Obalamy mity: 7 mitów na temat seksu po porodzie

mity o seksie po porodzie fot. Adobe Stock, Mangostar
Czy po 6 tygodniach od porodu można bezpiecznie uprawiać seks? Czy współżycie po porodzie nie daje już takiej satysfakcji jak przed ciążą? Karmienie piersią to najlepsza metoda antykoncepcji? Rozprawiamy się z popularnymi mitami na temat seksu po porodzie.
/ 12.01.2022 05:02
mity o seksie po porodzie fot. Adobe Stock, Mangostar

Bądźmy szczerzy, dla wielu kobiet po porodzie seks jest ostatnią rzeczą, na którą można mieć ochotę. Obniżone libido mogące utrzymywać się miesiącami,  wyczerpanie fizyczne i psychiczne, a także ból sprawiają, że współżycie nie leży w głównym obszarze zainteresowań świeżo upieczonej mamy.

Jedno z niewielkich badań dowiodło, że aż 83% kobiet doświadcza problemów seksualnych w ciągu pierwszych trzech miesięcy po pierwszym porodzie. Ale czy to oznacza, że seks po porodzie nigdy już nie będzie taki sam, a o satysfakcji ze współżycia można zapomnieć? 

MIT 1. Seks po porodzie jest mniej atrakcyjny niż wcześniej

FAKT: To nieprawda, że seks po porodzie musi być inny niż przed ciążą. Faktem jest, że kobieta może początkowo odczuwać ból podczas współżycia, a także mieć obniżony popęd płciowy. Przyczyniają się do tego różne czynniki, takie jak ból, zmęczenie, obniżenie nastroju oraz zmiany hormonalne (głównie niski poziom estrogenu i wysoki prolaktyny). Jednak z czasem organizm zaczyna funkcjonować jak przed ciążą.

MIT 2. Pochwa po porodzie będzie już zawsze rozciągnięta i luźna

FAKT: Ściany pochwy, które podczas porodu zostały rozciągnięte, stopniowo obkurczają się. Do stanu zbliżonego do przedporodowego pochwa wraca po około 3 tygodniach od porodu. Należy jednak pamiętać, że wpływ na odzyskanie odpowiedniego napięcia mięśniowego mają różne składowe, w tym genetyka, liczba porodów, wielkość dziecka oraz to, czy kobieta trenuje mięśnie Kegla. Jednak najważniejszy jest czas. Wraz z jego upływem wszystko powinno wrócić do normy.

MIT 3. Satysfakcja z seksu po porodzie jest mniejsza niż wcześniej

FAKT: Absolutnie nie. Zbliżenia nadal mogą dostarczać obydwojgu partnerom pełnej satysfakcji. Pamiętaj jednak, by się z tym nie spieszyć i dać swojemu ciału czas na powrót do zdrowia i na zagojenie się poporodowych ran. Satysfakcja z seksu po porodzie może być nawet większa niż wcześniej, ponieważ powiększenie się rodziny nierzadko zacieśnia więzi między partnerami i zbliża ich do siebie.

MIT 4. Aby bezpiecznie uprawiać seks po porodzie, trzeba odczekać 6 tygodni

FAKT: Nie ma jasno ustalonego terminu, który wskazywałby, kiedy kobieta może rozpocząć współżycie po porodzie. Wielu lekarzy zaleca, by odczekać 6 tygodni – tyle też trwa połóg, czyli okres ustępowania poporodowych zmian w organizmie kobiety. Jednak każda kobieta jest inna, podobnie jak przebieg porodu. Jeśli był ciężki, mama może potrzebować więcej czasu niż 6 tygodni zanim ponownie rozpocznie współżycie. Warto też pamiętać, że zbyt wczesny seks może utrudnić gojenie się ran i prowadzić do infekcji. Na pewno nie należy współżyć w ciągu pierwszych 2 tygodni od porodu.

MIT 5. Karmienie piersią to skuteczna metoda antykoncepcyjna

FAKT: Wysoki poziom prolaktyny w organizmie kobiety związany z karmieniem piersią działa hamująco na owulację. Mówi się o tzw. naturalnej niepłodności laktacyjnej. Nie jest to jednak wbrew wielu opiniom skuteczna metoda antykoncepcyjna. Aby działała, powinny być spełnione różnorodne warunki, np. wiek dziecka mniej niż 6 miesięcy, kobieta musi karmić wyłącznie piersią, a przerwy między karmieniami nie mogą być dłuższe niż 4 godziny w dzień i 6 godzin w nocy, niemowlę nie może też ssać smoczka. Do tego wystąpienie owulacji zależy od indywidualnych warunków. Dlatego według lekarzy karmienie nie jest okresem chroniącym przed zajściem w ciążę.

Pierwsza owulacja po porodzie zazwyczaj następuje przed pierwszą miesiączką, a termin jej pojawienia się jest trudny do przewidzenia. U kobiet, które nie karmią piersią, okres pojawia się często po około 6 tygodniach od porodu. Parom jest zalecane stosowanie prezerwatywy i preparatu plemnikobójczego lub odpowiednia w czasie laktacji antykoncepcja hormonalna (bez estrogenu). Najlepiej spytać o szczegóły ginekologa.

MIT 6. Po cięciu cesarskim można współżyć zaraz po porodzie, inaczej niż po porodzie naturalnym

FAKT: Każdy poród, również ten przez cięcie cesarskie, wymaga czasu na zagojenie się ran i powrót organizmu do stanu sprzed ciąży. Po poważnej operacji, jaką jest cesarskie cięcie, wymagany jest odpowiedni czas do pełnego zagojenia. Dlatego lekarze często zalecają wstrzymanie się od seksu przez około 6 tygodni od porodu.

Zmiany hormonalne, które sprawiają, że warunki w pochwie są inne niż wcześniej – jej tkanki mogą być suche i cieńsze, a przez to powodować bolesny seks – występują u kobiet po ciąży niezależnie od rodzaju porodu.

Dobrą pozycją seksualną po cięciu cesarskim jest współżycie w pozycji bocznej.

MIT 7. Największą barierą przed seksem po porodzie jest ból fizyczny

FAKT: To jeden z możliwych powodów odkładania w czasie współżycia, lecz nie jedyny. Kobiety po porodzie mogą odczuwać zmęczenie wynikające z ciągłej opieki nad dzieckiem, obawiać się, że seks nie będzie udany, często też nie akceptują swojego ciała, które zmieniło się po ciąży. Do tego dochodzi burza hormonalna. M.in. z tych powodów może pojawić się dystans do partnera i unikanie zbliżenia. Wsparcie i otwarta rozmowa na ten temat to bardzo dobry krok.  

Źródła:
G. Iwanowicz-Palus (red.), A. Bień (red.), Edukacja przedporodowa, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
G. Barrett i inni, Women's sexual health after childbirth, doi: 10.1111/j.1471-0528.2000.tb11689.x,
Sex After Birth, American Pregnancy Association, https://americanpregnancy.org/

Czytaj także:
Obalamy mity: Czy cukier powoduje nadaktywność u dzieci?
Obalamy mity: Czy witamina C jest dobra na odporność i przeziębienie?
Obalamy mity: 11 fałszywych opinii o koronawirusie, w które wciąż wierzymy
Obalamy mity: 10 mitów o cukrzycy, które mogą zaszkodzić
Obalamy mity: Czy jesteśmy z natury leniwi?
Obalamy mity: Czy kawa odchudza?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!