Problemy z wypróżnianiem

Odczuwasz ból podczas wypróżniania? Zaniepokoił cię inny wygląd stolca? Zauważyłeś krew w kale lub na papierze toaletowym? Odpowiedz na poniższe pytania, aby dowiedzieć się o możliwe przyczyny problemów towarzyszących wypróżnianiu.
/ 18.05.2011 09:12
OBJAWY   DIAGNOZA CO ROBIĆ?
1. Czy problem dotyczy dziecka lub niemowlęcia? Zobacz poradę: „Problemy z wypróżnianiem u dzieci i niemowląt”

2. Czy stolce mają nieprawidłową konsystencję (bardzo twarde, wodniste) lub zmienił się rytm dobowy wypróżnień (raz na tydzień, kilka razy na dzień)? Przejdź do pytania numer 8.

3. Czy stolce są bardzo rzadkie i wodniste lub wypróżniasz się częściej niż 3 razy dziennie?

Cierpisz na biegunkę. Najczęściej występuje biegunka czynnościowa i infekcyjna, rzadziej pochodzenia organicznego lub związana z zespołem jelita drażliwego. Nadużywanie środków przeczyszczających może prowadzić do bardzo nasilonej i ciężkiej do opanowania biegunki.

Biegunce zazwyczaj towarzyszy ból brzucha związany ze „zmęczeniem” układu pokarmowego.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwych przyczyn biegunek – zobacz poradę: Biegunka.

Możesz zastosować leki i preparaty zapierające dostępne bez recepty. Zastanów się także nad swoją dietą. Niektóre osoby reagują biegunką na konkretne składniki pokarmowe, i gdy odkryją przyczynę problemu, eliminacja tego produktu z diety rozwiązuje problem. Objawy alergii pokarmowej nie ustępują jednak od razu, lecz najwcześniej po tygodniu od eliminacji produktu.

Jeżeli przyjmujesz często leki przeczyszczające – odstaw je. Daj swoim jelitom czas na powrót do normalnej, fizjologicznej aktywności.

Jeżeli podejrzewasz, że biegunka jest spowodowana chorobą jelit – zgłoś się do lekarza.

4. Czy musisz silnie przeć podczas wypróżniania? Czy stolec jest bardzo twardy? Czy wypróżniasz się rzadziej niż dwa razy w tygodniu?

Możesz cierpieć na zaparcia. Najczęściej mamy do czynienia z zaparciami czynnościowymi. Wiele leków powoduje zaparcia, ale również przedawkowanie środków zapierających może do nich prowadzić. Zaparciom mogą towarzyszy bóle brzucha.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwych przyczyn zaparć – zobacz poradę: Zaparcia.

Jeżeli podejrzewasz, że przyczyną zaparć jest choroba jelit – zgłoś się do lekarza.

Zaparcia czynnościowe leczy się odpowiednią dietą. Zwiększenie ilości błonnika w diecie oraz przyjmowanie dużej ilości wody (min. 1,5-2 litrów dziennie) powinno zmniejszyć przyspieszyć pasać jelitowy.

Sprawdź jakie leki przyjmujesz i które z nich mogą wywoływać zaparcia. Paradoksalnie środki przeczyszczające również mogą być przyczyną zatwardzenia, ponieważ zwiększają masę stolca.

5. Czy zaparcia pojawiają się okresowo, a gdy już dochodzi do wypróżnienia stolec ma bardziej płynną konsystencję niż zazwyczaj?

Możesz cierpieć na:

- raka odbytu i/lub odbytnicy,

- raka jelita grubego,

- guzy miednicy mniejszej,

- uchyłkowatość jelita grubego.

Pilnie skontaktuj się z lekarzem.

6. Czy cierpisz na naprzemienne biegunki i zaparcia? Możesz cierpieć na nieswoiste zapalenie jelit: chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Biegunce i zaparciom towarzyszy zazwyczaj dość silny ból brzucha. Pilnie skontaktuj się z lekarzem.

7. Czy stolec trudno spłukuje się i zostaje na muszli klozetowej? To mogą być stolce tłuszczowe. Charakterystycznym objawem jest oddawanie dużej ilości luźnego stolca, który ciężko spłukuje się w ubikacji. Stolce tłuszczowe są objawem niedrożności przewodów wyprowadzających żółć, których najczęstszą przyczyną jest rak głowy trzustki, guz wnęki wątroby lub nowotwór dróg żółciowych.

Pilnie skontaktuj się z lekarzem.

8. Czy w kale pojawiła się krew?

Przejdź do pytania numer 12.

 

9. Czy odczuwasz swędzenie i ból podczas wypróżniania, a na papierze toaletowym pojawiają się smużki intensywnie czerwonej krwi?

Możesz mieć zewnętrzne hemoroidy (żylaki odbytu). Ból może pojawiać się także podczas siadania. Podczas wypróżniania hemoroidy mogą pękać i krwawić.

Możesz złagodzić ból i dyskomfort używając maści, kremy lub czopki na hemoroidy dostępne bez recepty, a także stosując nasiadówki (mocząc bolące okolice) w ciepłej wodzie. Jeżeli w ciągu 1-2 tygodni nie ma rezultatu lub krwawienie nie ustępuje - skontaktuj się z lekarzem.

10. Czy w muszli klozetowej lub na papierze toaletowym pozostają smużki krwi? To może być rak jelita grubego (najczęściej odbytnicy) lub wewnętrzne hemoroidy. Rak przebiega zazwyczaj skąpo objawowo, podczas gdy hemoroidy są uciążliwym problemem.

