Zima dopiero się zaczęła, a ty już przeziębiona? A może kichanie i kasłanie męczy twoje dziecko lub partnera? Jeśli to nic poważnego, możesz pomóc sobie lub bliskim domowymi sposobami, na przykład przygotowując własny syrop na kaszel. Takie domowe mikstury są często zdrowsze i tańsze niż apteczne.
Czym jest kaszel?
Kaszel to obronna reakcja organizmu, która pozwala pozbyć się nadmiaru bakterii. Może być suchy lub mokry, czyli z odkrztuszaną wydzieliną. Kaszel męczy nas zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym, gdy łatwiej o przeziębienie. Jeśli nie towarzyszy mu wysoka gorączka, bóle mięśniowe i inne niepokojące dolegliwości, które powinny być skonsultowane z lekarzem i poddane odpowiedniemu leczeniu, możemy pomagać sobie doraźnie w domu. Jak?
Na pomoc przychodzą między innymi domowe mikstury – syropy, które możemy przygotować ze składników, które wielu z nas trzyma w kuchni. Te receptury, przekazywane często z pokolenia na pokolenie, pozwalają szybciej wrócić do zdrowia i poczuć się lepiej.
Jak je przygotować i jakich składników będziemy do nich potrzebować? Oto 5 według nas najlepszych domowych syropów na kaszel – znajdziecie je w naszej galerii.
Jak radzić sobie z suchym kaszlem?
Syropy na kaszel bez recepty
1. Syrop z buraka
Buraka ćwikłowego obieramy i kroimy. Zasypujemy 4 łyżkami cukru. Odstawiamy na dwa dni, a następnie pijemy dwa razy dziennie po łyżeczce.
2. Syrop z cebuli
To chyba najpopularniejszy z domowych syropów. Obieramy 3 cebule, myjemy, kroimy i zasypujemy cukrem. Czekamy aż cebula puści sok. Najlepiej odstawić ją w ciemne miejsce. Potem pijemy 3 razy dziennie po łyżeczce.
3. Syrop czosnkowo-cytrynowy
Do przetartych 3 główek czosnku dodajemy wyciśnięty sok z 2 cytryn, 4 łyżki miodu i dwie szklanki wody przegotowanej. Odstawić na dwa dni, po czym pić dwa razy dziennie po dwie łyżeczki.
4. Syrop z pędów sosny
1 kg pędów sosny zasyp 1 kg cukru w słoiku (układamy warstwami). Przykryj jałową gazą i odstaw na 5-6 tygodni. Po tym czasie odcedź i pij 2-3 łyżeczki dziennie.
5. Syrop z imbiru i miodu
Wklej do słoika szklankę miodu. Dodaj do niego plastry umytej cytryny i starty imbir. Wymieszaj i odstaw na jedną dobę. Pij łyżeczkę dziennie lub dodawaj syrop do herbaty.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!