Problemy z kostką i podudziem

Ból, obrzęk, zaczerwienienie – choroby kostki i podudzia mogą objawiać się bardzo różnie. Co może oznaczać ból kostki? Dlaczego pojawia się obrzęk i zaczerwienienie podudzia? Kiedy zgłosić się do lekarza z bólem kostki? Odpowiedz na poniższe pytania, aby dowiedzieć się z czego mogą wynikać Twoje problemy z kostką i podudziem.
/ 31.10.2011 01:13
OBJAWY   DIAGNOZA CO ROBIĆ?
1. Czy doznałeś ostatnio urazu kostki lub podudzia?

Przejdź do pytania numer 7.

2.  Czy podudzie jest zdeformowane i ma zmieniony kształt? Czy stanie jest niemożliwe ze względu na ból jaki wywołuje nacisk na chorą nogę?

Mogło u Ciebie dojść do złamania jednej lub obu kości podudzia (piszczelowej lub strzałkowej). Dochodzi do niego zazwyczaj po silnym poprzecznym uderzeniu w podudzie. Uderzeniem takim może być cios zadany nogą drugiej osoby, np. podczas grania w piłkę nożną, gdzie dodatkowo dochodzi mechanizm dźwigni.

Pilnie skontaktuj się z lekarzem lub zgłoś się na pogotowie, najlepiej na ostry dyżur ortopedyczny. Nie wolno stawać na chorej nodze. Jeżeli masz w domu kule, choć z ich pomocą. Jeżeli nie – poproś kogoś o pomoc w dotarciu do lekarza.

3.  Czy ból dotyczy głównie kostki i jest bardzo silny? Czy podczas urazu nogi usłyszałeś charakterystyczny dźwięk lub poczułeś tarcie w stawie skokowym? Możesz mieć skręconą kostkę. Można z trudem stanąć na chorej nodze, choć ból uniemożliwia chodzenie. Ból towarzyszący pierwszemu skręceniu kostki z zerwaniem torebki stawowej jest bardzo silny, określany przez niektórych jako „uczucie wbijania noża w stopę”. Kolejne „podwichnięcia” są mniej bolesne, a ból ustępuje samoistnie po kilku godzinach.

Koniecznie udaj się do lekarza, najlepiej od razu na ostry dyżur ortopedyczny. Nie można lekceważyć zwichnięcia kostki. Nie wolno „rozchodzić” bólu. Torebka stawowa stawu skokowego może się źle zrosnąć i do końca życia staw będzie niestabilny i podatny na urazy. W drodze do szpitala możesz zastosować zimny okład z lodu, aby zmniejszyć obrzęk oraz przyjąć leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty.

4. Czy ból kostki jest dość silny, ale nie zauważyłeś ani zmiany kształtu stawu, ani charakterystycznego dźwięku?

Twoje objawy mogą świadczyć o pourazowej niestabilności stawu. Do nieznacznego uszkodzenia stawu dochodzi najczęściej podczas uprawiania sportu. Udaj się do lekarza, który stwierdzi czy Twoje objawy przemawiają za złamaniem, skręceniem, zwichnięciem, czy tylko niestabilnością. Możesz zastosować zimny okład z lodu, aby zmniejszyć obrzęk oraz przyjąć leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty. Unikaj obciążania stawu. Do czasu pełnej rekonwalescencji unikaj sportu.

5. Czy w okolicy kostki lub w dolnej części łydki powstał obrzęk lub siniak? Czy zginanie i prostowanie stopy jest niemożliwe lub bardzo bolesne?

Mogło dojść do zerwania ścięgna Achillesa. Możemy mieć do czynienia z częściowym lub całkowitym zerwaniem ścięgna Achillesa. Jest to ścięgno, które stanowi przyczep mięśni łydki do pięty. Takie uszkodzenie powoduje ból i trudność w poruszaniu stopom ku dołowi. Podobne objawy mogą się być wynikiem naderwania mięśni łydki. Uszkodzenie łydki jest bolesne i może być powodem powstania siniaków i krwiaków.

Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Możesz zastosować zimny okład z lodu, aby zmniejszyć obrzęk oraz przyjąć leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Oszczędzaj nogę i staraj się nie zginać stopy.

Zerwanie ścięgna Achillesa wymaga przeprowadzenia operacji w ciągu 24 godzin. W przeciwnym razie jesteśmy skazani na powikłania choroby do końca życia.

6. Czy odczuwasz ból łydki w obrębie przedniej i wewnętrznej strony podudzia? Czy początek dolegliwości związany jest z aktywnością fizyczną lub uprawianiem sportu? Możesz cierpieć na chorobę, którą specjaliści nazywają „zespół kompartmentu przedniego”. Jest to zapalenie mięśni i innych przyległych tkanek wzdłuż kości piszczelowej lub złamanie przeciążeniowe – małe pęknięcia kości. Uszkodzenia tego typu spowodowane są często zbyt dużym przeciążeniem podczas wysiłku fizycznego, szczególnie podczas wykonywania skoków i wyczynowego biegania. Na jakiś czas przestań ćwiczyć. Twoje mięśnie muszą odpocząć. Możesz zastosować zimny okład z lodu, aby zmniejszyć obrzęk oraz przyjąć leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią – udaj się do lekarza.

