Atram – wycofanie partii leku

wycofanie leku Atram
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał trzy serie leku kardiologicznego Atram, ponieważ w jego opakowaniach wykryto lek psychotropowy. Jak to możliwe?
Marta Słupska / 07.09.2016 09:33
wycofanie leku Atram

Trzy serie Atramu wycofane ze sprzedaży

W firmie Zentiva nastąpiło pomieszanie leków – we wtorek poinformowała o tym czeska agencja leków. Prawdopodobnie pomyłka wiąże się z sabotażem jednego z pracowników, który został zwolniony z firmy. Nie wiadomo, ilu pacjentów może dotyczyć ta sprawa. A co dokładnie się stało?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał trzy serie leku kardiologicznego Atram, w którego opakowaniach znaleziono inną substancję. Jak się okazało, zamiast wspomnianego preparatu w opakowaniu były blistry z Neurolem – lekiem psychotropowym. Wykazuje on działanie uspokajające i nasenne. Na szczęście w pudełku był lek o najniższej dawce, która u w pełni wydolnej osoby dorosłej powoduje jedynie senność. U seniora z niewydolnością wielonarządową może być jednak niebezpieczny.

Chodzi o serie Atramu nr 2561215 i 2510216 (w obu przypadkach chodzi o tabletki Atram 12,5 mg) oraz serię 2010216 (tabletki Atram 6,25 mg). GIF poprosił już pacjentów o zwrot rzeczonych leków do aptek. Ich daty ważności to listopad 2017 i styczeń 2018.

Które tabletki można dzielić?

Groźne skutki pomyłki leków 

Z jednej strony pacjenci byli więc narażeni na skutki stosowania nieodpowiedniego leku, z drugiej zaś – na niestosowanie substancji zawartych w Atramie – carvedilolu. Używa się jej w przypadku niewydolności serca i w nadciśnieniu tętniczym.

Sprawa ta jest szczególnie ważna z uwagi na to, że lek Atram jest lekiem kardiologicznym, który stosują pacjenci z chorobami nadciśnieniowymi, chorobami serca. Już samo to, że nie dostaną odpowiedniego leku, stanowi istotne zagrożenie dla ich zdrowia. Dodatkowo zażycie pomyłkowe leku psychotropowego może wpłynąć na ich stan zdrowia – powiedział główny inspektor farmaceutyczny Zbigniew Niewójt.

GIF wycofuje tampony odkażające Chlorheksydyny Diglukonian Sage

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA