Torbiele w piersiach fot. Adobe Stock

Torbiele w piersiach - co to jest, jak wyleczyć i czy oznaczają mastopatię

Torbiele w piersiach to objaw tzw. dysplazji piersi, czyli często łagodnych zmian. To cysty wypełnione płynem, które często nie dają o sobie znać. Jeśli zmian jest wiele, są bolesne i zauważalne - możesz mieć do czynienia z mastopatią. Koniecznie jest badanie USG.
Edyta Liebert / 06.03.2020 13:52
Torbiele w piersiach fot. Adobe Stock

Torbiele w piersiach to owalne lub okrągłe cysty wypełnione płynem, o których istnieniu możesz nie mieć pojęcia. Jak wyleczyć torbiele? Małe pozostawia się obserwacji, większe - leczeniu farmakologicznemu, a te dające o sobie znać bólem - trzeba poddać zabiegowi odbarczania.

Co to jest torbiel? Kiedy biopsja?

Wyczuwalny podczas samobadania miękki guzek, który możesz przesuwać w obrębie piersi, to może być torbiel. Często jest ich kilka i występują u kobiet po 40. roku życia. Pojedyncza torbiel w piersi może być pozostałością po karmieniu piersią u młodych kobiet. Te wyczuwalne są często średnich lub sporych rozmiarów - mikrotorbiele zobaczysz jedynie na badaniu USG.

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, kiedy konieczna jest mammografia i biopsja. W rzeczywistości wynik USG i jego klasyfikacja radiologiczna może odpowiedzieć już na to pytanie. Najczęściej pojawia się opis  „birads 3” - czyli lekkich zmian. Ponadto wyróżnia się:

 • BI-RADS 0: potrzeba wykonania dodatkowych badań, aby móc postawić pełną diagnozę.
 • BI-RADS 1: badanie prawidłowe, zaleca się okresową kontrolę, np. USG raz w roku.
 • BI-RADS 2: badanie prawidłowe, wykazujące obecność zmian łagodnych w piersiach, np. torbieli prostych, drobnych gruczolako-włókniaków, rozproszonych mikrozwapnień.
 • BI-RADS 3: wykryto zmianę łagodną, ryzyko złośliwości wynosi do 2%, może dotyczyć zmian takich jak: skupiska mikrozwapnień, torbiele złożone, gruczolakowłókniaki, asymetryczne zagęszczenia
 • BI-RADS 4: badanie, w którym stwierdza się obecność zmiany wymagającej wykonania biopsji w celu określenia charakteru opisywanej zmiany.
 • BI-RADS 5: stwierdzono obecność zmiany wysoce podejrzanej o proces nowotworowy, ryzyko złośliwości większe niż 95%, wskazane wykonanie biopsji gruboigłowej w trybie pilnym.
 • BI-RADS 6: rozpoznany i potwierdzony w badaniu histopatologicznym rak piersi.

Jak wyleczyć torbiele w piersiach?

Co na torbiele w piersiach? Jak już wspomniałyśmy, mniejsze cysty nie podlegają leczeniu, a im więcej zmian, a także im bardziej dokuczliwą mają postać, tym zabieg staje się bardziej konieczny. Jeśli bolą cię piersi i masz zdiagnozowane torbiele w piersiach, możesz poddać się odbarczaniu - zabieg polega na usunięciu płynu z ich wnętrza.
 
Odbarczanie wykonuje się podczas biopsji, czyli grubą igłą pobiera się płyn, który potem należy zbadać pod kątem obecności procesu nowotworowego. Taki zabieg nie trwa długo, możesz dostać na niego skierowanie od ginekologa. Niestety odessanie płynu nie musi oznaczać, że ból piersi nie wróci i może być konieczne ich operacyjne usunięcie. Torbiele piersi, tak jak torbiele jajnika, trzeba usunąć operacyjnie wtedy, gdy istnieje możliwość że rozwinie się nowotwór. 
 

Mastopatia a torbiele piersi

Mastopatia to choroba włóknisto-torbielowa sutka i określenie na nienowotworowe zmiany w obrębie piersi. Często spotkasz się z nią przy diagnozowaniu torbieli w piersiach. Obejmuje takie zmiany, jak:
 • włóknienie,
 • zwiększenie liczby gruczołów,
 • proliferacja nabłonka,
 • torbiele,
 • rozszerzenie przewodów wyprowadzających.

Mastopatia ma postać licznych, twardych guzków i są one wyczuwalne pod palcami. Ich kształt, rozmieszczenie, zmienny charakter i wielkość są podyktowane zaburzeniami hormonalnymi. Jeśli odczuwasz ból piersi, ich obrzmienie (zwł. przed miesiączką), a dodatkowo masz liczne zgrubienia w piersi, możesz mieć do czynienia z mastopatią. 

Torbiel: pierś może boleć

Dlaczego torbiele w piersiach bolą? Wszelkie zmiany w piersiach powinny być zbadane przez specjalistę. By zdiagnozować siłę i przyczynę bolesności piersi przy torbielach, wykonuje się USG piersi, badania hormonalne, niekiedy mammografię, aby ocenić charakter zmiany. Torbiel może też być usytuowana w takim miejscu, że po nocnym ucisku powoduje ból.

Badaj piersi i dbaj o zdrowie. Podpowiadamy, jak:

Torbiel na jajniku - objawy, które powinny cię zaniepokoić
Torbiel na jajniku - objawy, które powinny cię zaniepokoić
Objawy torbieli na jajniku to ból, kłucie i ciągnięcie w podbrzuszu, parcie na pęcherz, osłabienie, zaburzenia miesiączkowania. Jednak warto wiedzieć, że cysta na jajniku na początku może nie wiązać się z żadnymi dolegliwościami.
Torbiel na nerce - przyczyny, objawy i leczenie
Torbiel na nerce - przyczyny, objawy i leczenie
Wraz z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania na torbiel nerki. Na szczęście schorzenie jest zazwyczaj niegroźne dla zdrowia.
Czy torbiele w piersiach mogą zniknąć? Wyjaśniamy!
Czy torbiele w piersiach mogą zniknąć? Wyjaśniamy!
Lekarz stwierdził, że masz w piersiach torbiele? Spokojnie, nie panikuj! Podpowiadamy, co z nimi zrobić i czy liczyć na to, że znikną same.
Samobadanie piersi – psychoonkolog tłumaczy, jak robić to prawidłowo
Samobadanie piersi – psychoonkolog tłumaczy, jak robić to prawidłowo
„Polki to absolutne mistrzynie organizacji niemal na każdym polu podejmowanej aktywności: zawodowej, domowej, społecznej itp. Perfekcyjnie dbają o innych, ale też najlepiej ze wszystkich zaniedbują siebie” – mówi Adrianna Sobol.
Rak piersi – jak sprawdzić, czy nam grozi?
Rak piersi – jak sprawdzić, czy nam grozi?
17,000 Polek dowiaduje się co roku, że ma raka piersi. Aż 6,000 umiera z powodu tego nowotworu. Czy niektóre z nas mają predyspozycje do jego rozwinięcia? Jak to sprawdzić?
Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny!
Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny!
Regularnie badaj swoje piersi – także samodzielnie! Badania pokazują, że wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny. Które zmiany powinny skłonić cię do wizyty u lekarza?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/11.03.2020 10:57
Miałam torbiele w piersi. Na onkologii usunięto je, okazały się, że to łagodna zmiana :)