Inhalacje na przeziębienie - olejki eteryczne, tymianek, sosna

Chora dziewczynka fot. Adobe Stock
Pochylona nad miską z oparami ziołowymi głowa to obraz, który często towarzyszył nam w dzieciństwie. I dobrze! Wdychanie tzw. leczniczych parówek to same plusy. Warto do tego wrócić!
Julia Kot / 24.01.2019 13:24
Chora dziewczynka fot. Adobe Stock

Wdychanie aromatycznych oparów ziołowych udrażnia drogi oddechowe i łagodzi podrażnienia błon śluzowych. Przynosi ulgę w przypadku kataru, bólów gardła i zatok. Inhalacje można robić już dzieciom powyżej 1. roku życia. Przeciwwskazaniem do tej terapii (bez względu na wiek chorego) jest alergia na zioła i olejki eteryczne.

Oto przepisy na 3 antyprzeziębieniowe kuracje:

Aromatyczna parówka

Do miski wsyp 2 czubate łyżki ziela (np. tymianku, lawendy lub igieł sosny) i zalej je 2 szklankami wrzątku. Pochyl się nad miską i zarzuć na głowę ręcznik tak, by jego boki tworzyły namiot powstrzymujący parę przed ulatnianiem się. Głęboko oddychaj przez 5-10 minut. Powtarzaj taki seans 2-3 razy dziennie, aż do ustąpienia dolegliwości.

Nacieranie i wąchanie

Kup w aptece mieszankę olejków eterycznych do inhalacji lub jednoskładnikowy olejek, np. eukaliptusowy czy miętowy. Zmieszaj 2–3 krople z łyżeczką oliwy i natrzyj miksturą klatkę piersiową (skóra nie może być podrażniona!). Dopóki przeziębienie nie minie, powtarzaj zabieg co wieczór. Kilkoma kroplami olejku możesz zwilżyć też poduszkę.

Leczniczy klimat

Zadbaj też o dobre nawilżenie pomieszczeń, w których spędzasz najwięcej czasu. Ustaw w nich naczynia z wodą. Do każdego dodaj po 10 kropli olejku goździkowego lub jałowcowego. Olejek możesz też stosować do elektrycznych nawilżaczy parowych.

Zobacz też:
Co na przeziębienie? Imbir!

Źródło: Przyjaciółka.
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA