W trakcie ciąży umiarkowana aktywność fizyczna jest wskazana. Wpływa korzystnie na zdrowie mamy i dziecka. Jeśli jednak są przeciwwskazania do uprawiania konkretnych sportów albo istnieje wysokie ryzyko urazu czy upadku, to lepiej z takiej formy ruchu zrezygnować. Czy w ciąży można jeździć na rowerze?
Spis treści:
- Sport w ciąży – korzyści zdrowotne
- Czy w ciąży można jeździć na rowerze?
- Czy jazda na rowerze powoduje poronienia?
- Kiedy nie można jeździć na rowerze w ciąży
- Jazda na rowerze w ciąży - na co uważać
Sport w ciąży – korzyści zdrowotne
Zalecenia ginekologów mówią, że kobiety w ciąży powinny zachowywać codzienną umiarkowaną aktywność fizyczną.
Badania pokazują, że korzyści z aktywności fizycznej obejmują prawidłowy przyrost masy ciała ciężarnej i płodu, mniejsze szanse rozwoju cukrzycy ciążowej oraz konieczności wykonania cesarskiego cięcia. Ruch może też zapobiegać depresji okołoporodowej oraz nadciśnieniu u ciężarnej. Niektóre ćwiczenia poprawiają funkcjonowanie mięśni miednicy i mogą sprawić, że poród będzie mniej bolesny.
Obecność zalet nie oznacza jednak, że kobieta w ciąży może ćwiczyć bez ograniczeń. Niektóre sporty są w ogóle odradzane ciężarnym. Czy jazda na rowerze do nich należy?
Czy w ciąży można jeździć na rowerze?
Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Niektórzy ginekolodzy odradzają kobietom jazdę na rowerze w trakcie ciąży, inni uznają, że jeśli nie ma przeciwwskazań, a ciąża nie jest zagrożona, to można jeździć na rowerze.
Są również opinie, że w II i III trymestrze ciąży nie powinno się jeździć na rowerze, a już szczególnie w ostatnich tygodniach. Gdy brzuch nabiera rozmiarów i zmienia się środek ciężkości ciała, łatwiej o upadek i uraz. Dobrą alternatywą w tym czasie może być zmiana tradycyjnego roweru na rowerek stacjonarny.
Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia zalecają ciężarnym wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie oraz aerobowych, czyli takich, które sprawiają, że szybciej oddychamy i serce intensywniej pracuje. Należą do nich energiczne spacery, pływanie, bieganie (przeczytaj: bieganie a ciąża), a także jazda na rowerze.
Jednocześnie jazda na rowerze (podobnie jak odradzane w ciąży: jazda na rolkach, nartach czy łyżwach) wiąże się z wyższym ryzykiem upadku i urazu brzucha, niż np. pływanie. Lekarze zaznaczają, że jest wiele innych sportów, które mogą uprawiać kobiety w ciąży. Nie musi to być akurat jazda na rowerze.
W przeszłości jazda na rowerze była zdecydowanie odradzana na czasie ciąży. Z czasem lekarskie zalecenia dotyczące aktywności fizycznej w tym okresie stały się mniej restrykcyjne. Dzisiaj zdania są podzielone.
Czy jazda na rowerze powoduje poronienia?
To mit. Nie ma badań, które potwierdzałyby, że jeżdżenie w ciąży na rowerze jest przyczyną poronień. Jednak z pracy naukowej opublikowanej w piśmie Fertility and Sterility wynika, że intensywna aktywność fizyczna u kobiet, które w przeszłości poroniły lub nie mogły zajść w ciążę, może sprzyjać wczesnej utracie ciąży. Dlatego te ciężarne nie powinny jeździć na rowerze. Jeśli ciąża jest prawidłowa i nie było wcześniej komplikacji, to w takich przypadkach nie zauważono związku z utratą płodu.
Kiedy nie można jeździć na rowerze w ciąży
Uprawianie sportów nie zawsze jest zdrowe, a ciąża jest szczególnym czasem. W ciąży nie wolno jeździć na rowerze, gdy występują:
- nadciśnienie,
- stan przedrzucawkowy,
- pęknięcie błon ciążowych,
- niewydolność szyjki macicy,
- krwawienie w II lub III trymestrze ciąży,
- ciąża mnoga,
- łożysko przednie,
- wcześniejsze poronienia,
- zagrożenie przedwczesnym porodem.
Ostrożność należy zachować wtedy, gdy kobieta ma niezbyt dobrze kontrolowane choroby przewlekłe (np. cukrzycę, nadciśnienie, chorobę tarczycy), a także jeśli dziecko nieprawidłowo rośnie.
Jazda na rowerze w ciąży - na co uważać
Każdy przypadek jest inny, dlatego zawsze warto wcześniej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Specjalista powinien ocenić poziom ryzyka dla danej kobiety i poinformować, czy są przeciwwskazania do jazdy na rowerze (lub innego sportu). Jeśli nie ma przeciwwskazań do jazdy na rowerze w ciąży, to warto pamiętać o tych zasadach:
- Unikaj niebezpiecznej jazdy, z dużym ryzykiem upadku. Staraj się jeździć spokojnie i bezpiecznie.
- Wybieraj równie drogi zamiast wyboistych górskich szlaków.
- Wybierz rower miejski, na którym plecy są wyprostowane, zamiast roweru górskiego czy kolarki. Jazda z pochyloną sylwetką w ciąży może prowadzić do obniżenia narządu rodnego i wypadania pochwy, a przez to też nietrzymania moczu.
- Nie forsuj organizmu. Tętno w ciąży podczas wysiłku nie powinno przekraczać 120-140 uderzeń serca na minutę.
- Zrezygnuj z jazdy na rowerze, jeśli pojawiają się niepokojące objawy: krwawienie z dróg rodnych, ból lub obrzęk nóg, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, ból brzucha, duszność, wyciek wód płodowych.
- Dostosuj intensywność jazdy na rowerze - powinna być podobna do tej sprzed ciąży. Jeśli jeździłaś rowerem rekreacyjnie co najwyżej po zakupy, to zdecydowanie nie powinnaś rozpoczynać nagle przygotowań do triathlonu.
- Pamiętaj o regularnym uzupełnianiu płynów - co najmniej 2,5 l dziennie, najlepiej z elektrolitami jeśli jest upalnie lub mocno się pocisz. Odwodnienie to jeden z groźnych stanów, który źle wpływa na zdrowie matki i dziecka.
Czytaj także:
Mity o szczepionkach w ciąży (nie tylko przeciw COVID-19)
Opalanie w ciąży. 5 mitów, które mogą zaszkodzić tobie i dziecku
Obalamy mity: 7 mitów na temat seksu po porodzie
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!