Kiedy – szczególnie jesienią lub zimą – zaczyna męczyć nas kaszel i katar, mamy gorączkę, odczuwamy ból mięśni bądź gardła, zazwyczaj od razu zakładamy, że dopadła nas grypa. Tymczasem te objawy nie zawsze o niej świadczą, a mogą zwiastować coś znacznie gorszego.
Jeśli nie grypa, to co?
W okresie od 16 do 22 lutego 2018 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 269.682 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Mieliśmy też ostatnio w naszym kraju kilka przypadków śmiertelnych tej choroby.
– czytamy w komunikacie Państwowego Zakładu Higieny.
Nie dziwne więc, że o grypie dużo się pisze i mówi. Niestety – jej objawy są często mylone z innymi, nieraz równie poważnymi (lub poważniejszymi) schorzeniami.
Grypę najczęściej mylimy z przeziębieniem lub infekcją bakteryjną. Ta ostatnia charakteryzuje się zielonym lub żółtym katarem oraz odkrztuszaniem wydzieliny spływającej z zatok, natomiast przeziębienie jest o wiele lżejszą chorobą niż grypa i wolniej się rozwija.
To tyle jeśli chodzi o raczej niegroźne dolegliwości. W galerii znajdziecie informacje na temat tych bardziej niebezpiecznych, które – bez odpowiedniego leczenia – mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Warto je poznać, by móc je w porę zdiagnozować, idąc do lekarza. Szczególnie, jeśli objawy trwają kilka dni i nie mijają.
Zobacz też:
Torebkę kładziesz na ziemi, a w pracy jesz przy biurku? Oto 6 pozornie niegroźnych nawyków, które zwiększają ryzyko zachorowania na grypę
Powikłania przeziębienia i grypy – na co uważać?
1. Wirusowe zapalenie wątroby
Jedną z chorób, którą można pomylić z grypą, jest wirusowe zapalenie wątroby. Pojawiające się przy niej zmęczenie, znużenie, bóle mięśni i stawów rzadko są kojarzone z tym schorzeniem. W przebiegu WZW typu A i B pacjenci skarżą się też często na bóle brzucha, wymioty i nudności, a także żółtaczkę.
2. Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu
Choroby te powracają jak bumerang szczególnie wiosną i latem, gdy jesteśmy bardziej niż zimą i jesienią narażeni na ukąszenia kleszczy. W przypadku boreliozy charakterystyczny jest wprawdzie rumień, ale nie zawsze się on pojawia. Zdarzają się jednak często objawy grypopodobne. Tak samo bywa z kleszczowym zapaleniem mózgu, które na początku może wiązać się z bólem głowy, mięśni i stawów, gorączką, a także zapaleniem górnych dróg oddechowych.
3. Mononukleoza zakaźna
Stopniowo pojawiające się objawy grypopodobne mogą zwiastować mononukleozę zakaźną. Rozpoznamy ją po silnym bólu gardła, powiększeniu migdałków i wysokiej gorączce. Wywołuje ją wirus z grupy wirusów opryszczki. Powikłania mononukleozy występują rzadko, ale są bardzo groźne. Zaliczamy do nich m.in. zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wątroby i zapalenie mózgu.
4. Nowotwory
Niestety, także wiele nowotworów daje objawy przypominające grypę, np. niektóre nowotwory krwi i układu chłonnego. Jeśli więc katar, kaszel, chrypka czy osłabienie męczą nas dłużej niż tydzień, wybierzmy się do lekarza.
5. Reumatoidalne zapalenie stawów
W pierwszych stadiach RZS chorzy mogą odczuwać bóle mięśni, mieć stany podgorączkowe, skarżyć się na brak łaknienia i apetytu oraz zmęczenie. Dopiero bóle stawów i ich sztywnienie powodują, że wykonuje się u takich pacjentów dodatkowe badania.
6. Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych
Do tej choroby może dojść na skutek wziewnej ekspozycji na różne cząsteczki organiczne lub drobnocząsteczkowe związki chemiczne. Zazwyczaj diagnozuje się ją u osób pracujących w przemyśle drzewnym, spożywczym, w rolnictwie oraz u hodowców ptaków. W pierwszej fazie choroby pojawiają się objawy grypopodobne takie jak: kaszel, dreszcze, złe samopoczucie, bóle mięśni i stan podgorączkowy. Jeśli osoba chora, mimo ich wystąpienia, nadal będzie mieć kontakt ze szkodliwym antygenem, może dojść u niej do zwłóknienia płuc.
7. HIV
Łamanie w kościach, powiększenie węzłów chłonnych i złe samopoczucie mogą być objawem zakażenia wirusem HIV. Z czasem symptomy zazwyczaj same znikają, a wirus dalej niszczy układ odpornościowy. To dlatego tak wiele osób nie wie, że jest zarażona...
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!