Obalamy mity: Czy w ciąży można jeździć na rowerze? A jeśli tak, to na co uważać

czy w ciąży można jeździć na rowerze fot. Adobe Stock, WavebreakMediaMicro
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy w ciąży można jeździć na rowerze. Wiele zależy od indywidualnego stanu kobiety. W niektórych przypadkach jazda na rowerze zwiększa ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu, może także sprzyjać wypadaniu narządów rodnych.
/ 27.07.2022 05:02
czy w ciąży można jeździć na rowerze fot. Adobe Stock, WavebreakMediaMicro

W trakcie ciąży umiarkowana aktywność fizyczna jest wskazana. Wpływa korzystnie na zdrowie mamy i dziecka. Jeśli jednak są przeciwwskazania do uprawiania konkretnych sportów albo istnieje wysokie ryzyko urazu czy upadku, to lepiej z takiej formy ruchu zrezygnować. Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

Spis treści:

 1. Sport w ciąży – korzyści zdrowotne
 2. Czy w ciąży można jeździć na rowerze?
 3. Czy jazda na rowerze powoduje poronienia?
 4. Kiedy nie można jeździć na rowerze w ciąży
 5. Jazda na rowerze w ciąży - na co uważać

Sport w ciąży – korzyści zdrowotne

Zalecenia ginekologów mówią, że kobiety w ciąży powinny zachowywać codzienną umiarkowaną aktywność fizyczną

Badania pokazują, że korzyści z aktywności fizycznej obejmują prawidłowy przyrost masy ciała ciężarnej i płodu, mniejsze szanse rozwoju cukrzycy ciążowej oraz konieczności wykonania cesarskiego cięcia. Ruch może też zapobiegać depresji okołoporodowej oraz nadciśnieniu u ciężarnej. Niektóre ćwiczenia poprawiają funkcjonowanie mięśni miednicy i mogą sprawić, że poród będzie mniej bolesny.

Obecność zalet nie oznacza jednak, że kobieta w ciąży może ćwiczyć bez ograniczeń. Niektóre sporty są w ogóle odradzane ciężarnym. Czy jazda na rowerze do nich należy?

Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Niektórzy ginekolodzy odradzają kobietom jazdę na rowerze w trakcie ciąży, inni uznają, że jeśli nie ma przeciwwskazań, a ciąża nie jest zagrożona, to można jeździć na rowerze.

Są również opinie, że w II i III trymestrze ciąży nie powinno się jeździć na rowerze, a już szczególnie w ostatnich tygodniach. Gdy brzuch nabiera rozmiarów i zmienia się środek ciężkości ciała, łatwiej o upadek i uraz. Dobrą alternatywą w tym czasie może być zmiana tradycyjnego roweru na rowerek stacjonarny. 

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia zalecają ciężarnym wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie oraz aerobowych, czyli takich, które sprawiają, że szybciej oddychamy i serce intensywniej pracuje. Należą do nich energiczne spacery, pływanie, bieganie (przeczytaj: bieganie a ciąża), a także jazda na rowerze.

Jednocześnie jazda na rowerze (podobnie jak odradzane w ciąży: jazda na rolkach, nartach czy łyżwach) wiąże się z wyższym ryzykiem upadku i urazu brzucha, niż np. pływanie. Lekarze zaznaczają, że jest wiele innych sportów, które mogą uprawiać kobiety w ciąży. Nie musi to być akurat jazda na rowerze.

W przeszłości jazda na rowerze była zdecydowanie odradzana na czasie ciąży. Z czasem lekarskie zalecenia dotyczące aktywności fizycznej w tym okresie stały się mniej restrykcyjne. Dzisiaj zdania są podzielone.

Czy jazda na rowerze powoduje poronienia?

To mit. Nie ma badań, które potwierdzałyby, że jeżdżenie w ciąży na rowerze jest przyczyną poronień. Jednak z pracy naukowej opublikowanej w piśmie Fertility and Sterility wynika, że intensywna aktywność fizyczna u kobiet, które w przeszłości poroniły lub nie mogły zajść w ciążę, może sprzyjać wczesnej utracie ciąży. Dlatego te ciężarne nie powinny jeździć na rowerze. Jeśli ciąża jest prawidłowa i nie było wcześniej komplikacji, to w takich przypadkach nie zauważono związku z utratą płodu. 

Kiedy nie można jeździć na rowerze w ciąży

Uprawianie sportów nie zawsze jest zdrowe, a ciąża jest szczególnym czasem. W ciąży nie wolno jeździć na rowerze, gdy występują:

 • nadciśnienie,
 • stan przedrzucawkowy,
 • pęknięcie błon ciążowych,
 • niewydolność szyjki macicy,
 • krwawienie w II lub III trymestrze ciąży,
 • ciąża mnoga,
 • łożysko przednie,
 • wcześniejsze poronienia,
 • zagrożenie przedwczesnym porodem.

Ostrożność należy zachować wtedy, gdy kobieta ma niezbyt dobrze kontrolowane choroby przewlekłe (np. cukrzycę, nadciśnienie, chorobę tarczycy), a także jeśli dziecko nieprawidłowo rośnie. 

Jazda na rowerze w ciąży - na co uważać

Każdy przypadek jest inny, dlatego zawsze warto wcześniej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Specjalista powinien ocenić poziom ryzyka dla danej kobiety i poinformować, czy są przeciwwskazania do jazdy na rowerze (lub innego sportu). Jeśli nie ma przeciwwskazań do jazdy na rowerze w ciąży, to warto pamiętać o tych zasadach:

 • Unikaj niebezpiecznej jazdy, z dużym ryzykiem upadku. Staraj się jeździć spokojnie i bezpiecznie.
 • Wybieraj równie drogi zamiast wyboistych górskich szlaków.
 • Wybierz rower miejski, na którym plecy są wyprostowane, zamiast roweru górskiego czy kolarki. Jazda z pochyloną sylwetką w ciąży może prowadzić do obniżenia narządu rodnego i wypadania pochwy, a przez to też nietrzymania moczu.
 • Nie forsuj organizmu. Tętno w ciąży podczas wysiłku nie powinno przekraczać 120-140 uderzeń serca na minutę. 
 • Zrezygnuj z jazdy na rowerze, jeśli pojawiają się niepokojące objawy: krwawienie z dróg rodnych, ból lub obrzęk nóg, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, ból brzucha, duszność, wyciek wód płodowych. 
 • Dostosuj intensywność jazdy na rowerze - powinna być podobna do tej sprzed ciąży. Jeśli jeździłaś rowerem rekreacyjnie co najwyżej po zakupy, to zdecydowanie nie powinnaś rozpoczynać nagle przygotowań do triathlonu.  
 • Pamiętaj o regularnym uzupełnianiu płynów - co najmniej 2,5 l dziennie, najlepiej z elektrolitami jeśli jest upalnie lub mocno się pocisz. Odwodnienie to jeden z groźnych stanów, który źle wpływa na zdrowie matki i dziecka. 

Czytaj także:
Mity o szczepionkach w ciąży (nie tylko przeciw COVID-19)
Opalanie w ciąży. 5 mitów, które mogą zaszkodzić tobie i dziecku
Obalamy mity: 7 mitów na temat seksu po porodzie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!