Obalamy mity na temat seksu w ciąży. Co można, a na co lepiej uważać?

mity o seksie w ciąży fot. Adobe Stock, NDABCREATIVITY
W czasie ciąży lepiej ograniczyć współżycie, bo orgazm może wywołać poronienie? Kobiety ciężarne nie powinny kochać się leżąc na plecach? Czy w trakcie seksu w ciąży prezerwatywy są całkowicie zbędne? Obalamy popularne mity.
/ 16.02.2022 06:41
mity o seksie w ciąży fot. Adobe Stock, NDABCREATIVITY

Powszechnie wiadomo, że seks w związku jest potrzebny i ważny, ponieważ sprzyja utrzymaniu bliskiej więzi między partnerami. Jednocześnie pojawienie się ciąży często sprawia, że przyszli rodzice obawiają się zbliżeń, myśląc, że mogą zaszkodzić dziecku. Powiedzmy jasno, że prawidłowo przebiegająca ciąża nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania seksu. Mimo to wokół tematu krąży wiele nieprawdziwych lub częściowo nieprawdziwych opinii. Oto kilka z nich.

MIT 1. W ciąży należy ograniczyć liczbę współżyć

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a partnerzy mają ochotę na zbliżenia, nie ma powodów, by ograniczać ich liczbę. Płód jest otoczony płynem owodniowym i silnymi mięśniami, które chronią przed urazami. W trakcie seksu odczuwa jedynie kołysanie.

Są jednak sytuacje, kiedy jest wskazana wstrzemięźliwość. Ograniczenie liczby zbliżeń można rozważyć: na początku ciąży, jeśli u kobiety we wcześniejszych ciążach występowały powikłania, w ostatnich tygodniach ciąży (ryzyko porodu przedwczesnego), a także w przypadku ciąży mnogiej.

Pojawia się pytanie, z jaką częstotliwością można uprawiać seks w czasie ciąży. Nie da się tego określić, ponieważ zależy to od indywidualnych czynników. 

Uwaga: w niektórych sytuacjach seks w ciąży jest zabroniony. Są to:

  • niewydolność szyjki macicy,
  • zagrożenie poronieniem lub porodem przedwczesnym,
  • krwawienia z dróg rodnych,
  • odpływanie płynu owodniowego,
  • łożysko przodujące.

MIT 2. W ciąży wszystkie pozycje seksualne są bezpieczne

Niektóre pozycje współżycia są odradzane. W III trymestrze ciąży nie należy uprawiać seksu w pozycji, w której kobieta leży na plecach. Może to powodować uciskanie brzucha oraz naczyń krwionośnych (zespół żyły głównej dolnej). Do bezpiecznych pozycji seksualnych należą m.in.:

  • pozycja boczna,
  • pozycja tylna,
  • pozycja siedząca,
  • na jeźdźca,
  • na początku ciąży pozycja klasyczna z podparciem, gdy mężczyzna podbiera się rękami, co uniemożliwia położenie się na partnerce. 

MIT 3. Plamienie po seksie w ciąży jest groźne

Plamienie na początku ciąży jest częstym zjawiskiem. Wynika ze zmian hormonalnych, powodujących większą wrażliwość szyjki macicy i pochwy. Tym bardziej może pojawiać się po zbliżeniach. Zupełnie czym innym jest krwawienie z dróg rodnych - konieczna jest wtedy pilna konsultacja lekarska. Niewielkie plamienie w pierwszych tygodniach ciąży zazwyczaj nie świadczy o niczym groźnym. Jednak dla własnego spokoju, omów ten problem z ginekologiem. Niepokojącym sygnałem są otarcia czy urazy spowodowane zbyt dużą intensywnością stosunku - należy tego unikać. 

MIT 4. Popęd w ciąży jest taki sam jak przed ciążą

Popęd w ciąży zmienia się i zależy od różnych rzeczy, szczególnie od wahań hormonalnych oraz samopoczucia. W pierwszych tygodniach kobieta może nie mieć ochoty na seks z powodu dolegliwości, takich jak nudności, wymioty, zmęczenie. Hamująco na popęd działa również obawa o prawidłowy rozwój ciąży, a także strach, że seks spowoduje pęknięcie worka owodniowego (nie ma takiego ryzyka). Po I trymestrze na ogół ochota na zbliżenia powraca.

MIT 5. Skurcze podczas orgazmu mogą spowodować poronienie

Skurcze towarzyszące orgazmom nie przyczyniają się do utraty ciąży. Jednak kobiety zagrożone poronieniem, powinny w tej sprawie skonsultować się z lekarzem. Ogólnie rzecz ujmując, orgazm nie zwiększa ryzyka poronienia ani przedwczesnego porodu. 

Na późniejszym etapie ciąży orgazm może wywołać łagodne skurcze zwane skurczami Braxtona-Hicksa. Chociaż mogą być nieprzyjemne, są w pełni normalne i nie powinny wzbudzać niepokoju.

MIT 6. Seks może spowodować poronienie

Seks nie jest uważany za czynnik powodujący poronienia. Do takich komplikacji dochodzi zazwyczaj z powodu nieprawidłowego rozwoju ciąży. Niektórzy lekarze zalecają jednak rezygnację z uprawiania seksu w ostatnich 4-6 tygodniach ciąży, aby zmniejszyć szanse na poród przedwczesny. 

MIT 7. Podczas seksu w ciąży prezerwatywy są zbędne

Są zbędne, jeśli chodzi o zabezpieczenie przed zapłodnieniem, ale są potrzebne do zapobiegania infekcjom przenoszonym drogą płciową. Prezerwatyw w czasie ciąży należy używać, gdy u partnera rozpoznano niedawno taką chorobę, współżyje z innymi kobietami, gdy kobieta ciężarna ma nowego partnera, albo uprawia seks z różnymi mężczyznami. Wtedy w trakcie seksu należy stosować prezerwatywy, by chronić ciężarną i płód przed zakażeniami.

MIT 8. Ból w czasie stosunku w ciąży jest poważnym sygnałem

Odczuwanie bólu lub dyskomfortu w ciąży w trakcie seksu nie należy do rzadkości i jest całkowicie normalne. Zmiany hormonalne mogą powodować suchość pochwy, zmniejszony popęd i inne stany powodujące ból. Warto omówić problem z lekarzem, jednak zwykle nie oznacza to nic poważnego. 

Czytaj także:
Obalamy mity: 7 mitów na temat seksu po porodzie
Obalamy mity: 10 mitów o cukrzycy, które mogą zaszkodzić
Obalamy mity: Czy witamina C jest dobra na odporność i przeziębienie?
Obalamy mity: Czy kawa odchudza?
Obalamy mity o PMS. Nieleczony może skutkować komplikacjami

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA