Problemy z barkiem i ramieniem

Doznałeś urazu barku? Nie możesz ruszać ramieniem, które zmieniło kształt i jest bardzo bolesne? Dowiedz się więcej na temat najczęstszych przyczyn bólu barku i problemów z ramieniem. Co zrobić, gdy boli ręka?
/ 31.10.2011 01:28
OBJAWY   DIAGNOZA CO ROBIĆ?
1. Czy ból nasila się pod pływem ruchu, a ustępuje się podczas odpoczynku?

Przejdź do pytania numer 13.

2.  Czy doznałeś ostatnio urazu barku lub ramienia? Upadłeś lub uderzyłeś się w rękę?

Przejdź do pytania numer 8.

3. Czy bark stał się niestabilny, a wykonywanie niektórych ruchów ramieniem jest niemożliwe? Czy doszło do wybicia barku, albo słyszysz podczas ruchu dźwięk (trzask) przeskakiwania?

Mogło u Ciebie dojść do zwichnięcia stawu barkowego. Dochodzi do niego często podczas różnych, nawet błahych urazów. Bark mógł zmienić swój kształt i ulec deformacji. Można czasem zaobserwować wypadanie kości ramiennej przy silniejszych ruchach. W niektórych położeniach bark może ulegać zablokowaniu i dlatego niemożliwe może być wykonanie niektórych ruchów.

Natychmiast zgłoś się do lekarza. Zwichnięty bark trzeba nastawić (sam tego nie zrobisz, ponieważ potrzebne jest do tego doświadczenie i duża siła). Po nastawieniu barku konieczne jest włożenie ręki w gips – zerwane więzadła i torebki stawowe musza się zrosnąć, abyś w przyszłości nie miał podobnych problemów. Najszybszą pomoc uzyskasz na najbliższym ostrym dyżurze ortopedycznym.

4. Czy zauważyłeś obrzęk wokół ramienia lub zmianę jego kształtu i zarysu? Możesz mieć złamaną kość ramienną. Kość ramienna może ulec złamaniu w wielu miejscach, jednak najbardziej podatna na urazy jest szyjka kości ramiennej – część znajdująca się na wysokości barku. Jej złamanie powoduje przesunięcie się wszystkich struktur barku i jego deformację. Udaj się od razu na pogotowie lub ostry dyżur ortopedyczny. Konieczne jest nastawienie kości i założenie gipsu ortopedycznego. W drodze do szpitala unieruchom rękę zakładając templak.

5. Czy miejsce w okolicy obojczyka i barku jest bolesne? Czy obojczyk zmienił swój kształt lub jest wyczuwalne w jego miejscu wybrzuszenie?

Mogło u Ciebie dojść do złamania obojczyka. Poza charakterystycznym uwypukleniem na przebiegu obojczyka, dochodzi do utrudnienia wykonywania ruchów w barku, co jest spowodowane zaburzeniem funkcji obręczy barkowej.

Udaj się od razu na pogotowie lub ostry dyżur ortopedyczny. W miarę możliwości postaraj się unieruchomić ramię i rękę po stronie uszkodzonego obojczyka. Pamiętaj jednak, żeby opatrunek nie był zbyt silny, ponieważ tylko pogłębić uszkodzenie.

W celu złagodzenia bólu możesz przyłożyć zimny okład i przyjąć lek przeciwbólowy dostępny bez recepty (paracetamol, ibuprofen).

6. Czy boli cię bark w górnej okolicy ramienia i na końcu obojczyka? Czy musisz sobie pomagać zdrową ręką przy podnoszeniu chorej? Możesz mieć zerwanie torebki i więzadeł stawu barkowego. Udaj się natychmiast do lekarza lub na ostry dyżur ortopedyczny. Możesz unieruchomić ramię i rękę po uszkodzonej stronie. W celu złagodzenia bólu możesz przyłożyć zimny okład i przyjąć lek przeciwbólowy dostępny bez recepty (paracetamol, ibuprofen).

7. Czy ból barku pojawia się głównie w momencie skręcania ramienia? Czy utrudnione są ruchy rzucania i „wkręcania żarówek”, a ramię wydaje się być osłabione? Możesz cierpieć na częstą patologię, tzw. zerwanie stożka rotatorów lub niestabilność barku. Udaj się natychmiast do lekarza lub na ostry dyżur ortopedyczny. Możesz unieruchomić ramię i rękę po uszkodzonej stronie. W celu złagodzenia bólu możesz przyłożyć zimny okład i przyjąć lek przeciwbólowy dostępny bez recepty (paracetamol, ibuprofen).

8. Czy problemom z barkiem i ramieniem towarzyszy gorączka?

Przejdź do pytania numer 11.

