Test PAPP-a to nieinwazyjne i bezpieczne dla kobiety i płodu badanie prenatalne wykonywane w I trymestrze ciąży. Niektóre ciężarne mają wskazania do jego wykonania.
Spis treści:
- Test PAPP-a: co to jest, na czym polega
- Test PAPP-a: wskazania, kiedy się go wykonuje
- Test PAPP-a: cena i wiarygodność
Test PAPP-a: co to jest, na czym polega
Test PAPP-a to badanie I trymestru ciąży, którego celem jest określenie ryzyka wystąpienia u płodu:
- zespołu Downa (trisomia chromosomu 21),
- zespołu Edwardsa (trisomia chromosomu 18),
- zespołu Patau (trisomia chromosomu 13),
- wad ośrodkowego układu nerwowego.
Pierwszym krokiem jest szczegółowy wywiad przeprowadzony z pacjentką przez lekarza. Następnie pobiera się od ciężarnej krew i wykonuje badanie USG – czyli tzw. test podwójny. We krwi oznacza się poziom białka PAPP-A oraz wolnej podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej beta hCG.
Podczas badania USG lekarz ocenia u płodu tzw. przezierność karkową NT, ale także obecność kości nosowej i czynność serca. Następnie analizuje wyniki badań i ocenia ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka.
Test PAPP-a: wskazania, kiedy się go wykonuje
Test PAPP-a można wykonać od skończonego 8 tygodnia do 13+6 ciąży. Lekarze interpretujący test powinni posiadać Certyfikat Kompetencji Fundacji Medycyny Płodu (FMF).
Wykonanie badania zalecane jest kobietom po 35 r.ż., które urodziły dzieci z wadami genetycznymi, pochodzącym z rodzin, w których wystąpiły wady genetyczne. W takim przypadku (gdy wystąpiło choć jedno z w/w wskazań) pacjentka ma prawo do testu PAPP-a refundowanego przez NFZ.
Test PAPP-a powinna (jeśli odczuwa taką potrzebę i wątpliwości) wykonać każda kobieta. Nieprawdą jest, że większość dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety po 35 roku życia. Aż 70% takich dzieci rodzą kobiety młodsze.
Test PAPP-a: jak interpretować wyniki
Obniżony poziom białka PAPP-A, podwyższony poziom beta hCG i zwiększona przezierność karkowa sugerują zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu Downa.
Obniżone wartości białka PAPP-A i beta hCG w połączeniu z podwyższoną przeziernością karkową sugerują zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu Edwardsa lub Patau. Oba przypadki kwalifikuje się jako dodatni wynik testu – ryzyko wynosi więcej niż 1:300.
Z drugiej strony prawidłowy wynik (wynik ujemny testu – ryzyko na poziomie niższym niż 1:300) nie gwarantuje, że dziecko urodzi się bez np. zespołu Downa.
Mimo to przy uzyskaniu prawidłowego wyniku testu Pappa nie stosuje się dodatkowych badań, gdyż ryzyko urodzenia dziecka ze wspomnianymi wyżej wadami genetycznymi jest niskie.
Test PAPP-a: cena i wiarygodność
Wiarygodność testu gwarantuje także aparatura USG i analizator biochemiczny zgodny z wymogami FMF. Skuteczność wykrywania zespołu Downa w teście Pappa oceniana jest na 90%, co oznacza, że pozwala stwierdzić trisomię 21 u 9 na 10 dzieci nią dotkniętych.
Wiarygodność Testu PAPP-a jest podważana. Statystycznie tylko jedna kobieta na 50, u których stwierdzono nieprawidłowości w teście PAPP-a, rodzi dziecko z zaburzeniami. W celu potwierdzenia lub wykluczenia wad konieczne jest wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych: amniopunkcji i biopsji trofoblastu.
Cena badania podwójnego oscyluje wokół 280-380 zł. W przypadku ciąży mnogiej będzie on droższy. Warto zwrócić uwagę, czy cena testu PAPP-a obejmuje ocenę ryzyka oraz badanie USG w ciąży. Jeśli kobieta ma wskazania lekarskie do wykonania badania, będzie ono nieodpłatne.
Więcej o badaniach w ciąży: Na czym polegają i kiedy wykonuje się badania prenatalne
Badania przesiewowe w ciąży
Amnioskopia, czyli ocena wód płodowych
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!