Problemy ze słuchem

Utrata zdolności słyszenia dźwięków lub dyskryminacja niektórych dźwięków (częstotliwości) jest częstym schorzeniem. Ten wykres pomoże Ci ocenić, czy problemy ze słuchem dotyczą Ciebie lub członka Twojej rodziny.
/ 20.10.2011 17:54
OBJAWY   DIAGNOZA CO ROBIĆ?
1. Czy pogorszenie lub utrata słuchu wystąpiły nagle? Przejdź do pytania numer 8.
2.  Czy towarzyszy mu ból lub gorączka?

Możesz mieć zapalenie ucha środkowego lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Przy zapaleniu ucha środkowego występuje ból ucha, objawy przeziębienia, a czasem wrażenie płynu w uchu.

Jeżeli podejrzewasz zapalenie ucha środkowego, zgłoś się do lekarza po antybiotyki.

Jeżeli pojawią się zaburzenia świadomości lub zauważysz u siebie sztywność karku (trudności w przygięciu głowy do klatki i dotknięciu brodą mostka) udaj się do szpitala.

3. Czy doznałeś uderzenia albo urazu w okolicy ucha? Mogło u Ciebie dojść do perforacji (przedziurawienia) błony bębenkowej w wyniku tzw. barotraumy. Dojść może do niej w wyniku nurkowania lub lotu samolotem. Niezwłocznie udaj się do lekarza, trzeba zaopatrzyć ucho, żeby zapobiec powikłaniom w postaci całkowitej utraty słuchu.

Możesz mieć jedną z następujących chorób:

  • zator w naczyniach mózgowych,
  • niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego,
  • wirusowe zapalenie ślimaka,
  • stwardnienie rozsiane.
Objawy takie mogą być również wywołane prze leki uszkadzające narząd słuchu (tzw. leki ototoksyczne).

4. Czy utrata słuchu postępuje stopniowo?

Przejdź do pytania numer 9.

5. Czy pogorszenie słuchu dotyczy zawsze tylko jednego ucha? Przejdź do pytania numer 7.

6. Czy towarzyszą mu szumy uszne lub inne wrażenia słuchowe? Czy zdarza Ci się mieć zawroty głowy?

Możesz cierpieć na chorobę Meniere’a lub może rozwijać się u ciebie nerwiak nerwu słuchowego. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
To może być czop woskowinowy. Czop woskowinowy pracuje razem z uchem. Czasem jest twardy i zatyka cały przewód – powoduje wtedy znaczne pogorszenie słuchu, czasem jest miękki i pozostawia wolną przestrzeń – wtedy dźwięki są lepiej słyszalne, ale mogą być zniekształcone.

Możesz spróbować wypłukać czop woskowinowy podczas kąpieli przy użyciu zestawów do usuwania woskowiny dostępnych bez recepty.

Ważne! Nie próbuj usunąć woskowiny mechanicznie, wkładając różne przybory do ucha! Możesz w ten sposób wprowadzić woskowinę jeszcze głębiej i uszkodzić lub nawet przedziurawić błonę bębenkową.

7. Czy utrata słuchu postępuje wolno? Przejdź do pytania numer 11.

8.  Czy pracujesz w głośnym miejscu? Czy byłeś narażony przez dłuższy czas na hałas? Czy słuchasz głośno muzyki?

Możesz cierpieć na utratę słuchu wywołana przez hałas (w tym zawodowe uszkodzenie słuchu). Hałas, który jest związany z niektórymi rodzajami pracy lub z rozrywką, może prowadzić do uszkodzenia ucha wewnętrznego – głównego narządu odbiorczego dźwięków. Niezbyt nasilone uszkodzenie słuchu można cofnąć. W większości przypadków nie udaje się jednak przywrócić pełnego zakresu słyszalnych dźwięków sprzed uszkodzenia. Jeżeli nie możesz zmienić pracy, stosuj zatyczek do uszu lub nauszników.

9. Czy masz ponad 60 lat, a pogorszenie słuchu zauważasz maksymalnie od dziesięciu lat?

Możesz cierpieć na postępująca utratę słuchu związaną z wiekiem (głuchota starcza) lub osteosklerozę. Skontaktuj się z lekarzem. Konieczne jest wykonanie badania słuchu i samego ucha. Możesz potrzebować aparat słuchowy.
U ludzi młodszych podobne objawy może dawać postępujące stwardnienie rozsiane. Ta choroba neurologiczna pojawia się najczęściej między 20 a 30 rokiem życia. Skontaktuj się z lekarzem.

10. Czy utrata słuchu postępuje szybko? To może być choroba zakaźna (kiła), choroba autoimmunologiczna lub wpływ leków uszkadzających słuch (ototoksycznych). Natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

11. Czy cierpisz na okresowe pogorszenie lub utratę słuchu?

Niektóre leki uszkadzają słuch stopniowo. Jeżeli nie są to leki przyjmowane na stałe (codziennie), słuch może pogarszać się skokowo, po każdym zażyciu leku.

Skontaktuj się z lekarzem. Jeżeli masz podejrzenie jaki lek powoduje pogorszenie słuchu, możesz go odstawić, ale wtedy niezwłocznie udaj się do lekarza, aby przerwa w terapii nie była zbyt długa.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że jest to poważny problem, nie czekaj - udaj się do szpitala na pilną konsultację.

Zobacz też: Co najczęściej powoduje zaburzenia słuchu?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA