Za dużo lub za mało krwinek czerwonych – na jakie choroby wskazują?

Jakie funkcje w naszym organizmie pełnią erytrocyty i co oznacza, jeśli w morfologii krwi okaże się, że mamy ich za dużo lub za mało? O tych niezwykle ważnych dla naszego zdrowia komórkach opowiedziała nam lek. med. Monika Paprota!
Marta Słupska / 20.04.2016 12:00

Czym są erytrocyty?

Erytrocyty to inaczej krwinki czerwone. Są one największą grupą komórek w obrębie morfologii krwi, transportują krew z płuc do innych komórek ciała. Są wytwarzane w szpiku kostnym przez około 7-10 dni i żyją we krwi obwodowej około 100-120 dni. Po tym czasie są niszczone (głównie w śledzionie).

Co oznacza za mało lub za dużo czerwonych krwinek?

Zbyt dużo erytrocytów, czyli krwinek czerwonych, w organizmie może wskazywać na przewlekłe niedotlenienie tkanek lub chorobę szpiku – czerwienicę prawdziwą. Obniżona ich ilość zaś – na anemię, krwawienia, przewlekłe stany zapalne (taki stan można też zaobserwować po stosowaniu niektórych leków).

Poziom erytrocytów warto sprawdzić w przypadku osłabienia, przemęczenia i dolegliwości bólowych – wystarczy wykonać morfologię krwi.

Zobacz też: Jakie objawy wskazują na chorą trzustkę? [video]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!