Grypa żołądkowa, zwana też grypą jelitową lub po prostu jelitówką, to wirusowa infekcja układu pokarmowego, która wiąże się z występowaniem nieprzyjemnych objawów. Na szczęście w przeważającej większości przypadków jest łatwa do wyleczenia.
Grypa żołądkowa – objawy choroby
Jelitówka początkowo objawia się gorączką i pogorszonym samopoczuciem. Chory z czasem zaczyna tez zauważać u siebie inne objawy, charakterystyczne dla zatrucia pokarmowego: biegunkę i wymioty. Może przy tym czuć się osłabiony, odczuwać nudności, ból brzucha i nie mieć apetytu.
Objawy grypy żołądkowej pojawiają się nagle i trwają zazwyczaj od 2 do 3 dni, jednak bywa, że kończą się dopiero po upływie ponad tygodnia (jeśli utrzymują się tak długo, warto odwiedzić lekarza, m.in. dlatego, że choroba może prowadzić do odwodnienia!).
Na szczęście z grypą żołądkową możemy walczyć w domu, stosując się do domowych metod leczenia. Jakich? Zobaczcie w naszej galerii.
Zobacz też:
Jakie leki pomagają na grypę żołądkową?
Co jeść przy jelitówce?
Przy grypie żołądkowej łatwo o odwodnienie, dlatego należy dużo pić. Najlepiej sięgać po wodę niegazowaną, ewentualnie herbatę i ziołowe napary. Dobrze jest też pić napoje izotoniczne, które uzupełnią niedobory mikroelementów.
Osoby zmagające się z jelitówką są osłabione, często doświadczają też zawrotów głowy. Dlatego chorobę najlepiej spędźmy w łóżku, odpoczywając i zbierając siły.
Przy grypie żołądkowej ważne jest nie tylko to, co pijemy, ale też to, co jemy. Należy postawić na potrawy lekkostrawne: suchary, zupy przecierowe, kleiki, biszkopty czy wywary warzywne.
Aby wspomóc leczenie, warto sięgnąć po probiotyki, które pomogą przywrócić właściwą równowagę biologiczną w jelitach.
Na koniec sposób babciny, czyli zioła. Idealne będą napary z rumianku czy kopru włoskiego. W aptekach zielarskich możemy też kupić specjalne mieszanki ziół.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!