Torbiele w piersiach to owalne lub okrągłe cysty wypełnione płynem, o których istnieniu możesz nie mieć pojęcia. Jak wyleczyć torbiele? Małe pozostawia się obserwacji, większe - leczeniu farmakologicznemu, a te dające o sobie znać bólem - trzeba poddać zabiegowi odbarczania.
Co to jest torbiel? Kiedy biopsja?
Wyczuwalny podczas samobadania miękki guzek, który możesz przesuwać w obrębie piersi, to może być torbiel. Często jest ich kilka i występują u kobiet po 40. roku życia. Pojedyncza torbiel w piersi może być pozostałością po karmieniu piersią u młodych kobiet. Te wyczuwalne są często średnich lub sporych rozmiarów - mikrotorbiele zobaczysz jedynie na badaniu USG.
Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, kiedy konieczna jest mammografia i biopsja. W rzeczywistości wynik USG i jego klasyfikacja radiologiczna może odpowiedzieć już na to pytanie. Najczęściej pojawia się opis „birads 3” - czyli lekkich zmian. Ponadto wyróżnia się:
- BI-RADS 0: potrzeba wykonania dodatkowych badań, aby móc postawić pełną diagnozę.
- BI-RADS 1: badanie prawidłowe, zaleca się okresową kontrolę, np. USG raz w roku.
- BI-RADS 2: badanie prawidłowe, wykazujące obecność zmian łagodnych w piersiach, np. torbieli prostych, drobnych gruczolako-włókniaków, rozproszonych mikrozwapnień.
- BI-RADS 3: wykryto zmianę łagodną, ryzyko złośliwości wynosi do 2%, może dotyczyć zmian takich jak: skupiska mikrozwapnień, torbiele złożone, gruczolakowłókniaki, asymetryczne zagęszczenia
- BI-RADS 4: badanie, w którym stwierdza się obecność zmiany wymagającej wykonania biopsji w celu określenia charakteru opisywanej zmiany.
- BI-RADS 5: stwierdzono obecność zmiany wysoce podejrzanej o proces nowotworowy, ryzyko złośliwości większe niż 95%, wskazane wykonanie biopsji gruboigłowej w trybie pilnym.
- BI-RADS 6: rozpoznany i potwierdzony w badaniu histopatologicznym rak piersi.
Jak wyleczyć torbiele w piersiach?
Mastopatia a torbiele piersi
- włóknienie,
- zwiększenie liczby gruczołów,
- proliferacja nabłonka,
- torbiele,
- rozszerzenie przewodów wyprowadzających.
Mastopatia ma postać licznych, twardych guzków i są one wyczuwalne pod palcami. Ich kształt, rozmieszczenie, zmienny charakter i wielkość są podyktowane zaburzeniami hormonalnymi. Jeśli odczuwasz ból piersi, ich obrzmienie (zwł. przed miesiączką), a dodatkowo masz liczne zgrubienia w piersi, możesz mieć do czynienia z mastopatią.
Torbiel: pierś może boleć
Dlaczego torbiele w piersiach bolą? Wszelkie zmiany w piersiach powinny być zbadane przez specjalistę. By zdiagnozować siłę i przyczynę bolesności piersi przy torbielach, wykonuje się USG piersi, badania hormonalne, niekiedy mammografię, aby ocenić charakter zmiany. Torbiel może też być usytuowana w takim miejscu, że po nocnym ucisku powoduje ból.
Badaj piersi i dbaj o zdrowie. Podpowiadamy, jak:
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!