Problemy z gardłem

Cierpisz na kaszel, chrypkę lub ból gardła? Zastanawiasz się, czy jest to zwykłe przeziębienie, czy może poważniejsza choroba? Dowiedz się, jak odróżnić zwykłe zapalenie gardła, od anginy i innych chorób zakaźnych.
/ 20.07.2012 11:55
OBJAWY   DIAGNOZA CO ROBIĆ?
1. Czy problem dotyczy dziecka, a dominującym objawem jest uporczywy suchy kaszel?

Suchy kaszel u dziecka często oznacza krztusiec. Upewnij się, że dziecko pije dużo płynów. Zbij gorączkę przy pomocy paracetamolu. Gdy pojawiają się duszności, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

2. Czy problem dotyczy dziecka, a podczas oddychania słychać specyficzny świst?

Może to być zapalenie nagłośni. Natychmiast udaj się do szpitala. Każde zapalenie gardła lub krtani u dziecka może prowadzić do problemów z oddychaniem. Jest to stan zagrażający życiu dziecka.

3. Czy masz gorączkę?

Przejdź do pytania 10.

4. Czy masz nudności, wymioty lub biegunkę? Możesz mieć wirusowe zapalenie żołądka i jelit, zwane też grypą żołądkową. Pij dużo płynów i odpoczywaj. Przy silnej biegunce można zastosować leki zapierające dostępne w aptece bez recepty. Czas zdrowienia średnio wynosi tydzień i nie przyspiesza go żadne leczenie – organizm sam musi uporać się z zakażeniem. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż tydzień lub bardzo się odwadniasz, należy zgłosić się do lekarza.

5. Czy masz bóle mięśni, głowy, ból gardła i jesteś znacznie osłabiony?

Prawdopodobnie złapałeś/ aś ogólnoustrojową infekcję wirusową. Najczęściej jest to zwykłe przeziębienie, rzadziej grypa. Pij dużo płynów i odpoczywaj. Niestety w chorobach wirusowych antybiotyki nie działają, a organizm sam musi wygrać z chorobą. Średni czas zdrowienia w przeziębieniu to 7 dni. Jeśli przeziębienie utrzymuje się dłużej niż tydzień, należy zgłosić się do lekarza.

6. Czy odczuwasz silny ból gardła, któremu towarzyszy uciążliwy suchy kaszel i nieżyt nosa? Gardło jest czerwone i bez nalotów? Może to być wirusowe zapalenie gardła. Skontaktuj się z lekarzem. Wirusowe zapalenie gardła najczęściej leczy się objawowo.

7. Czy gdy zaglądasz do gardła widzisz biały nalot na migdałkach? Może to być angina lub mononukleoza zakaźna. Pilnie skontaktuj się z lekarzem. Angina wymaga podania antybiotyków, natomiast mononukleoza jest chorobą wirusową, a podanie antybiotyku może wywołać wstrząs.

8. Czy oprócz bólu gardła zauważyłeś nieżyt nosa oraz rozpierający ból w okolicy czoła i/lub policzków.

Możesz cierpieć na zapalenie zatok obocznych nosa. Skontaktuj się z lekarzem.

9. Czy masz uporczywy kaszel? Objaw ten może oznaczać zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Te choroby wymagają podania antybiotyku. Skontaktuj się z lekarzem, ponieważ może okazać się konieczne zdjęcie RTG klatki piersiowej lub wykonanie antybiogramu.

10. Czy masz małe ranki na języku, po wewnętrznej stronie policzków lub w gardle? Czy pokryte są białą pokrywą? Czy rany krwawią i bardzo bolą przy dotykaniu? Możesz mieć afty lub inne nieswoiste zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Większość z tych ran leczy się samoistnie od 7 do 14 dni. Możesz użyć gencjany do ich smarowania, a doustnie przyjąć leki przeciwbólowe.

11. Czy masz białe plamy i zaczerwienienia na języku lub po wewnętrznej stronie policzków? Plamy te są dość rozległe i przypominają pleśń? Mogą to być pleśniawki, czyli zakażenie grzybami z rodzaju drożdżaków. Może być to zwykłe zakażenie lub może oznaczać znaczne osłabienie odporności. Koniecznie należy udać się do lekarza, ponieważ pleśniawki nie powinny się pojawić u zdrowej osoby.

12. Czy skóra w Twoich ustach jest złuszczona, a język i usta są spuchnięte i zaczerwienione? Może to być spowodowane zapaleniem jamy ustnej, dziąseł, zębów i innych tkanek. Rzadziej jest reakcją na lek, zwaną reakcją Stevensa-Johnsona. Udaj się do dentysty bądź innego lekarza. Mała dbałość o higienę jamy ustnej może doprowadzić do takich schorzeń. Dokładnie myj zęby i używaj nici dentystycznej.

13. Czy głównym problemem jest kaszel? Czy cierpisz na jakiś rodzaj alergii: pokarmowej, kontaktowej lub wziewnej? Uciążliwy kaszel może być oznaką alergii – nie tylko pokarmowej. Skontaktuj się z lekarzem. Jeżeli wiesz że cierpisz na alergię, możesz profilaktycznie przyjąć lek przeciwhistaminowy.

14. Czy cierpisz na chrypkę? Czy dużo mówisz, lub Twoja praca jest związana z używaniem głosu (nauczyciel, lektor)? Możesz cierpieć na zawodowe nadużycie głosu lub inny problem ze strunami głosowymi związany z ich nadwyrężeniem. Skontaktuj się z lekarzem.

15. Czy palisz papierosy? Twoje dolegliwości związane z gardłem mogą być oznaką raka gardła lub krtani. Pilnie skontaktuj się z lekarzem.

16. Czy poza bólem gardła odczuwasz pieczenie które sięga do klatki piersiowej i zlokalizowane jest za mostkiem? Możesz cierpieć na refluks żołądkowo-przełykowy. Skontaktuj się z lekarzem.

17. Czy przyjmujesz na stałe jakieś leki? Najczęściej przewlekły kaszel wywołują leki z grupy ACE-I (enalapril, lizynoriil, kaptopril, perindopril). Skontaktuj się z lekarzem. Być może trzeba zmienić stosowany lek na jego zamiennik.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że jest to poważny problem, nie czekaj i udaj się do szpitala na pilną konsultację.

Zobacz też: Skuteczne sposoby na chore gardło

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA