Sezon przeziębieniowo-grypowy trwa. Wszyscy zastanawiają się, jak nie dać się chorobie, ale mało kto myśli o tym, co robić, gdy już jej ulegniemy. Czym powinniśmy się zająć, gdy wyzdrowiejemy? Koniec choroby nie oznacza, że jesteśmy bezpieczni ani tym bardziej, że nie grozi ona naszym bliskim!
Zadania dla zdrowiejącego
Po grypie czy przeziębieniu w naszym domu może zostać wielu nieproszonych gości – wirusów i bakterii. W takich przypadkach samo wietrzenie pomieszczeń nie pomaga i powinniśmy skupić się także na dezynfekcji. Tylko czego?
Przede wszystkim powinniśmy wziąć się za miejsca, w których przebywał chory, i to właśnie je w pierwszej kolejności wyczyścić. Niektóre przedmioty możemy wyprać lub wręcz wygotować, inne lepiej po prostu wymienić.
W naszej galerii znajdziecie podpowiedź dotyczącą sześciu najważniejszych rzeczy i miejsc w domu, które wymagają gruntownego wyczyszczenia po chorobie. Nie tylko po to, abyśmy sami nie byli narażeni na chorobotwórcze drobnoustroje, ale też by nie zagrażały one innym domownikom.
Zobacz także:
Słowacja i Włochy walczą z epidemią ciężkich przypadków grypy. Czy czeka nas najgorszy sezon grypowy od lat?
Powikłania przeziębienia i grypy – na co uważać?
1. Wymienić szczoteczkę do zębów
To jedna z tych rzeczy, które powinnaś zrobić, gdy wyzdrowiejesz. Nie chcesz chyba po raz kolejny wprowadzać do organizmu drobnoustrojów, prawda?
2. Wygotować pościel
Chorobotwórcze bakterie (w ślinie czy w pocie) znajdują się też w pościeli chorego. Najlepiej jest ją wygotować. Upranie jej nawet w 60⁰C może być niewystarczające.
3. Uprać koce
Do pralki powinny trafić też koce czy poduszki, którymi osoba chora otaczała się w trakcie choroby.
4. Zdezynfekować łazienkę
Po chorobie warto też dokładnie zdezynfekować i wyczyścić łazienkę, w tym szczególnie wannę, prysznic, umywalkę i sedes. Nie zapomnijmy także o wyczyszczeniu lub wymianie szczotki do WC.
5. Wymienić piżamę
Wszystko to, co miało kontakt z chorym, powinno zostać zdezynfekowane – dotyczy to także piżamy. Po chorobie jest przepocona i pełna zarazków.
6. Wygotować ręczniki
Ręczniki, podobnie jak pościel, należy uprać, a wręcz wygotować w wysokiej temperaturze, by zabić wszystkie zarazki.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!