7. Czy odczuwasz ból w obrębie łydki? Czy okolica kości piszczelowej jest zaczerwieniona, obrzęknięta i ciepła?

Możesz chorować na zakrzepicę żył kończyn głębokich. Do zakrzepicy może dojść po okresie długiego unieruchomienia lub podczas długich podróży w pozycji siedzącej. Podstawowym objawem jest pojawiający się nagle ból i obrzęk kończyny, któremu towarzyszy nieprzyjemne uczucie rozpierania. Pilnie skontaktuj się z lekarzem lub zgłoś się na pogotowie. Zakrzep krwi może się oderwać od ściany naczynia i zablokować tętnice w płucach, powodując zator tętnicy płucnej. Jest to częste powikłanie zakrzepicy kończyn dolnych. Zatorowość płucna jest stanem zagrożenia życia. Jeżeli pojawi się duszność albo krwioplucie – udaj się na pogotowie.

8. Czy na łydkach pojawiły się  niebieskie lub filetowe żyły, które widać wyraźnie pod powierzchnią skóry? Czy odczuwasz ból lub skurcze łydek, które pogarszają się po długotrwałym staniu lub przebywaniu w pozycji siedzącej? Możesz cierpieć na żylaki kończyn dolnych. Jest to choroba, w której w wyniku uszkodzenia ściany naczyń żylnych dochodzi do ich nadmiernego powiększenia. W poszerzonych żyłach zalega krew, powodując ból, stan zapalny naczyń i obrzęki.  Aby zmniejszyć dolegliwości i zahamować postęp choroby należy więcej ćwiczyć, aby poprawić pompę mięśniową. Staraj się nie stać i nie siedzieć zbyt długo – zmieniaj częściej pozycje. Objawy łagodzi także stosowanie pończoch uciskowych dostępnych w sklepach zaopatrzenia ortopedycznego. Jeżeli żylaki są bardzo widoczne, stają się bolesne lub czerwone – zgłoś się do lekarza.

9.  Czy pojawiły się bolesne, wrażliwe na dotyk czerwone smugi lub plamy? Możesz mieć zapalenie skóry i tkanki podskórnej (cellulitis) lub inny stan zapalny, tj.: zapalenie naczyń limfatycznych i węzłów chłonnych. Udaj się do lekarza, który przepisze odpowiednie okłady i maść z antybiotykiem. Jeśli masz gorączkę, lub ból i zaczerwienienie nasilają się albo nie przechodzą, skontaktuj się pilnie z lekarzem.

10. Czy odczuwasz ból i rozpieranie łydek po dłuższym chodzeniu, które ustępują po chwilowym odpoczynku? Twoje objawy określane są jako chromanie przestankowe kończyn dolnych i może świadczyć o nasilonej miażdżycy tętnic kończyn dolnych. Miażdżyca tętnic prowadzi do zarastania światła naczyń i objawów niedokrwienia – szczególnie w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania. Niedostateczne dokrwienie mięśni kończyn dolnych wywołuje ból podczas chodzenia. Udaj się do lekarza, który dokładnie zbada stan naczyń kończyn dolnych oraz określi stopień zaawansowania zmian miażdżycowych i przepisze odpowiednie leki.

11. Czy opuchlizna dotyczy obu łydek? Czy obrzęk podudzi zmniejsza się rano, a nasila w ciągu dnia? Czy po ucisku na skórę, pozostaje ślad palca? Możesz mieć obrzęki obwodowe, które są wynikiem gromadzenia się nadmiaru płynów w organizmie. Najczęstsze przyczyny obrzęków to niewydolność serca, choroby nerek lub choroby zastoinowe. Koniecznie udaj się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie przeciwobrzękowe oraz zaplanuje diagnostykę przyczyny obrzęków.

12.  Czy odczuwasz ból pięty, a jej okolica jest zaczerwieniona i tkliwa? Czy ból uniemożliwia jest stanie na piętach? Możesz cierpieć na zapalenie kaletek Achillesa lub guzki zapalne pięty. Choroba umiejscawia się z tyłu pięty i utrudnia wykonywanie ruchów angażujących mięśnie, których przyczepy umiejscowione są na pięcie. Koniecznie zgłoś się do lekarza. Chorobą zajmuje się lekarz ortopeda. Możesz w międzyczasie przyjąć leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne bez recepty. Unikaj przeciążania pięty i uprawiania sportów do czasu wizyty u lekarza.

13. Czy ból zlokalizowany jest z tyłu podudzia i pod kolanem? Czy bólowi towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie bolącej okolicy? Czy dolegliwości pojawiły się nagle i były bardzo silne? Mogło dojść do pęknięcia torbieli Bakera. Jest to torbiel podkolanowa, która przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, aż do momentu pęknięcia. Najpierw pojawia się obrzęk i zaczerwienienie pod kolanem, potem ból łydki. Zgłoś się do lekarza. Chorobą zajmuje się ortopeda lub chirurg. Torbiel Bakera wymaga usunięcia chirurgicznego. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym – jest niebolesny, krótki i szybko powraca się do sprawności.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że jest to poważny problem, nie czekaj - udaj się do szpitala na pilną konsultację.

Zobacz też: Problemy ze stopami

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!