W domu, pracy, szkole, na ulicy czy w komunikacji miejskiej – wszędzie możemy się zarazić grypą. Ta groźna choroba – szczególnie ze względu na niebezpieczne powikłania – kładzie do łóżka rocznie od 330 mln do 1,5 mld ludzi na świecie (zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia). Te liczby robią wrażenie.
Myjesz ręce? To nie wszystko!
Wszyscy to znamy: aby nie zarazić się wirusem grypy, trzeba przestrzegać higieny, a szczególnie myć ręce, nie przebywać w otoczeniu osób chorych, aby się od nich nie zarazić, a także szczepić przeciwko tej chorobie. Są jednak takie codzienne nawyki, które zwiększają ryzyko zachorowania, chociaż pozornie wydają się błahe i bez znaczenia.
O jakie nawyki chodzi? Zwyczajne, często powtarzane każdego dnia przez wielu z nas, w pracy i w domu. Bezrefleksyjnie i bezmyślnie prowadzą nas wprost w objęcia wirusa grypy. A przynajmniej znacząco zwiększają ryzyko złapania infekcji. A przecież tak łatwo je wyeliminować!
W naszej galerii znajdziecie 6 typowych błędów, które większość z nas popełnia, a to właśnie one mogą spowodować, że zachorujemy na grypę. Poznajcie je i… zwalczcie!
Zobacz także:Przeziębienie lub grypa? Oto 6 rzeczy, które powinnaś zrobić w domu, jak już wyzdrowiejesz
Powikłania przeziębienia i grypy – na co uważać?
1. Trzymasz szczoteczkę do zębów zbyt blisko innych szczoteczek
Na szczoteczkach, poza resztkami jedzenia czy śliną, może osadzać się cała masa bakterii, a także wirusy. Jeśli więc ktoś z domowników jest chory lub jesteśmy na wyjeździe ze znajomymi, nie trzymajmy szczoteczek zbyt blisko siebie.
2. Zapominasz o czyszczeniu klamek
Na klamkach osadza się mnóstwo drobnoustrojów, a często zapominamy o ich czyszczeniu podczas sprzątania. Jednocześnie wciąż ich przecież dotykamy...
3. Chodzisz z telefonem do WC
Najgorzej, jeśli telefon leży w pobliżu muszli klozetowej, gdy spuszczamy wodę. Wówczas, jeśli nie zamkniemy klapy, gejzer drobnoustrojów unosi się w powietrze i osiada na wszystkim dookoła. A telefon trzymamy przecież blisko twarzy i infekcja gotowa.
4. Trzymasz torebkę na podłodze...
...a z podłogi, na przykład w pracy, przenosisz ją na domowy stół czy fotel lub, co gorsza, na łóżko. W ten sposób roznosisz zarazki. Torebki szczególnie nie powinnyśmy stawiać na ziemi w komunikacji miejskiej czy innych publicznych miejscach: na dworcach, w sklepach czy poczekalniach.
5. Nie myjesz kciuków
Podobno na nich głównie zbiera się brud, a jednocześnie często pomijamy je podczas mycia rąk. Lub myjemy je niedokładnie.
6. Jesz przy biurku w pracy
Bez dezynfekcji ani rusz! Na biurkach jest bowiem aż 100 razy (!) więcej drobnoustrojów niż w toaletach... Smacznego.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!