Problemy z wypróżnianiem u dzieci i niemowląt

Czy dziecko ma wzdęty brzuszek, płacze i nie oddaje stolca? A może pojawiła się biegunka? Idź szlakiem poniższych pytań, aby dowiedzieć się co może być przyczyną problemów z wypróżnianiem się u Twojego malca.
/ 04.10.2016 14:03
OBJAWY   DIAGNOZA CO ROBIĆ?
1. Czy Twoje dziecko miewa wodniste, luźne stolce i często się wypróżnia? To może być biegunka. Biegunka u dzieci jest najczęściej spowodowana zatruciem lub zakażeniem przewodu pokarmowego (Rotawirusy), niestrawnością, zapaleniami jelit lub chorobami pasożytniczymi.

Jeżeli biegunka nie jest zbyt silna, można spróbować leczyć dziecko w domu. Najważniejsze jest nawadnianie malucha, ponieważ łatwo może dojść u niego do odwodnienia. Najlepiej podawać lekko słodzoną wodę, słabą herbatkę owocową, wodę lub kleik ryżowy. Jeżeli to zawiedzie, konieczne może być podawanie doustnych płynów nawadniających (oksalit, gastrolit).

Jeżeli biegunce towarzyszą silne wymioty, bóle brzucha, gorączka lub krwiste solce – udaj się do szpitala.

2. Czy Twoje dziecko wypróżnia się z wysiłkiem? Czy stolec pojawia się bardzo rzadko, jest twardy i suchy? Przejdź do pytania numer 4.

3. Czy zaparcie pojawiło się nagle, trwa od niedawna, a dziecko jest bardzo marudne i płaczące? Ostre zaparcia mogą być wynikiem niedrożności mechanicznej lub porażennej jelit. Natychmiast udaj się do lekarza.
Przewlekłe zaparcia zazwyczaj są oznaką złej diety. Mogą także występować w wadach rozwojowych przewodu pokarmowego (np. w chorobie Hirsprunga), stanach zapalnych jelit, chorobach układu nerwowego i chorobach metabolicznych. Najpierw spróbuj zmienić dietę dziecka. Jeżeli dziecko jest starsze zwiększ ilość błonnika w diecie. Jeżeli niemowlę pije wciąż mleko, zadbaj o to aby dużo piło. Czym mniejsze dziecko tym mniej wolno. Najpierw podawaj tylko wodę, potem możesz podawać herbatki i soczki. Jeżeli objawy nie przejdą, skontaktuj się z lekarzem.

4. Czy problemom z wypróżnianiem towarzyszy ból brzucha? Przejdź do pytania numer 13.

5. Czy ból brzucha jest zlokalizowany nad pępkiem i pojawia się po jedzeniu? To mogą być objawy przejedzenia. Nierzadko zdarza się, że dzieci nie sygnalizują uczucia sytości i zostają przekarmione (stąd ulewania). Spróbuj karmić dziecko częściej, ale mniejszymi porcjami.

6. Czy ból brzucha jest ostry i obejmuje cały brzuszek? Czy brzuch jest twardy i bolesny przy dotyku? To mogą być objawy tzw. ostrego brzucha. Do najczęstszych przyczyn tych dolegliwości należą: zapalenie wyrostka (u małych dzieci ból może być zlokalizowany nad pępkiem), zapalenie jelit lub otrzewnej. Natychmiast udaj się do szpitala.

7. Czy dziecko płacze, jest niespokojne i ma wzdęty brzuszek? To mogą być objawy kolki jelitowej. Jest wiele domowych sposobów na walkę z kolką jelitową u dziecka. Możesz masować brzuszek u leżącego malucha, możesz przykładać ciepłe okłady lub przygotować dziecku ciepłą kąpiel. Napoje zawierające koper, mimo że polecane przez nasze babcie, nie zawsze się sprawdzają. Na niektóre dzieci działają one bowiem odwrotnie - wzdymająco.

8. Czy dziecko ma mniej niż 2 latka? Ból brzucha może być pierwszym objawem ujawniającej się choroby. Paradoksalnie u małych dzieci choroby takie jak zapalenie ucha, zapalenie płuc czy zapalenie nerek mogą objawiać się początkowo rozlanym bólem brzucha. Jeżeli poza bólem brzucha pojawi się gorączka, krew w moczu, kaszel albo duszność – udaj się do lekarza.

9. Czy ból brzucha dotyczy dziecka powyżej 4 roku życia i trwa od kilku-kilkunastu tygodni?

To może być pierwszy objaw zespołu jelita drażliwego. Dzieci również mogą cierpieć na to schorzenie. Skontaktuj się z lekarzem.

10. Czy twoje dziecko ma problem z oddychaniem (kaszel, duszność) i pojawiły się kłopoty z wypróżnianiem? Dziecko może być chore na mukowiscydozę. Dziecko powinno mieć wykonane badanie w kierunku mukowiscydozy w pierwszych dobach życia. Jeżeli badanie to nie było wykonane, zgłoś się szybko do lekarza.

11. Czy dziecko ma gazy, wzdęcia i biegunkę, pojawiające się po posiłku, który zawiera pieczywo lub mleko krowie? Takie objawy mogą być wywołane przez niezdolność do trawienia pszenicy (celiakia – choroba trzewna) lub mleka (nietolerancja laktozy). Spróbuj wprowadzić dietę eliminacyjną, czyli taką, w której zrezygnujesz z pokarmów podejrzanych o wywoływanie objawów. Pamiętaj, że dopiero po 7-14 dniach przewód pokarmowy malucha całkowicie się zregeneruje i dopiero wtedy masz prawo oczekiwać poprawy. Jeżeli po tym okresie objawy nie ustąpią – udaj się do lekarza.

12. Czy malec ma bardzo wzdęty brzuszek, w ogóle nie oddaje stolca i bardzo boli go brzuszek? Może mieć zarośnięty odbyt. Jeżeli ból nie mija przez kilka dni, skontaktuj się z lekarzem.

13. Czy dziecko płacze lub zgłasza ból podczas wypróżniania się? Czy zauważyłeś, że dziecko rzadziej się wypróżnia, ponieważ unika samej czynności oddawania stolca?

To mogą być objawy hemoroidów (żylaków odbytu) lub szczeliny odbytu.

Dziecko może wstrzymywać oddawanie stolca na wiele dni ze względu dyskomfort spowodowany tymi chorobami.

Jeżeli ból nie mija przez kilka dni, skontaktuj się z lekarzem.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że jest to poważny problem, nie czekaj, ale udaj się do szpitala na pilną konsultację.

 Polecamy: Jak leczyć biegunkę u niemowląt?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA