Problemy z oddychaniem u dzieci i niemowląt

Najczęstszym objawem problemów z oddychaniem u małych dzieci jest duszność. Jest to subiektywny objaw braku powietrza i trudności z oddychaniem. Niektóre dzieci są jednak za małe, aby zasygnalizować rodzicom, że dzieje się coś niepokojącego. Dlatego Ty musisz ocenić stan dziecka. W tym celu powstały obiektywne objawy kliniczne duszności u dzieci. Należą do nich: przyspieszenie oddechów (noworodki > 60/min, niemowlęta > 50/min, dzieci. 40/min), wciąganie ścian klatki piersiowej podczas oddychania, silne ruszanie skrzydełkami nosa. Odpowiedz na poniższe pytania, aby dowiedzieć się co może być przyczyną problemów z oddychaniem u Twojego malca.
/ 24.05.2011 12:10
OBJAWY   DIAGNOZA CO ROBIĆ?
       
1. Czy dziecko odczuwa trudność w nabieraniu powietrza, a podczas wykonywania wdechu wydaje specyficzny dźwięk (stridor)? Przejdź do pytania numer 4.
2. Czy dziecko wydaje się mieć krótki i płytki oddech? Czy w jego otoczeniu w ostatnim czasie znajdowały się zabawki lub inne małe przedmioty? To mogą być pierwsze objawy zadławienia. Dziecko może zadławić się wieloma przedmiotami. Podejrzane są rzeczy, których średnica nie przekracza średnicy piłeczki pingpongowej.

Zwężenie dróg oddechowych przez ciało obce w drogach oddechowych jest bezpośrednim zagrożeniem życia, dlatego natychmiast należy udać się do szpitala.

3. Czy dziecko skarży się na ból gardła, ma problemy z połykaniem pokarmów i piciem wody, a jego kaszel przypomina szczekanie? Dziecko może mieć jedną z chorób zakaźnych górnych dróg oddechowych: zapalenie krtani, błonica (krztusiec), ropień migdałków lub zakażenie układu limfatycznego gardła.

Zwężenie dróg oddechowych występujące w tych schorzeniach jest bezpośrednim zagrożeniem życia, dlatego natychmiast należy udać się do szpitala.

Uwaga! Zimne powietrze zmniejsza obrzęk – wyjście na dwór może poprawić stan dziecka. Nie można jednak odstąpić od wizyty lekarskiej, ponieważ w czasie snu w ciepłym pomieszczeniu dziecko może zacząć ponownie się dusić!

4. Czy dziecku trudno jest oddychać, a szczególny problem sprawia mu wydychanie powietrza? Czy podczas wdechu słychać świst? Przejdź do pytania numer 7.

5. Czy dziecko męczy suchy, uciążliwy, napadowy kaszel? W ten sposób może ujawniać się astma oskrzelowa. Choroba może zacząć się nagle, pierwszym atakiem w życiu, bez żadnych objawów zapowiadających.

Zwężenie dróg oddechowych w astmie jest bezpośrednim zagrożeniem życia, dlatego natychmiast należy udać się do szpitala.

Jeśli Twoje dziecko się dławi, natychmiast wykonaj manewr Heimlicha (stojąc za dzieckiem silnie uciśnij brzuch tuż poniżej żeber), a następnie zadzwoń pod karetkę.

6. Czy poza dusznością, dziecko kaszle i odksztusza dużą ilość wodnistej wydzieliny? Objawy takie możemy spotkać przy zwężeniu dróg oddechowych, które występuje w wirusowym zapaleniu oskrzeli.

Zwężenie dróg oddechowych w astmie jest bezpośrednim zagrożeniem życia, dlatego natychmiast należy udać się do szpitala.

7. Czy dziecko ma bardzo wysoką gorączkę, bardzo źle się czuje i trudno nawiązać z nim kontakt? To może być infekcja dolnych dróg oddechowych: zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Skontaktuj się pilnie z lekarzem – potrzebny jest antybiotyk. U dzieci zapalenie płuc szybko powoduje osłabienie i może doprowadzić do zaburzeń świadomości i drgawek gorączkowych. Jeżeli to możliwe, spróbuj zmniejszyć gorączkę dostępnymi na rynku bez recepty lekami przeznaczonymi dla dzieci. Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu.

8. Czy dziecko dostało zadyszki po biegu lub w trakcie zabawy? To mogą być powysiłkowe trudności z oddychaniem. Każ dziecku odpocząć. Chęć zabawy jest czasem silniejsza niż możliwości fizjologiczne organizmu malucha.

9. Czy poza dusznością, zauważyłeś u dziecka powiększenie brzuszka lub jego bolesność (szczególnie pod prawym łukiem żebrowym)?

Dziecko może wchodzić w stan niewydolności krążenia. Dzieje się tak przede wszystkim we wrodzonych wadach serca. Udaj się szybko do lekarza.

10. Czy dziecko oddycha bardzo głęboko i szybko? To może być objaw cukrzycy lub niewydolności nerek. W chorobach tych występuje specyficzny tor oddychania, który nazywa się oddechem Kussmaula. Skontaktuj się z lekarzem.

11. Czy zauważyłeś, że niemowlęciu zdarza się nie oddychać przez krótką chwilę? Czy bezdech pojawia się najczęściej w nocy i kończy się wybudzeniem? To może być bezdech nocny. Jest on prawie niegroźny u starszych dzieci, ale u noworodków i niemowląt stanowi stan zagrożenia nagłą śmiercią łóżeczkową.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że jest to poważny problem, nie czekaj, ale udaj się do szpitala na pilną konsultację.

Zobacz też: Zaburzenia oddychania w czasie snu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA