i nosa, a skóra w jego obrębie jest zaczerwieniona, pogrubiała i łuszczy się? Możesz cierpieć na trądzik różowaty lub inne choroby z nasilonym łojotokiem. Trądzik różowaty, w przeciwieństwie do trądzika młodzieńczego, dotyka głównie kobiety w wieku dojrzałym (po 40 roku życia). Nazwę swą bierze od charakterystycznego wyglądu zmian: łuszczących się rumieniowo-guzowatych na nosie, brodzie i wokół ust. Udaj się do dermatologa, który zaleci odpowiednie leczenie.

17. Czy zauważyłeś obrzęk w obrębie twarzy oraz rąk? Czy na szyi pojawiły się wyraźnie widoczne wystające naczynia (żyły)? Możesz cierpieć na tzw. zespół żyły głównej górnej. Jest to choroba wywołana uciskiem głównej żyły dochodzącej do serca, której zadaniem jest zbieranie krwi płynącej z górnej części ciała (głowy i kończyn górnych). Najczęstszą przyczyną choroby jest guz w klatce piersiowej. Ucisk na żyłę główną górną prowadzi do drastycznego spadku dopływu krwi do serca. Zespół żyły głównej górnej stanowi istotne zagrożenie życia, dlatego wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Nie zwlekaj i natychmiast udaj się do lekarza.

18.  Czy obrzęk twarzy powiększał się powoli przez wiele tygodni lub miesięcy? Czy zauważyłeś/-aś pojawienie się obrzęków w innych częściach ciała (np.  na dłoniach lub stopach)? Obrzęk twarzy może świadczyć o chorobie ogólnoustrojowej. Choroby narządowe, które prowadzą do obrzęków często przez wiele lat rozwijają się skrycie. Pojawiające się objawy są na początku nieznacznie nasilone i cechuje je systematyczne powiększanie się. Do obrzęków obwodowych, w tym twarzy najczęściej prowadzą leki, choroby nerek, serca, niewydolność krążenia, niedoczynność tarczycy i inne zaburzenia hormonalne. Natychmiast udaj się do lekarza. Obrzęki pojawiające się w chorobach ogólnoustrojowych są sygnałem, że możliwości kompensacyjne organizmu się wyczerpały i nasze ciało nie umie sobie już radzić z chorobą. Niewydolność narządów to stan wymagający natychmiastowej interwencji, a nasze dobre samopoczucie nie świadczy o tym, że choroba nie jest poważna.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że jest to poważny problem, nie czekaj - udaj się do szpitala na pilną konsultację.

Perfumy najlepszych marek w niskich cenach? To możliwe! Sprawdź ofertę na stronie Elnino Parfum kody rabatowe

Zobacz też: Na czym polega obrzęk Quinckego?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA