Katar z krwią – jakie są jego przyczyny? [OPINIA LEKARZA]

katar z krwią fot. Adobe Stock
Wydmuchujesz nos, a na chusteczce, poza zwykłą wydzieliną, zauważasz krew. Co robić w takim przypadku? Przede wszystkim nie panikować – katar z krwią najczęściej świadczy o podrażnieniu śluzówki. Bywa jednak, że powód jest poważniejszy.
Marta Słupska / 12.02.2019 15:05
katar z krwią fot. Adobe Stock

To, czy katar z krwią powinien nas zaniepokoić, zależy od kilku czynników. Rozmawiamy o nich z lek. med. Joanną Pietroń, internistą w Centrum Medycznym Damiana. Czy faktycznie jest się czym martwić i co robić, gdy taki katar zauważymy u dziecka?

Jak zwalczyć katar u niemowlaka?

O czym może świadczyć katar z krwią?

Lek. med. Joanna Pietroń: W stanie zdrowia nos pozostaje drożny i nie pojawia się w jego obrębie żadna wydzielina. Pojawienie się jej świadczy o toczącej się infekcji lub alergii. Dużo emocji pojawia się, gdy zauważamy wydzielinę z nosa z krwią. Wtedy należy zwrócić uwagę, czy jest to tylko wydzielina podbarwiona niewielką ilością krwi (drobne niteczki krwi), czy też jest to masywne  krwawienie trudne do zatamowania. 

Ważne jest też, kiedy się  pojawia, np. jeśli zauważymy niewielki ślad krwi, który pojawia się po silnym dmuchaniu nosa, czy też jest to masywne samoistne krwawienie występujące już po  niewielkim urazie. Warto zastanowić się, czy towarzyszą temu objawy infekcji, czy wystąpiło sporadycznie,  czy też nawraca regularnie oraz czy było poprzedzone urazem lub operacją. Koniecznie trzeba zmierzyć ciśnienie tętnicze towarzyszące takiemu zdarzeniu.

Te sytuacje są spowodowane różnymi stanami. Najczęściej wydzielina z nosa podbarwiona krwią pojawia się po podrażnieniu  delikatnej śluzówki nosa w trakcie infekcji, może być spowodowana suchością  śluzówki lub oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem. Jednak może też być objawem poważnej choroby, np.: zaburzeń krzepnięcia, obecności guza (naczyniako-włókniaka i innych),  jak również towarzyszyć zwyżkom ciśnienia tętniczego – źle kontrolowanego lub nierozpoznanego i nieleczonego.

Wydzielina krwista z nosa lub krwawienie może też być spowodowana stosowaniem leków przeciwkrzepliwych: ich przedawkowaniem (np.: acenocumarol, sintrom, warfaryna)  lub objawem ubocznym ich stosowania (np.: salicylany).

Co robić, gdy się pojawi?

Nie panikować, nie bagatelizować  ale reagować. Krwawienie z nosa wymaga zdiagnozowania  przyczyny zdarzenia i zlokalizowana źródła. Wymaga to badania m.in. przez laryngologa , internistę lub pediatrę. Czasem konieczne jest wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych (morfologia, układ krzepnięcia) lub obrazowych.

Gdy krwawienie wystąpi, należy przyjąć pozycję siedzącą z głową pochyloną do przodu, spokojnie oddychać przez usta, następnie trzeba oczyścić delikatnie jamy nosa,  każdą dziurkę osobno poprzez staranne wydmuchanie, aby nos udrożnić. Potem należy ucisnąć skrzydełka  nosa kciukiem i palcem wskazującym przez kilka, kilkanaście minut.

Osoba towarzysząca może położyć zimny okład na kark i zmierzyć ciśnienie tętnicze. Jeżeli objawy nie ustąpią, trzeba skierować się na ostry dyżur laryngologiczny.

Podczas krwawienia z nosa nie odchylamy głowy do tyłu ani nie kładziemy się na plecach. Takie pozycje sprawiają, że możemy się zakrztusić spływającą krwią. Jeżeli nie można siedzieć, należy się położyć na boku.

katar z krwią

Jak reagować, jeśli katar z krwią pojawi się u dziecka lub noworodka?

Najlepiej skonsultować z pediatrą lub laryngologiem. Niepokój powinny wzbudzić u rodziców:

  • wydzielina tylko z jednej dziurki – istnieje wtedy prawdopodobieństwo  ciała obcego w przewodzie nosowym; 
  • obfite, nawracające krwawienia mogące świadczyć o poważnej chorobie ogólnoustrojowej.

Łagodne krwawienia mogą towarzyszyć alergicznemu nieżytowi  nosa (katar sienny). Trzeba przyznać, że krwawienia u dzieci są zjawiskiem częstym, mogą towarzyszyć chorobom zakaźnym, przeziębieniom, które są powszechne w tej grupie wiekowej. Często też ustępują samoistnie i nie udaje się ustalić ich źródła.

Czy takie krwawienie z nosa może pojawić się w ciąży? 

Zmiany hormonalne w ciąży mogą być przyczyną krwistej wydzieliny z nosa. Jeżeli krwawienie  jest  łagodne, nie powinno budzić niepokoju. Ciąża jednak nie zwalnia od oceny całościowej kobiety pod kątem innej  przyczyny, która mogła doprowadzić do zdarzenia.

Niektórzy pacjenci poza krwią zauważają też w katarze ropę. Czy to powód do niepokoju?

Naturalny przebieg infekcji wirusowej dróg oddechowych przebiega tak, że wydzielina, która początkowo jest wodnista, przeźroczysta po kilku dniach zmienia zabarwienie na gęstą śluzową,  o kolorze żółtym lub zielonkawym. Pacjenci często mówią wtedy o wydzielinie ropnej. Kolor nadaje jej obecność leukocytów (białych krwinek).

Nie jest to równoznaczne z nadkażeniem bakteryjnym, a  świadczy o aktywacji mechanizmów obronnych danej osoby. Nie jest też bezpośrednim wskazaniem do stosowania antybiotyków. Wymaga to oceny całościowej pacjenta.

Zobacz też:
Co oznacza żółty kolor kataru? Sprawdzamy skąd się bierze i jak się go leczy
O czym świadczy kolor kataru?

dr PietrońEkspert: Lek. med. Joanna Pietroń. Internista, lekarz rodzinny z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób wewnętrznych. W swojej pracy wykorzystuje nie tylko swoje doświadczenie, ale również rzetelną wiedzę, zgodną z aktualnym stanem rozwoju medycyny. Szczególną uwagę przywiązuje do profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Na co dzień pracuje w Centrum Medycznym Damiana w Warszawie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA