Kataru nie wyleczymy wprawdzie w pięć minut ani w jeden dzień, możemy jednak znacząco go zminimalizować, stosując sprawdzone, np. domowe metody na katar.
Jak sprawdzić, czy mamy zatkany nos?
Zatkany nos może prowadzić do niedotlenienia organizmu. Jego objawami są: bóle i zawroty głowy, senność, spadek koncentracji i drażliwość. Dlatego zawsze powinniśmy dbać o jego drożność i przede wszystkim oddychać przez nos, a nie przez usta.
Aby sprawdzić drożność nosa, możemy np. przyłożyć do niego lusterko i oddychać przez chwilę jedną stroną nosa, a potem drugą – jeśli obłoczki pary na lusterku będą miały podobny kształt i wielkość, to znaczy, że z nosem jest wszystko w porządku.
Jak radzić sobie z katarem i które sposoby pomogą go zwalczyć? Nasze rady zawarłyśmy w galerii.
Zobacz też:
Co oznacza żółty kolor kataru?
Jak wyleczyć katar u dziecka?
Katar trzeba leczyć
Katar nie jest chorobą, lecz objawem powodowanym przez rhinowirusy (odpowiadają za 15-40% chorób przeziębieniowych). Możemy się nimi zarazić drogą kropelkową, a także przez zakażone przedmioty (wirusy te mogą przetrwać nawet do 3 godzin poza ludzkim organizmem). Trzeba jednak mieć na uwadze, że to, iż katar nie jest chorobą, nie oznacza, że nie powinniśmy go leczyć – może on bowiem prowadzić do zapalenia zatok przynosowych lub uszu.
Preparaty na katar
To nieprawda, że katar związany z przeziębieniem zawsze trwa tydzień. Aby skrócić ten czas, wystarczy zakupić w aptece preparat, który wyeliminuje uczucie zatkanego nosa poprzez zmniejszanie obrzęku błony śluzowej nosa i ilości produkowanej wydzieliny. Są to najczęściej spray’e, krople, aerozole i sztyfty do nosa. Ich cena oscyluje zazwyczaj pomiędzy 10 a 20 zł.
Naucz się wydmuchiwać nos
Prawidłowe wydmuchiwanie nosa ma istotne znaczenie w leczeniu kataru i zapobieganiu dalszego rozwoju infekcji. Powinniśmy najpierw delikatnie wydmuchać jedną, a potem drugą dziurkę nosa (nie obie naraz!).
Nieoczywiste przyczyny kataru
Chroniczny katar nie zawsze jest objawem alergii – czasem świadczy o problemach z migdałkiem lub skrzywionej przegrodzie nosowej, a nawet stresie. Jeśli więc długo męczy nas katar, warto wybrać się na wizytę do laryngologa.
Katar bywa groźny dla zdrowia
Nieleczony katar może prowadzić do zapalenia zatok przynosowych lub uszu. U dzieci i seniorów powikłania po katarze mogą prowadzić nawet do uszkodzenia słuchu. Dlatego u małych dzieci należy odciągać wydzielinę z nosa.
Jednorazowe chusteczki
Jeśli masz katar, korzystaj z jednorazowych chusteczek – są najbardziej higieniczne. Nie polecamy natomiast chusteczek materiałowych, na których osadzają się drobnoustroje i mogą zostać na nowo wprowadzone do nosa przy kolejnym jego oczyszczaniu.
Prawidłowo zaaplikuj krople
Aby prawidłowo zaaplikować krople do nosa, najpierw wyczyść nos, a następnie połóż się i odchyl głowę do tyłu. Aplikuj aerozol pionowo i kieruj jego końcówkę na zewnętrzną ściankę nosa (nie na przegrodę) – najlepiej więc aplikuj preparat lewą ręką do prawej dziurki, a prawą – do lewej.
Ciekawostki o nosie
Pięć ciekawostek na temat nosa:
- Praktycznie nie da się nucić z zaciśniętym nosem.
- Zdrowy nos osoby dorosłej wytwarza około 1 litra wydzieliny dziennie.
- W nosie mamy aż 40 milionów receptorów węchowych, które rozpoznają zapachy.
- Nos wpływa na odczuwanie smaku. Aby to sprawdzić, zatkaj nos w trakcie jedzenia.
- W trakcie kichnięcia powietrze opuszcza ciało z prędkością 965 km/godzinę.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!