Już dzieci uczą się, że o rozmnażaniu trzeba myśleć znacznie wcześniej, bo wraz z przeżyciem 35 wiosen szanse na potomstwo lecą na łeb na szyje, i wtedy to już właściwie nie ma o czym mówić. Nawet na imieninach u cioci najwięksi orędownicy rychłego rozrodu i strażnicy przydatności twoich komórek jajowych, przestają się odzywać. Ciąża po 35. roku życia budzi też u wielu kobiet lęk przed pojawieniem się wady genetycznej u dziecka lub poronieniem.
Tymczasem coraz więcej par decyduje się na dziecko po 30-tce. Wzniecany jednak wokół strach przed porażką może skutecznie zniechęcać i utrudniać zajście w ciążę, bo jak wiadomo stres i presja nie są do rozmnażania w ogóle potrzebne. Warto zapamiętać, że dane na ten temat są przestarzałe, a utrata płodności jest stopniowa i możliwa do opanowania.
Z wiekiem kobieta ma mniejsze szanse na ciążę - to fakt
To, że płodność obniża się wraz z wiekiem, jest oczywiście naturalne i jest faktem. Kobiety posiadają od urodzenia określoną liczbę komórek jajowych, których zapas z wiekiem wyczerpuje się.
Komórki stają się również mniej zdolne do zapłodnienia i "sprawne", co jest związane ze starzeniem się organizmu i zbliżaniem się menopauzy, czyli trwałej utraty zdolności reprodukcyjnej. Szanse na potomstwo u dojrzalszych kobiet zmniejszają też pojawiające się z czasem choroby dróg rodnych.
Prawdą jest też to, że ryzyko pojawienia się wad genetycznych u dziecka rośnie wraz z wiekiem mamy. Jak podaje American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) częstość wystąpienia u płodu zespołu Downa (najczęstszej aberracji chromosomowej) wynosi:
- 1 na 1480 w wieku 20 lat,
- 1 na 940 w wieku 30 lat,
- 1 na 353 w wieku 35 lat,
- 1 na 85 lat w wieku 40 lat,
- 1 na 35 lat w wieku 45 lat.
Mimo wszystko ogólnie w całym okresie rozrodczym kobiety są małe szanse na urodzenia dziecka z wadą chromosomową. Nie można też pomijać faktu, że z wiekiem płodność obniża się nie tylko u kobiet, ale i u mężczyzn.
Po 35. roku życia szanse na ciążę drastycznie maleją? To mit!
Coraz częściej pojawiają się głosy, że powtarzane w książkach, poradnikach, a nawet zaleceniach lekarzy dane na temat szans kobiet na zajście w ciążę są przestarzałe i nie odzwierciedlają stanu faktycznego.
Chodzi przede wszystkim o opinię, że jedna na trzy kobiety w wieku 35-39 lat nie zajdzie w ciążę po roku prób. Prof. Jean M. Twenge, psycholog z San Diego State University, autorka ponad 150 prac naukowych, na łamach The Atlantic zauważa, że faktycznym źródłem tych szeroko cytowanych statystyk, jest analiza aktów urodzenia pochodzących z Francji z lat 1670-1830.
Innymi słowy, milionom kobiet mówi się, kiedy mają zajść w ciążę na podstawie statystyk z czasów przed elektrycznością, antybiotykami lub leczeniem niepłodności. Większość ludzi zakłada, że te liczby są oparte na dużych, dobrze przeprowadzonych badaniach współczesnych kobiet, ale tak nie jest
- zauważa prof. Jean M. Twenge.
Z kolei dr Jane van Dis, specjalistka ginekologii i położnictwa, przytacza aktualne dane na temat płodności i ciąży po 35. roku życia. Na stronie Modern Fertility cytuje badanie z 2004 roku, z którego wynika, że szanse na zajście w ciążę wynoszą:
- dla kobiet 19-26 lat: 92% szans na poczęcie dziecka w ciągu jednego roku,
- dla kobiet 27-34 lat: 86% szans na poczęcie w ciągu jednego roku,
- dla kobiet 35-39 lat: 82% szans na poczęcie dziecka w ciągu jednego roku.
Jak widać, szanse na zajście w ciążę bez interwencji medycznej po 35. roku życia nadal są duże!
W nowszym badaniu z udziałem 3 tys. par starających się o dziecko, wskaźniki ciąż w ciągu 12 miesięcy wahały się od 79% u kobiet w wieku 25-27 lat do 56% u kobiet w wieku 40-45 lat.
Warto wspomnieć, że inne badanie z 2021 r. wykazało, że średnia długość życia reprodukcyjnego kobiet wydłużyła się: z 35 do 37,1 lat. Chociaż w tym przypadku może to wynikać bardziej z osobistych decyzji o opóźnianiu ciąży niż ze zmian fizjologicznych.
Co wpływa na płodność?
Na zdolność posiadania dziecka wpływa nie tylko wiek. Inne czynniki dotyczą stanu zdrowia, stylu życia i genetyki. Na płodność wpływają:
- Wskaźnik masy ciała (BMI) - zarówno nadwaga, jak i niedowaga zaburzają gospodarkę hormonami i mogą skutkować niepłodnością. Najlepiej utrzymywać wagę w normie.
- Palenie papierosów - badania wskazują, że palacze częściej zmagają się z niepłodnością niż osoby niepalące. Rzucenie palenia może zwiększyć szansę na zajście w ciążę.
- Sposób odżywania - niezdrowa dieta szkodliwe wpływa na organizm i może utrudniać starania o dziecko.
- Zespół policystycznych jajników - może zaburzać cykl miesiączkowy i owulację.
- Mięśniaki macicy - mogą stanowić mechaniczną barierę utrudniającą zajście w ciążę.
- Choroby przenoszone drogą płciową, takie jak np. rzeżączka albo chlamydia mogą powodować bezpłodność.
- Przedwczesna menopauza - to utrata czynności jajników przed 40. rokiem życia.
- Endometrioza - jednym z jej głównych objawów są trudności z zajściem w ciążę.
- Czynniki genetyczne - także mogą wpływać na pojawienie się niepłodności.
Co to oznacza? Że możemy wiele zrobić dla swojej płodności. Warto temu poświęcić więcej uwagi, niż obawom dotyczącym wieku, jeśli chcemy mieć dziecko.
Czytaj także:
Obalamy mity: 7 mitów na temat seksu po porodzie
Opalanie w ciąży. 5 mitów, które mogą zaszkodzić tobie i dziecku
Obalamy mity na temat seksu w ciąży. Co można, a na co lepiej uważać?
Obalamy mity: Czy w ciąży można jeździć na rowerze? A jeśli tak, to na co uważać
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!