Syrop cebulowo-miodowy - 2 cebule pokrój w kosteczkę, zalej ½ szklanką miodu i odstaw na noc. Rano wlej szklankę przegotowanej wody i odstaw na kilka godzin. Przecedź i pij 2 razy dziennie po łyżce. Syrop możesz stosować przy obu rodzajach kaszlu.
Herbatka z tymianku - łyżeczkę tymianku zalej filiżanką wrzątku, przykryj i parz 10 minut. Przecedź i pij 3 razy dziennie po filiżance - tymianek ma działanie rozkurczowe.
Pachnące olejki - wymieszaj 40 kropli olejku kamforowego i po 2 krople olejków rozmarynowego oraz eukaliptusowego. Mieszanką nacieraj pierś i plecy 2 razy dziennie - olejki złagodzą ból w piersi i ułatwią oddychanie.
Nalewka anyżowa - 2 czubate łyżki anyżu zalej szklanką spirytusu i odstaw na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Zlej spirytus, anyż zalej szklanką wódki i odstaw na 2 tygodnie. Wódkę zlej i połącz z odlanym wcześniej spirytusem. Dodaj pół szklanki płynnego miodu i wymieszaj. Pij 3 razy dziennie po 15-20 kropli w łyżce wody – nalewka jest najlepsza na suchy kaszel.
Inhalacja - 4 łyżki nasion kopru włoskiego zalej 3 l wrzątku i odstaw na 5 minut. Pochyl się nad naczyniem, nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę ustami i nosem 10-15 minut. Stosuj raz dziennie - nasiona kopru rozrzedzają wydzielinę.
Balsam z prawoślazu - 2 łyżeczki prawoślazu zalej 2 szklankami zimnej przegotowanej wody i odstaw na 2 godziny. Pij po pół szklanki 4 razy dziennie - prawoślaz szybko ukoi suchy kaszel.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!