Jeśli – podobnie jak my – macie już serdecznie dość zimy i mrozów, mamy dla was złą wiadomość: to jeszcze nie koniec zimna. Warto więc wiedzieć, co robić, by nie złapać jakiejś choroby i nie „dorobić” się odmrożeń.
Śmierć z wychłodzenia
Apogeum zimy, przynajmniej pod kątem mrozu, właśnie trwa. Zimno nie odpuszcza – Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że ostatniego dnia lutego z powodu wychłodzenia organizmu zmarły łącznie trzy osoby (w województwach: małopolskim, łódzkim i mazowieckim). Łącznie od 1 listopada ub. roku śmierć w wyniku wychłodzenia poniosło 61 osób.
Służby apelują więc o wzmożoną czujność i reagowanie, jeśli widzimy na dworze osoby potrzebujące pomocy: seniorów, a także bezdomnych, którzy najczęściej padają ofiarami mrozów. Przypominamy, że przez całą dobę czynne są numery alarmowe: 112 i 997, których użycie może uratować komuś życie.
fot. PAP
Ogromne mrozy to także większe ryzyko wychłodzenia, obniżenia odporności, a tym samym podatności na różnego rodzaju choroby, m.in. wirusowe, takie jak przeziębienie lub grypa. Dotyczy to głównie osób starszych i dzieci, a także przemęczonych i przewlekle chorych.
Na szczęście istnieje kilka złotych zasad, których powinniśmy się trzymać, gdy temperatura za oknem spada znacząco poniżej zera. Przestrzeganie ich zmniejszy ryzyko zachorowania. Jakie to zasady? Zapraszamy do galerii.
Polecamy:
Jak skutecznie leczyć grypę?
7 skutecznych sposobów na grypę
1. Ubieraj się "na cebulkę"
Niby oczywiste, a często o tym zapominamy. W mroźne dni najlepiej jest zakładać na siebie kilka warstw ubrań, by część z nich móc zdjąć w ciepłych pomieszczeniach. W innym przypadku będziemy się przegrzewać, co jest niekorzystne dla organizmu. Szczególnie, jeśli spoceni wyjdziemy na zewnątrz.
2. Nie oddychaj przez usta
Oddychanie przez nos sprawia, że do organizmu trafia powietrze ogrzane, a nie zmrożone. Nos to nasz klimatyzator, który dodatkowo nawilża powietrze. Dzięki takiemu oddychaniu zmniejszymy znacząco ryzyko przeziębienia.
3. Nie zakrywaj twarzy szalikiem
Czasem robimy to odruchowo, by się ogrzać, gdy jesteśmy na dworze. To błąd, gdyż może spowodować ból gardła, stan zapalny, a nawet odmrożenie. Wszystko przez parę wodną, która osadza się na materiale, a następnie szybko zamarza. Jeśli jest nam naprawdę zimno, zakryjmy twarz, ale bez nosa i oddychajmy przez niego.
4. Nie noś obcisłych ubrań
Chodzi nam o naprawdę obcisłe spodnie czy sukienki. Dlaczego? Luźniejsza odzież umożliwia cyrkulację ogrzanego powietrza pomiędzy warstwami. Zbyt obcisła zaś może nawet prowadzić do odmrożeń.
5. Ciepła herbatka? Nie przed wyjściem
Zanim wyjdziemy na mróz, nie pijmy gorących płynów, ponieważ powodują one rozszerzenie naczyń krwionośnych. Gdy w takim stanie wyjdziemy na dwór, organizm znacznie szybciej będzie tracił ciepło, a nam po chwili będzie bardziej zimno. Gorącymi napojami rozgrzewajmy się więc już po powrocie.
6. Noś suche buty i zakładaj rękawiczki
Na odmrożenia najbardziej narażone są nasze kończyny (ręce i stopy). To właśnie na nich powinniśmy się najbardziej skupić, by było nam ciepło. Zakładajmy więc rękawiczki (nawet po dwie pary) i koniecznie dbajmy o to, by mieć w butach sucho.
7. Zrezygnuj z alkoholu
Na koniec porada dla osób, które lubią się rozgrzewać alkoholem: taka forma walki z mrozem to pozory. Ciepło będziemy czuć może pół godziny po spożyciu, potem ciało się wychładza i jest nam... jeszcze bardziej zimno. Nie polecamy.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!