9.  Czy ramię jest zaczerwienione i spuchnięte? Czy bark jest nadmiernie ucieplony i tkliwy? Czy wykonywanie ruchów powoduje dyskomfort (niezależnie od rodzaju ruchu)? Możesz cierpieć na zapalenie stawu lub tkanek okołostawowych (pochewek ścięgien, mięśni etc.). Mogło dojść także do rzadkiego zakażenia kości. Obejrzyj okolicę ramienia – być może choroba rozpoczyna się od problemów ze skórą. Udaj się do lekarza, który dokładnie obejrzy ramię. W celu złagodzenia bólu możesz przyłożyć zimny okład i przyjąć lek przeciwbólowy dostępny bez recepty (paracetamol, ibuprofen).

10. Czy oprócz bólu barku zauważyłeś/-aś u siebie objawy ogólne, takie jak złe samopoczucie, osłabienie, gorączkę lub ból gardła? Czy cierpisz na zakażenie skóry? Twoje objawy mogą świadczyć o chorobie ogólnoustrojowej zwanej gorączką reumatyczną. Może być to pierwszy objaw tej choroby, która jest późną odpowiedzią na zakażenie paciorkowcowe, które mogłeś przechorować wiele miesięcy temu. Najczęściej jest to „niewinna” angina, zapalenie gardła lub zakażenie skóry przebyte przed kilkoma tygodniami lub miesiącami. Natychmiast udaj się do lekarza, ponieważ konieczne może być zastosowanie antybiotyków.

11. Czy zauważyłeś obrzęk, albo opuchliznę wokół barku albo ramienia? Możesz cierpieć na reumatoidalne zapalenie stawów lub inne ogólnoustrojowe choroby atakujące stawy, takie jak dna moczanowa. Natychmiast udaj się do lekarza. W celu złagodzenia bólu możesz przyłożyć zimny okład i przyjąć lek przeciwbólowy dostępny bez recepty (paracetamol, ibuprofen).

12. Czy odczuwasz ból przy czynnym i biernym wykonywaniu ruchów, choć nie zauważyłeś zmiany w wyglądzie ręki? Twoje dolegliwości mogą świadczyć o problemie układu ruchu – mogło dojść do uszkodzenia mięśni lub innych elementów stawu. W tej lokalizacji często spotykamy zarostowe zapalenie stawu ramiennego („zamrożenie” stawu barkowego), zapalenie torebki stawowej lub zespół stożka rotatorów stawu barkowego. W celu złagodzenia bólu możesz przyłożyć ciepły okład i przyjąć lek przeciwbólowy dostępny bez recepty (paracetamol, ibuprofen). Jeśli objawy nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem.

13. Czy ból nasila się przy ruchach szyją? Czy zmiana położenia głowy lub ręki wywołuje ból, mrowienie lub drętwienie? Przejdź do pytania numer 17.

14. Czy ból pojawił się nagle, choć nie był związany z urazem? Czy ból promieniuje wzdłuż ręki do dłoni oraz do łopatki? Ból ręki, szczególnie lewej, może pojawić się w przebiegu groźnych chorób narządów klatki piersiowej: w chorobie niedokrwiennej serca i zawale serca, zatorowości płucnej lub rozwarstwieniu aorty. Jeżeli pojawi się duszność, krwioplucie lub gniotący ból w klatce piersiowej udaj się do lekarza lub wezwij karetkę pogotowia.

15.  Czy poza bólem barku zawuażyłeś/-aś nocne poty, postępujący spadek masy ciała lub gorączkę? Twoje objawy mogą świadczyć o chorobie ogólnoustrojowej, zakażeniu lub nowotworze. Są to jednak bardzo rzadkie przyczyny. Jeżeli Twoje samopoczucie się pogorszy i stan ten będzie postępował – udaj się do lekarza.

16. Czy boli cię lewy bark i ręka? Czy ból zaczął się nagle po wysiłku fizycznym i towarzyszy mu duszność? To mogą być objawy zawału serca. Podczas zawału może pojawić się ból promieniujący do lewej ręki (rzadziej do prawej), barku i łopatki. Bólowi towarzyszy duszność, niepokój, lęk. Jeżeli podejrzewasz u siebie zawał natychmiast wezwij karetkę pogotowia. Oczekując na przyjazd pogotowia połóż się na łóżku i odpoczywaj. Jeżeli masz przy sobie nitroglicerynę, możesz przyjąć jedną dawkę.

17. Czy dolegliwościom towarzyszą objawy neurologiczne, takie jak zaburzenia czucia, parestezje (mrowienie, drętwienie) lub niedowłady i zaburzenia ruchomości ręki? Twoje objawy mogą sugerować chorobę neurologiczną: neuropatię lub inne schorzenie rdzenia kręgowego i nerwów. Koniecznie udaj się do lekarza.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że jest to poważny problem, nie czekaj - udaj się do szpitala na pilną konsultację.

Zobacz też: Ćwiczenia na bolący bark

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA