Antybiotyki a zdrowie kobiety

Antybiotyki pokonały wiele chorób, które wcześniej zbierały śmiertelne żniwo. Jednakże są one nagminnie nadużywane, często niezgodnie z ich przeznaczeniem. Można przypuszczać, że niebawem preparaty te mogą przestać działać, gdyż bakterie stają się coraz bardziej odporne.
/ 28.10.2008 23:23
Antybiotyki pokonały wiele chorób, które wcześniej zbierały śmiertelne żniwo. Jednakże są one nagminnie nadużywane, często niezgodnie z ich przeznaczeniem. Można przypuszczać, że niebawem preparaty te mogą przestać działać, gdyż bakterie stają się coraz bardziej odporne.

Ponadto kuracje antybiotykami w konsekwencji prowadzą do ujawniania się niepożądanych efektów, chociażby takich jak infekcje miejsc intymnych.

Co się kryje pod nazwą antybiotyk

Antybiotyki nie potrafią rozpoznać dobrych i złych bakterii. Niszczą wszytko – zabijają nawet te, które odpowiadają za zachowanie odpowiedniego środowiska w pochwie. To wszytko prowadzi do infekcji bakteryjnych narządów kobiecych lub grzybicy.
Według statystyk uzyskanych w programie monitorowania konsumpcji antybiotyków ESAC (European Surveillance of Antibiotic Consumption), Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce wśród krajów europejskich pod względem ilościowego spożycia antybiotyków na przeciętnego mieszkańca. W Polsce na 1000 osób 25 stosuje je codziennie, a wraz z nastaniem aury jesienno-zimowej sprzedaż antybiotyków wzrasta nawet czterokrotnie.
Antybiotyki są związkami organicznymi stosowanymi w lecznictwie jako leki przeciwdziałające infekcjom wywoływanym przez drobnoustroje takie jak bakterie, grzyby czy pierwotniaki. Pierwsze antybiotyki powstały na bazie penicyliny i otrzymano je z hodowli głównie grzybów. Obecnie wiele z nich wytwarza się w drodze syntezy w przemysłowych procesach technologicznych. Sukcesy i postęp medycyny pozwoliły na rozwój w dziedzinie antybiotykoterapii. Współczesne antybiotyki to potężna rodzina leków, obejmująca związki o różnej budowie chemicznej i odmiennym spektrum działania, które mają zdolność niszczenia bakterii lub hamowania ich wzrostu. Antybiotyki są silną bronią w walce z drobnoustrojami, głównie bakteriami. Niestety sięgamy po nie zbyt często. Nadużywane oraz niewłaściwie stosowanie prowadzą do powstania zjawiska oporności wśród bakterii, objawiającego się zanikiem niszczącego działania antybiotyku na dany szczep bakterii.

Terapia antybiotykowa a zdrowie intymne kobiet

Jednym ze skutków ubocznych terapii antybiotykowej jest zniszczenie dobroczynnej flory bakteryjnej Lactobacillus przewodu pokarmowego i pochwy oraz pozbawianie w ten sposób organizmu obrony oraz witamin wytworzonych przez te bakterie. Działanie antybiotyków zakłóca równowagę mikrobiologiczną, co w efekcie prowadzi do nadmiernego namnażania się bakterii i grzybów chorobotwórczych i powstania stanów zapalnych m.in. miejsc intymnych.
Innymi słowy, zaburzenie równowagi fizjologicznej mikroflory układu moczowo-płciowego może stać się przyczyną stanów zapalnych związanych z niekontrolowanym namnożeniem bakterii i grzybów chorobotwórczych, co wywołuje szereg dolegliwości, takich jak: bakteryjne zakażenie pochwy (waginoza bakteryjna), drożdżyca, nawrotowe zakażenie dróg moczowych. Dolegliwości te zwykle objawiają się świądem, upływami, pieczeniem.
Antybiotyki a zdrowie kobiety
Nieleczone, bądź nieprawidłowo zdiagnozowane bakteryjne zakażenie pochwy, może przejść w przewlekłe, często utajone zakażenie, a z czasem doprowadzić do bardzo poważnych w skutkach powikłań. Może spowodować bezpłodność, jeśli infekcja dojdzie do szyjki macicy i jajowodów, natomiast u kobiet w ciąży może być przyczyną przeniesienia infekcji od matki na noworodka, a w niektórych przypadkach doprowadzić nawet do poronienia.

Jak chronić układ moczowo-płciowy podczas kuracji antybiotykowej

Szczególnie ważne dla zdrowia intymnego kobiety jest utrzymywanie prawidłowego pH pochwy oraz równowagi mikrobiologicznego środowiska pochwy, które zostają zaburzone jako wynik ubocznego działania antybiotyków. Sposobem, który pozwoli przywrócić równowagę mikrobiologiczną jest uzupełnianie składu mikroflory układu moczowo-płciowego kobiety o specjalnie wyselekcjonowane bakterie Lactobacillus, które posiadają zdolność kolonizacji nabłonka pochwy i układu pokarmowego. Fundamentalne znaczenie ma tu prawidłowa wiedza na temat probiotyków i istnienia podziału na probiotyki gastrologiczne [wskazane dla dzieci, mężczyzn w przebiegu zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego] oraz probiotyki doustne ginekologiczne, które wywierają podwójne korzystne działania tj. zarówno normalizują środowisko mikrobiologiczne jelita jak i układu moczowo-płciowego kobiety. I te właśnie probiotyki ginekologiczne powinny stosować kobiety bez względu na fakt z jakiej przyczyny stosują antybiotyk tj. lecząc zapalenie gardła, górnych dróg oddechowych, pęcherza moczowego czy inne.
Probiotyczne szczepy bakterii ale tylko te o udowodnionym naukowo działaniu i skuteczności w znacznym stopniu przyczyniają się do zdrowia ze względu na brak skutków ubocznych i łatwość aplikowania, a przede wszystkim udowodnione naukowo korzystne działanie prozdrowotne. Skład produktów probiotycznych jest dobierany w specjalnych warunkach, gdzie selekcjonuje się specjalne szczepy, wyizolowane ze zdrowych środowisk, w jakich naturalnie bytują.


Zażywając antybiotyk pamiętaj o probiotyku ginekologicznym

Należy zawsze pamiętać, bez względu na okoliczności, o dbałości o zdrowie intymne, które jest podstawą zdrowia kobiety. Prawidłowe postępowanie wzmocni naturalne mechanizmy obronne organizmu. Nie pozostaje nam nic innego, jak przechytrzyć czyhające na nas bakterie czy grzyby i sięgnąć po skuteczne metody profilaktyczne, przyjmując doustny probiotyk ginekologiczny dedykowany zdrowiu intymnemu kobiety w każdej sytuacji w której zmuszone jesteśmy sięgnąć po antybiotyk. Pamiętajmy: lepiej zapobiegać niż leczyć!

źródło: www.kostrzewapr.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA