Mucofluid – które partie wycofano z obrotu?

lek na katar fot. Adobe Stock
Ma postać aerozolu i wykorzystuje się go do leczenia niedrożności nosa, ponieważ pomaga usunąć zalegającą wydzielinę. Co sprawiło, że partie leku Mucofluid są obecnie wycofywane?
Marta Słupska / 20.12.2018 09:26
lek na katar fot. Adobe Stock

Najnowsze ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego wydane 19 grudnia dotyczy wycofania z obrotu wybranych partii leku na receptę Mucofluid. Lek ten stosuje się w otolaryngologii i medycynie rodzinnej do leczenia niedrożności nosa. Oddziałuje on na układ oddechowy, ułatwiając usuwanie zalegającej w nosie wydzieliny. Mucofluid ma postać aerozolu.

Dlaczego wycofano partie Mucofluidu?

GIF przestrzega przez sześcioma partiami leku. Mają być one wycofane ze sprzedaży na terenie całego kraju. Powód? Jak czytamy w dokumencie: „uzyskano wyniki poza specyfikacją dla zawartości dwusiarczku mesny podczas badania stabilności”.

Chodzi o Mucofluid (Mesnum) 50 mg/ml:

  • seria 559, data ważności: 03.2020
  • seria 560, data ważności: 03.2020
  • seria 561, data ważności: 03.2020
  • seria 562, data ważności: 05.2020
  • seria 563, data ważności: 05.2020
  • seria 564, data ważności: 05.2020.

Podmiot odpowiedzialny to UCB Pharma S.A. (Belgia), a przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego: UCB Pharma S.A. sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Koniecznie sprawdźcie, czy macie w domu którąś z wcześniej wymienionych partii leku Mucofluid.

Zobacz też:
Jak obniżyć wysoką gorączkę?
Dlaczego zimą częściej chorujemy? Poznanie tych 7 powodów sprawi, że unikniesz grypy i przeziębienia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!