Hemoroidy nie są zazwyczaj groźne dla zdrowia, ale powodują znaczny dyskomfort. Można je leczyć za pomocą kremów dostępnych bez recepty albo czopków. Moczenie bolących okolic w ciepłej wodzie może złagodzić ból.

Jeżeli zauważyłeś inne niepokojące objawy, jak ból brzucha, zaparcia lub biegunki – udaj się do lekarza, w celu wykluczenia raka odbytnicy.

11. Czy na papierze toaletowym po wypróżnienie pojawiają się świeże smużki krwi, a wypróżnienie było bolesne (szczególnie pod koniec)? To może być szczelina odbytu. Dochodzi do niej w przebiegu mechanicznego uszkodzenia błony śluzowej odbytnicy (stosunki analne, nadużywanie lewatyw, przewlekłe zaparcia, kamienie kałowe, silne parcie). Udaj się do lekarza. Szczelina odbytu będzie Ci dokuczać przy każdym wypróżnianiu, ponieważ nie ma czasu się zagoić, a każde oddanie stolca na nowo otwiera ranę.

12. Czy odczuwasz ból w okolicy odbytu podczas zwykłych czynności, takich jak siadanie, a samo wypróżnianie jest bardzo bolesne? To może być ropień około odbytniczy lub inne zakażenie okolic odbytu. Skóra wokół odbytu może być zaczerwieniona, bolesna podczas dotykania.

Zgłoś się do lekarza. Może być potrzebny antybiotyk, a ropień należy oczyścić chirurgicznie i osłonić jałowym opatrunkiem.

Nie stosuj domowych metod, tj. nasiadówki, gorące kąpiele. Nie stosuj również żadnych maści. Możesz jedynie pogorszyć stan zapalny, a u kobiet zakażenie może poszerzyć się na drogi rodne i przydatki. Do czasu wizyty u lekarza utrzymuj idealną higienę okolic odbytu i krocza.

13. Czy zauważyłeś, że Twój odbyt się powiększył? Czy wystają z niego różowe fałdy śluzówki? Możesz cierpieć na wypadanie odbytnicy. Towarzyszy mu zazwyczaj uczucie niepełnego wypróżnienia i częstsza chęć oddawania stolca (choć nie ma takiej potrzeby). Pacjenci wstydzą się tej dolegliwości. Jest to jednak bardzo częsta przypadłość, szczególnie u kobiet po wielu ciążach i u osób po 50 roku życia. Wypadanie odbytu można łatwo leczyć, dlatego nie krępuj się i szybko udaj się do lekarza.

14. Czy odczuwasz swędzenie, które nasila się w nocy? To może być zakażenie owsikami. Swędzenie nasila się podczas leżenia w łóżku i w nocy, kiedy wyższa temperatura i rozgrzanie okolicy odbytu pobudza pasożyty do ruchu. Udaj się niezwłocznie do lekarza. Konieczne jest zastosowanie leków przeciwpasożytniczych. Owsiki są bardzo zaraźliwe – wkrótce może chorować cała rodzina, dlatego nie zwlekaj z wizytą u lekarza. On odpowie na wszystkie pytania, jak uniknąć rozprzestrzeniania się zakażenia i przepisze odpowiednie leki.

15. Czy odczuwasz swędzenie przez cały czas? Czy podczas wypróżniania i używania papieru toaletowego pojawia się pieczenie? Swędzenie, które trwa cały czas może wynikać z reakcji alergicznej na papier toaletowy lub grzybiczego zakażenia okolic odbytu, np. drożdżycy odbytu (zakażenie Candida albicans).

Jeżeli jesteś atopikiem i objawy alergii nie są Ci obce, spróbuj najpierw zmienić papier toaletowy. Powinien być on jak najprostszy (biały lub szary) i nieperfumowany. Objawy przejdą jednak nie od razu – najwcześniej po kilku dniach.

Jeżeli podejrzewasz zakażenie, udaj się do lekarza po leki przeciwgrzybiczne lub antybiotyk.

16. Czy w okolicy odbytu wyczuwasz nieregularne narośla? Możesz mieć brodawki odbytu. Brodawki to twory przerośniętej skóry, która najczęściej przyjmuje grzybowaty kształt, z nierównym pokarbowaniem powierzchni. Powstają w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego - HPV. Udaj się do lekarza. Brodawki należy usunąć. Jest to nie tylko sprawa estetyczna i ułatwiająca wypróżnianie, ale także zdrowotna - brodawki mają tendencję do szybkiego rozsiewania. Wirus HPV odpowiedzialny jest za szereg nowotworów, dlatego trzeba z nim walczyć agresywnie. Brodawki można wypalić, zamrozić lub w skrajnych wypadkach wyciąć.

17. Czy wypróżnianie zajmuje ci dużo czasu i wysiłku, a stolec ma kształt „ołówkowaty”?

Możesz cierpieć na zwężenie odbytu. Możemy mieć zwężenie odbytu popromienne, niedokrwienne, pozapalne (gruźlica jelit, nieswoiste zapalenia jelit) oraz pooperacyjne.

Udaj się do lekarza. Nie musisz męczyć się z tą chorobą, można ją zwalczyć.

18. Czy Twoje stolce mają kolor siwy (szary), żółty lub białawy? Jest to objaw żółtaczki zastoinowej. Dochodzi do niej przy zablokowaniu odpływu bilirubiny z wątroby, w przebiegu zablokowania woreczka żółciowego, silnego uszkodzenia wątroby lub przy zakażeniu wątroby. Pilnie skontaktuj się z lekarzem.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że jest to poważny problem, nie czekaj, ale udaj się do szpitala na pilną konsultację.

 Polecamy: Rola diety w leczeniu zaparć

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA