Pierwszy przeszczep serca

kobieta serce fot. Fotolia
Operację tę 5 listopada 1985 r. przeprowadził zespół pod kierownictwem Zbigniewa Religi. Choć początki transplantologii na świecie i w Polsce nie były łatwe, dziś tego typu zabiegi wykonuje się niemal rutynowo.
Agnieszka Czechowska / 05.11.2017 04:33
kobieta serce fot. Fotolia

W ubiegłym roku w Polsce wykonano ponad 100 przeszczepień serca. Taka operacja konieczna jest u osób, u których doszło do nieodwracalnego, ciężkiego uszkodzenia mięśnia sercowego (np. w wyniku choroby serca), a wszystkie inne metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych efektów.  

Jakie są prawidłowe wyniki badań kardiologicznych?

Pierwszy przeszczep serca na świecie

Pierwszego na świecie przeszczepienia serca dokonał doktor Christiaan Barnard 3 grudnia 1967 roku w klinice w Kapsztadzie. Serce zostało pobrane od Denise Darvall, ofiary wypadku drogowego. Biorcą był 53-letni Louis Washkansky. Zabieg się udał, ale niestety po 18 dniach pacjent zmarł z powodu zapalenia płuc. Badania diagnostyczne wykazały, że winne były leki immunosupresyjne, które musiał przyjmować, by organizm nie odrzucił przeszczepionego organu. Kolejnego przeszczepienia dokonał również doktor Bernard. Tym razem chory przeżył z nowym sercem 19 miesięcy. Przełomem, który zaważył na tym, że operacje transplantacyjne zaczęły się upowszechniać, było odkrycie w 1974 r. cyklosporyny, leku, który hamował odrzut narządu, jednocześnie w niewielkim stopniu wpływając na odpowiedź odpornościową organizmu.

Pierwszy przeszczep serca w Polsce

Pierwszą nieudaną próbę transplantacji serca w Polsce podjął w 1969 r. zespół Jana Molla.  Dopiero 16 lat później - 5 listopada 1985 r. udało się z sukcesem przeszczepić serce. Dokonał tego ówczesny kierownik zabrzańskiego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii - Zbigniew Religa. Choć operacja się powiodła, pacjent zmarł dwa miesiące później. W kolejnych miesiącach zespół Religi wykonał 4 transplantacje serca. Najbardziej udana była czwarta - chory po miesiącu w szpitalu został wypuszczony do domu w ogólnym stanie bardzo dobrym. 

Kołatania serca - pierwsza pomoc

Na czym polega przeszczep serca?

W czasie zabiegu wykonuje się  przecięcie  mostka i podłącza pacjenta do krążenia  pozaustrojowego. Następnie chirurg usuwa chore serce, odcinając je na wysokości przedsionków lub dużych naczyń wychodzących z serca. W to miejsce wszywa się serce dawcy. Zabieg  trwa kilka godzin. Rokowania są bardzo dobre - pacjenci z przeszczepionym sercem żyją 20-30 lat po zabiegu, muszą jednak cały czas przyjmować leki immunosupresyjne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA